Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dancing Poznań: Zabawna i porywająca hołd-parodia dla futbolu [RECENZJA]

Kamil Babacz
„A Dance Tribute To The Art Of Football” na Dancing Poznań
„A Dance Tribute To The Art Of Football” na Dancing Poznań Paweł Miecznik
Oglądając spektakl „A Dance Tribute To The Art Of Football”, wystawiony na poznańskich targach w ramach festiwalu Dancing Poznań, pomyślałem od razu o moich kolegach z redakcji i ich entuzjastycznych reakcjach słyszanych w całej redakcji podczas co istotniejszych meczy.

Nigdy nie ekscytowała mnie piłka nożna, a skala jej fenomenu ciągle mnie dziwi, dlatego jest dla mnie coś niesamowicie zabawnego, gdy grupa dorosłych facetów odrywa się od swoich obowiązków i biegnie do telewizora z entuzjazmem bliskim bezpretensjonalnej radości dziecka.

Jo Stromgren, twórca spektaklu, ma chyba dość podobne podejście do piłki nożnej, a raczej jej kultu – nieco ironizujące, lekko kpiące, ale przy tym ciepłe i pozytywne. Kultowi futbolu przygląda się z zainteresowaniem, ale jednak z zewnątrz – rozbijając jego powagę, obśmiewając męską rywalizację i patos kibolskiego honoru. Traktuje mecze piłkarskie jak widowiskowe spektakle, które mają swoje role i aktorów, rekonstruuje sportowe fotografie, dopisując kolejny rozdział do sztuki inspirowanej sportem – pozy piłkarzy-sportowców z przymrużeniem oka zestawia z figurami sportowców znanych z antycznych rzeźb. Znakomicie odtwarza podniosły, ekstatyczny moment radości ze zwycięstwa. Odrywając futbol od stadionu, czyni go jednak nieco śmiesznym, ale podobnie robi z baletem pozbawionym jego naturalnego otoczenia. Gdy gasną reflektory, tak samo jak gdy opada kurtyna, obdziera to całe przedstawienie z sacrum, pokazując przyziemną, drugą stronę traktowanych jak bożyszcza piłkarzy/tancerzy.

To jednak przede wszystkim spektakl o płci, męskości i jej jednym typie, który dopuszcza sport. Znamy ten problem w ostatnim czasie aż za dobrze z naszego krajowego podwórka. Po zdobyciu gola, w gronie obściskujących się z radości facetów jeden posuwa się o krok za daleko. Skąd wiadomo, że za daleko? Po prostu wiadomo, wedle jakiejś niepisanej reguły. Stromgren świetnie bawi się kwestionując heteroseksualność zawodników, ale nie tylko w ten sposób dotyka tematyki wykluczenia. Wśród zawodników umieszcza też kobietę, choć jej prawdziwą płeć poznajemy dopiero na samym końcu. By grać w jednej drużynie i uczestniczyć w tej kulturze musi zachowywać się jak mężczyzna.

Spektakl będzie można zobaczyć jeszcze dzisiaj o 21 w hali nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dancing Poznań 2013 powoli dobiega końca. Dziś o godzinie 20.10 odbędzie się na ulicy Wrocławskiej taneczny flash mob. Uroczyste zakończenie festiwalu, wraz z prezentacją tanecznych grup warsztatowych, odbędzie się w sobotę o godzinie 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski