Kłótnia o budynek VIII LO w Poznaniu

  Kłótnia o budynek VIII LO w Poznaniu

  Tomasz Cylka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Nie ma porozumienia między archidiecezją poznańską a miastem Poznań w sprawie budynku, w którym mieści się VIII LO. Kuria będąca właścicielem budynku chce wysokiej dzierżawy. Miasto proponuje płacenie czynszu znacznie niższego.
  - Jesteśmy zmuszeni rozpatrywać różne warianty. Szukanie nowej siedziby, to jeden z nich - mówi Maciej Frankiewicz, zastępca prezydenta Poznania. Jedna z propozycji to przeniesienie "ósemki" na ulicę Wyspiańskiego.

  Miasto zaproponowało archidiecezji oddanie budynku, przy ulicy Kanclerskiej, w którym obecnie znajduje się szkoła katolicka. Inną propozycją było kupno spornej kamienicy z VIII LO. Kuria obie oferty odrzuciła i według nieoficjalnych informacji zażądała 1,8 miliona złotych rocznej dzierżawy.

  - Nie chcę komentować konkretnych kwot, bo dobrym obyczajem negocjacji jest nie ujawniać szczegółów po odejściu od stołu. Cały czas rozmawiamy i wierzę, że osiągniemy porozumienie. Całe zamieszanie traktuję jako element negocjacyjny ze strony miasta - mówi mecenas Mikołaj Drozdowicz, który reprezentuje Kurię Metropolitalną.

  Miasto chce płacić 2 złote za metr kwadratowy rocznej dzierżawy. Tymczasem strona kościelna przekonuje, że za sam podatek od nieruchomości będzie musiała zapłacić prawie 19 złotych za metr. Samorządowcy odpowiadają, że z podatku mogą ją zwolnić.

  - Od kilku miesięcy nie możemy dojść do porozumienia. Tymczasem rozwiązanie tej sprawy musi nastąpić w najbliższych tygodniach, bo rozpoczyna się nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Zostało coraz mniej czasu - martwi się Maciej Frankiewicz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo