Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sala teatralna w szkole Łejerów jest już gotowa

Marek Zaradniak
Dyrektor Grażyna Daniel w drzwiach sali teatralnej Łejerów.
Dyrektor Grażyna Daniel w drzwiach sali teatralnej Łejerów. Waldemar Wylegalski
200 widzów zmieści się w sali teatralnej szkole Łejerów w Poznaniu. 17 września otworzy ją prezydentowa Anna Komorowska.

Po 16 miesiącach budowy gotowa jest już sala teatralna przy Zespole Szkół Łejery. Uderzeniem w gong 17 września uroczyście otworzy ją prezydentowa Anna Komorowska. Moment ten uświetni koncert specjalny.
Sala, w której jednorazowo zmieścić się może 200 osób, kosztowała 6 milionów złotych. Inwestorem było miasto Poznań, a zbudowała firma Rembud. Jej użytkownikami będą: Zespół Szkół nr 4 Łejery, Stowarzyszenie Łejery i Centrum Sztuki Dziecka.
Jeszcze przed uroczystym otwarciem nowa sala będzie udostępniona poznaniakom. Odbywać się tam będą koncerty i spektakle. Zaplanowano także promocję książki Magdaleny Knapowskiej-Niziołek "Poznań-my się! Przewodnik bimbojerski dla cołkiej famuły".
Sala nie ma stałej sceny i widowni. Dzięki temu można ją konfigurować na różne sposoby. Kiedy otworzy się tylną ścianę sali teatralnej, wówczas widownia może znaleźć się na patio i na dachu. Nad budynkiem góruje wieża o wysokości 15 metrów.
- Jesteśmy otwarci także na innych wykonawców prezentujących spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży, ale także kameralne przedstawienia dla dorosłych. Niezwykle ważne jest też i to, że obok sali głównej znajdują się sale dydaktyczne. Wspólnie z Wyższą Szkołą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa Stowarzyszenie Łejery planuje uruchomienie podyplomowych studiów dla instruktorów teatralnych - mówi Grażyna Daniel, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 Łejery.
- To wielka szansa dla naszych dotychczasowych działań - mówi Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. - Będzie je mogli pokazywać znacznie większej liczbie widzów. Do tej pory nasza działalność była rozproszona po różnych salach, co zwiększało koszty i powodowało problemy z tożsamością. Byliśmy utożsamiani z miejscami, w których były pokazywane spektakle. Teraz będzie trochę inaczej. Będziemy mogli budować lepsze relacje z widownią. To także szansa na większą ilość własnych produkcji i na to bardzo liczymy. Rozpoczniemy od wznowienia dwóch naszych ostatnich przedstawień, czyli obsypanego laurami "Chodź na słówko" Maliny Prześlugi oraz "W moim domu z papieru piszę wiersze na płomieniu" francuskiego pisarza Philippe'a Dorina. Na początku listopada rozpoczniemy prace nad jedną lub dwiema premierami, które odbędą się pod koniec grudnia lub na początku stycznia. Prawdopodobnie jedną z nich będzie głośny. w Europie tekst "Czy umiesz gwizdać Joanno?", szwedzkiego pisarza Ulfa Starka. Najpierw jednak w nowym budynku musimy się zadomowić, bo to dla nas jak i dla Łejerów to sytuacja zupełnie nowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski