Pojedynki z Polpharmą dają nam sporo nadziei

Marek Lubawiński
Alex McLean na sopockim parkiecie występował najdłużej z poznańskich graczy i zdobył też najwięcej punktów FOT. SŁAWOMIR SEIDLER
I już wszystko jasne. Po wczorajszej, ostatniej kolejce rundy zasadniczej w ekstralidze koszykarzy wiadomo, że PBG Basket Poznań na koniec tej fazy rozgrywek zajął 12. miejsce i w pre play-off zmierzy się z Polpharmą Starogard Gdański. Ligę opuszcza Victoria Górnik Wałbrzych, a Sokołów Znicz Jarosław zakończył zmagania w tym sezonie.

Cztery pierwsze zespoły - Asseco Pro-kom Sopot, PGE Turów Zgorzelec, Kotwica Kołobrzeg i Anwil Włocławek w najbliższy weekend zagrają w Lublinie o Puchar Polski, a potem w ćwierćfinale play-off rywalizować będą ze zwycięzcami pojedynków w pre play-off.

Ostatnie spotkanie rundy zasadniczej podopieczni Eugeniusza Kijewskiego zagrali w Sopocie i zgodnie z przewidywaniami lepsi okazali się gos-podarze, wygrywając 91:84. Ale dla obu zespołów ten mecz nie miał większego znaczenia, bo Prokom miał zapewnione pierwsze miejsce, a pozna-niaków z 12. lokaty mógł wywindować tylko nadzwyczajny zbieg okoliczności.
Najwięcej punktów dla PBG Basket w Sopocie zdobył Alex McLean, on też najdłużej przebywał na parkiecie (28 minut i 55 sekund). Może dziwić zerowy dorobek Adama Wójcika, ale trener Kijewski desygnował go do gry tylko w pierwszej kwarcie, a potem oszczędzał siły swego lidera na mecze z Polpharmą. Na uwagę zasługuje z kolei dobry występ Rafała Bigusa, który zdobył dziewięć punktów i miał 13 zbiórek.

W zespole rywali pierwsze skrzypce grał wczoraj David Logan. Starający się o polskie obywatelstwo Amerykanin (chce występować w biało--czerwonych barwach podczas mistrzostw Europy, które we wrześniu odbędą się w Polsce), zdobył 25 punktów, z czego 15 po rzutach za trzy oczka zza linii 6,25 metra. To między innymi po jego dwóch trójkach na początku trzeciej kwarty Prokom prowadził 23 punktami. Gracze z Poznania zniwelowali jednak przewagę do nawet sześciu punktów, ale o wygranej trudno było myśleć.
Pierwsze mecze pre play-off (do dwóch wygranych) rozegrane zostaną 21 marca (sobota), drugie 24 marca (wtorek), a ewentualne trzecie spotkania zaplanowano na 27 marca (piątek). W ćwierćfinałach play-off rywalizacja toczyć się będzie do trzech zwycięstw w następujących terminach: 3, 4, 8 oraz ewentualnie 9 i 15 kwietnia.
PBG Basket w Arenie zmierzy się z Polpharmą 24 marca o godzinie 19.