Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe pojazdy: ZiŁ 111 D [ZDJĘCIA]

PILAR
ZiŁ 111 DWybory Najpiękniejszego Pojazdu Zabytkowego Wielkopolski
ZiŁ 111 DWybory Najpiękniejszego Pojazdu Zabytkowego Wielkopolski Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej
ZiŁ 111 D rocznik 1965 z Poznania. Głosuj na Najpiękniejszy Pojazd Zabytkowy Wielkopolski w wyborach organizowanych przez Głos Wielkopolski i Automobilklub Wielkopolski!

Marka: ZiŁ
Model i typ: 111 D
Rok produkcji: 1965
Pojemność silnika: 6 000 cm3
Moc: 200 KM
Prędkość maksymalna: 170 km/h
Miejscowość, z której zgłaszany jest pojazd: Poznań
Członkostwo w stowarzyszeniach:

Głosuj na ZiŁ 111 D z Poznania - wyślij sms o treści AUTO.25 na numer 72355 (koszt 2.46 zł z VAT)

Opis pojazdu i ciekawostki o nim:
Ził 111 to radziecka limuzyna, produkowana w latach 50/60-tych ubiegłego wieku. Dostępna była wyłącznie dla najwyższych władz Związku Radzieckiego i głów państw bloku socjalistycznego.

Ogółem limuzyn ZiŁ 111 wyprodukowano niewiele ponad 100 sztuk. W 1962 roku wprowadzono do produkcji wersję G z całkowicie zmienionym wyglądem nadwozia. Elitarną wersją nowego modelu była wersja D – czyli cabrio (to, że wersja D jest po wersji G wynika z alfabetu rosyjskiego A,B, W, G, D …. ).

Pojazd został wyposażony m.n.: szyby opuszczane elektrycznie ( 5 szyb + szyba oddzielająca kierowcę od pasażera ), skórzane fotele ( w tym 2 rozkładane ), radio lampowe z elektrycznie wysuwaną anteną ( sterowanie z gałki radia ), wspomaganie kierownicy, 2 stopniową, automatyczną skrzynię biegów, dach opuszczany elektryczno-hydraulicznie i wiele, wiele innych.

Ził 111D został wyprodukowany w ilości tylko 8 sztuk i był przeznaczony wyłącznie dla głów kraju bloku komunistycznego. W Polsce głównym użytkownikiem był Edward Gierek, choć jeździł nim także papież Jan Paweł II.

Do Muzeum Broni Pancernej trafił w 2002 roku z likwidowanej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile. Po krótkim remoncie wszedł na stałe w skład pojazdów jezdnych kolekcji Muzeum Broni Pancernej i jest 1 z 3 limuzyn rządowych jakie posiada muzeum. Pojazd jest w dużym procencie oryginalny: ma nawet oryginalne opony i tapicerkę.

Wszystkie samochody biorące udział w wyborach Najpiękniejszego Pojazdu Zabytkowego Wielkopolski można zobaczyć pod tym adresem:www.gloswielkopolski.pl/NajpiekniejszyPojazdZabytkowy2013

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski