Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pytania na prawo jazdy: Uczą się ich na pamięć! [PYTANIA, SONDA]

Krystian Lurka
Pytania na prawo jazdy: Uczą się ich na pamięć!
Pytania na prawo jazdy: Uczą się ich na pamięć!
Zmiany wprowadzone na początku roku w sposobie zdawania prawa jazdy nie sprawdzają się. Nowy sposób egzaminu teoretycznego miał ukrócić uczenie się na pamięć pytań i odpowiedzi. Tak się jednak nie stało. Młodzi kierowcy zapamiętują pytania z egzaminów, dzielą się nimi w internecie i "wykuwają" je, nie znając nawet ich dokładnej treści.

Reforma z końca stycznia drastycznie zmieniła zasady egzaminu teoretycznego. Liczba pytań zwiększyła się z pięciuset do trzech tysięcy. Stały się one tajne.

Polecamy:
Zaniżano wagę smartów, by nastolatkowie mieli czym jeździć. Trwa śledztwo

Miesiąc po wprowadzeniu zmian w Poznaniu zdawalność egzaminu teoretycznego spadła do około 16 proc. W tej chwili zdaje około 30 proc. W Pile w pierwszych miesiącach zmniejszyła się z 70 do 7 proc. Obecnie to około 30 proc. Podobnie jest w całym województwie.

Zdaniem Pawła Guzika, zastępcy dyrektora poznańskiego WORD, zmiany przyniosły efekt.- Taka forma wymogła inny sposób przygotowania, nie tylko uczniów, ale i nauczycieli - mówi. - Już nie można "wkuwać na blachę" - przekonuje i dodaje też, że obecnie mniej kursantów zdaje teorię, ale procent osób, które pozytywnie kończą egzamin praktyczny zwiększył się.

Inaczej sytuację komentują przyszli kierowcy. Kursanci "wkuwają" niepotwierdzone zagadnienia.

Sprawdź też:
Nasz poradnik: Tak zdobędziesz prawo jazdy [WZORY WNIOSKÓW]

- Moja koleżanka w teście na prawo jazdy miała pytanie o rozmiar tablicy rejestracyjnej. Po co komu taka wiedza? - zastanawia się twórca strony prawkobazapytan.pl.

Na niej przyszli kierowcy wpisują pytania, które mieli podczas egzaminów i udostępniają je innym. Obecnie jest ich tam ponad 1100, a ich liczba z dnia na dzień rośnie.

Czytaj też:
Egzamin na prawo jazdy: Zdać można, nawet na maksa!

Kursanci mówią wprost, że wiele pytań jest wręcz absurdalnych. Oto kilka zapamiętanych przykładów: Czy jeśli wyjmiemy koło zapasowe z bagażnika, to samochód będzie jechał szybciej? Jaką część ciała chroni zagłówek w samochodzie? Od czego należy zacząć odpowietrzenie układu zasilania silnika o zapłonie samoczynnym? Czy gdy jeden kierunkowskaz nie działa, to drugi pobiera więcej prądu? Czy po wyrwaniu zęba można prowadzić samochód? Jaka jest częstotliwość migania kierunkowskazu na minutę? Czy powinien zrobić kierowca, któremu zrobiło się duszno, ręce zaczęły drętwieć i miał kłucie w brzuchu?

Nauka jazdy: Motocykl na Poznań w sam raz, ale na Luboń już za słaby

Mateusz Jankowski dwa razy oblał test. Dopiero za trzecim razem zdał egzamin teoretyczny, praktyczny zaliczył za pierwszym podejściem.

Polecamy:
Zaniżano wagę smartów, by nastolatkowie mieli czym jeździć. Trwa śledztwo

- Pytania na teście były bardziej podchwytliwe niż trudne - mówi. - Czasami miałem dylemat, ponieważ odpowiedzi wydawały mi się prawidłowe. Musiałem "na czuja" zdecydować, która z nich jest "trafniejsza" - mówi M. Jankowski. - Moi znajomi narzekali na pytanie o długość zespołu pojazdów samochodu osobowego z przyczepą campingową - opowiada M. Jankowski i sugeruje, że lepszym rozwiązaniem byłaby jawna baza pytań.

Sprawdź też:
Nasz poradnik: Tak zdobędziesz prawo jazdy [WZORY WNIOSKÓW]

- Trzeba pamiętać, że zdający często pod wpływem emocji niedokładnie zapamiętują pytania - twierdzi P. Guzik. Ale zarówno on, jak i inni dyrektorzy nie znają całej bazy pytań. Krzysztof Paszyk przyznaje, że z pytaniami jest kłopot.

- Ministerstwo Transportu utajniło je. Również my mamy ograniczoną wiedzę i możliwość ich weryfikacji. Sygnalizowaliśmy już konieczność ich odtajnienia - mówi K. Paszyk. Zastępca dyrektora nie zaprzecza, że dziwaczne pytania są w bazie.

Efekt wprowadzonych zmian komentuje Ryszard Fonżychowski, prezes stowarzyszenia "Droga i bezpieczeństwo". - Niektóre z pytań uwłaczają powadze dokumentu, o który kandydat się stara. Ale nic dziwnego, że są one tak dziwne, skoro trzeba było ich wymyślić aż tyle - komentuje R. Fonżychowski i mówi, że są przeintelektualizowane. Jego zdaniem wystarczyłoby 500 pytań, aby upewnić się czy kandydat zna zasady ruchu drogowego. Pytanie o układ odpowietrzania silnika i częstotliwość kierunkowskazów komentuje: - Oddajmy to, co związane z mechaniką, mechanikom. Kierowca musi dobrze jeździć i znać zasady ruchu drogowego - mówi R. Fonżychowski. Choć przyznaje, że kierunek zmian jest dobry, to wykonawstwo kuleje.

Czytaj też:
Egzamin na prawo jazdy: Zdać można, nawet na maksa!

Pytania na testach pochodzą z dwóch źródeł: z Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

- Tworzyliśmy je przy współpracy z zespołem ekspertów, w skład którego wchodzą doświadczeni profesjonalni specjaliści z zakresu prawa, bezpieczeństwa ruchu drogowego, ratownictwa drogowego, językoznawstwa i psychologii - mówi Marcin Kaleta, zastępca rzecznika Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Polecamy:
Zaniżano wagę smartów, by nastolatkowie mieli czym jeździć. Trwa śledztwo

Zaprzecza, że w ich bazie są pytania o częstotliwość migania kierunkowskazu, kierowcę, któremu jest duszno, osłonę silnika czy wyjęcie koła zapasowego. Podkreśla również, że PWPW jest twórcą tylko części pytań.

- Wszystkie pytania mają podstawę prawną - wyjaśnia Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy ITS. - Pytania były weryfikowane przez ekspertów z wielu dziedzin i według ich opinii nie wykraczają poza wiedzę, jaką powinien posiadać przeciętny przyszły kierowca.

Sprawdź też:
Nasz poradnik: Tak zdobędziesz prawo jazdy [WZORY WNIOSKÓW]

Obecnie trwają rozmowy z resortem transportu na temat upublicznienia części pytań.

- Gdy treść pytania budzi wątpliwości, to przecież każdy kandydat ma prawo odwołać się do WORD i właściwego urzędu marszałkowskiego - mówi rzecznik ITS.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski