Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gender w polskich podstawówkach? Pomysł budzi kontrowersje...

Anna Jarmuż
Gender zawita do polskich szkół?
Gender zawita do polskich szkół?
Gender jako element edukacji globalnej - takie zajęcia oferuje Stowarzyszenie "Jeden Świat" w Poznaniu. Warsztaty mają być przeznaczone dla dzieci w klasach 4-6. Mimo że są dobrowolne, pomysł wywołał burzę. Zajęciom sprzeciwiają się środowiska katolickie i niektórzy rodzice.

Tematem warsztatów zainteresował się poznański radny. Szef klubu PiS wysłał właśnie do prezydenta miasta pismo z prośbą o wyjaśnienie.

- Otrzymywałem sygnały od zaniepokojonych rodziców - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk. - Chcę wiedzieć, czy władze miasta są świadome, na co wydaje się pieniądze publiczne oraz czy o temacie warsztatów zostali poinformowani rodzice dzieci. O gender mogą rozmawiać ludzie dorośli, ale nie dzieci. Nie można robić im wody z mózgu.

Gender to atak na nasze dzieci - uważa część rodziców

- Nie waham się nazwać tego atakiem na nasze dzieci - wtóruje mu Paweł Wosicki, prezes Fundacji "Głos dla życia". - Gender jest ideologią, która nie ma potwierdzenia w faktach naukowych. Podobnie jak wcześniej ideologia komunistyczna. Tego typu teorie wpajają młodemu człowiekowi wypaczony obraz rodziny. Dziecko, wychowywane przez dwóch tatusiów lub wujków ma myśleć, że jest to zupełnie normalne.

Czym jest gender?

Terminu gender używa się do zdefiniowania płci kulturowej lub społecznej. Pod pojęciem tym kryje się zespół kulturowych oczekiwań, kierowanych do kobiet i mężczyzn w danym społeczeństwie. Oczekiwania te mogą przybierać postać stereotypów. Na przykład, że kobiety są emocjonalne, a "prawdziwy" mężczyzna nigdy nie płacze. Teorie gender zakładają, że psychologiczny, społeczny i kulturowy wymiar płci nie jest zależny od płci biologicznej, tylko kształtuje się pod wpływem doświadczeń.

O tematyce gender głośno zrobiło się, kiedy otwarcie ustawił się przeciwko niej Kościół. Do teraz pojawiają się określenia, że nowa ideologia to "największe zagrożenie dla XXI wieku", którego celem jest "gwałt na duszy dziecka". O "niebezpiecznym genderyzmie" ostro wypowiedział się ostatnio również arcybiskup Stanisław Gądecki.

- Genderyzm zakłada pięć równorzędnych modeli życia: homoseksualistów, lesbijek, biseksualistów, transseksualistów i heteroseksaulistów. Pozwala na wolność w tworzeniu układów partnerskich i całkowitą swobodę seksualną - wyliczał arcybiskup metropolita poznański podczas tegorocznej procesji Bożego Ciała.

Gender wywołuje głośne protesty

Głośne protesty w tej sprawie zorganizowała również pod koniec maja Prawica Rzeczpospolitej. Na ulicę wyszli wtedy mieszkańcy kilku polskich miast.

Temat powrócił za sprawą warsztatów, które planuje zorganizować w poznańskich szkołach Stowarzyszenie "Jeden Świat". W ofercie dla uczniów z klas 4-6 szkoły podstawowej znalazły się m.in. zajęcia poświęcone tematyce gender. Warsztaty odbywać się będą w ramach programu Centrum Edukacji Globalnej.

- Jest nam przykro, że cały program sprowadzono tylko do jednej części, która stanowi 1/9 zajęć - tłumaczy Magdalena Janaszek, koordynator warsztatów ze Stowarzyszenia "Jeden Świat". - Oskarżenia świadczą też o tym, że mamy do czynienia z dużym wypaczeniem samej idei.

Członkowie stowarzyszenia zwracają uwagę, że gender nie skupia się na płci w znaczeniu biologicznym, ale kulturowym i społecznym. Są to elementy, które i tak są obecne w codziennym życiu dziecka.

- Na naszych zajęciach skupiamy się na edukacji międzykulturowej. Rolę kobiety i mężczyzny nie wszędzie rozumie się tak, jak w krajach Europy Zachodniej - wyjaśnia Magdalena Janaszek. - Ważne, aby dzieci miały świadomość tych ról i wpływu na ich codzienne życie. Im większą ma się świadomość, tym łatwiej zapobiec zjawiskom związanym z dyskryminacją, przemocą wobec kobiet czy mobbingowi w pracy.

Warsztaty rozpoczną się w październiku. Udział w nich zadeklarowało dotąd osiem szkół. Zajęcia są przeznaczone dla trzech grup wiekowych: przedszkolaków, uczniów klas 1-3 oraz 4-6. Warsztaty gender pojawiają się tylko w najstarszej grupie - jako jedna z trzech propozycji do wyboru. To nauczyciel zadecyduje, czy chce realizować zajęcia na temat gender, pracy czy mądrości, a także przeprowadzi takie warsztaty wspólnie z dziećmi.

Nie wszyscy są przeciwni ideologi gender

Z twórcami programu warsztatów gender zgadzają się naukowcy.

- Widzę duży sens w tego typu inicjatywach - stwierdza Monika Frąckowiak-Sochańska z Gender Studies i Instytutu Socjologii UAM. - U dziecka w 4 klasie szkoły podstawowej kształtuje się już tożsamość płciowa. Z tych dzieci wyrosną dorosłe osoby. Ważne jest, żeby nie przegapić momentu na dyskusje na ten temat. Z dzieckiem można rozmawiać na każdy temat, w sposób dostosowany do jego możliwości. Czasy się zmieniają. Dyskusja na temat ról społecznych kobiet i mężczyzn jest potrzebna.

Pluszowy penis dla przedszkolaka
Na początku czerwca w "Głosie Wielkopolskim" ukazał się artykuł pt. "Czy sex-boxy zawitają do polskich przedszkoli? Boją się tego niektórzy rodzice". Temat wywołał kontrowersje. Okazało się bowiem, że na zajęciach ze szwajcarskimi przedszkolakami, oprócz lalek i książek mają być wykorzystywane także erotyczne gadżety - pluszowy penis i wagina. Miał to być element edukacji seksualnej. Pomysł ten zbulwersował polskich rodziców. Zdaniem niektórych środowisk winę za tego typu metody edukacyjne ponosi właśnie ideologia gender. Jak twierdzą, z czasem może ona doprowadzić do tego, że polskie lekcje będą wyglądać podobnie, jak u naszych zachodnich sąsiadów.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gender w polskich podstawówkach? Pomysł budzi kontrowersje... - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski