Rekompensata dla rodzin ofiar Czerwca'56?

  Rekompensata dla rodzin ofiar Czerwca'56?

  Paweł Mikos

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Czy w 53. rocznicę Poznańskiego Czerwca'56 rodziny ofiar otrzymają odszkodowanie za śmierć swoich bliskich? Wiele wskazuje, że tak się stanie. Jutro Sejm, na wniosek rządu, ma zająć się projektem ustawy w tej sprawie.
  Nowe prawo przewiduje, że członkowie rodziny osoby zabitej w wyniku działań wojska, milicji, czy UB będzie mógł otrzymać 50 tys. złotych jednorazowego świadczenia. Co istotne, o odszkodowanie będzie mogła ubiegać się każdą osoba z bliskiej rodziny ofiary walk, czyli małżonkowie, dzieci oraz rodzice zabitego. O tę formę rekompensaty będą mogli się ubiegać także spadkobiercy członka rodziny zabitego w Czarny Czwartek.

  - Jest to minimalne odszkodowanie jakie się tym osobom należy za stratę ojca czy męża - mówi Włodzimierz Marciniak, prezes Związku Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. - Ale osoby ubiegające się o to zadośćuczynienie powinno być dobrze zweryfikowane, zwłaszcza po tylu latach od 1956 roku - dodaje.

  57 osób zginęło w czasie protestu społecznego w Poznaniu w czerwcu 1956 roku

  Żeby uzyskać rekompensatę trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek wraz ze skróconym odpisem aktem zgonu ofiary działań służb mundurowych w czerwcu 1956 roku oraz dokument poświadczający pokrewieństwo z zabitym. Wszystkie wnioski będzie rozpatrywał Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

  Jeśli najbliższa rodzina wcześniej już otrzymała zadośćuczynienie, to nie będzie mogła się o nie upominać. Chyba, że kwota rekompensaty była niższa niż 50 tys. zł. Wówczas można wnioskować o wyrównanie tej różnicy.

  Jest szansa, że pierwsze wnioski będą mogły zostać złożone jeszcze przed 53 rocznicą Czarnego Czwartku. Żeby do tego doszło do końca maja Sejm i Senat muszą ustawę przyjąć, a prezydent ją podpisać.

  Jak na razie rząd nie wie ile będzie musiał wydać na wypłacenie wszystkich rekompensat. Ale tylko w przypadku rodzin ofiar wydarzeń wolnościowych w Poznaniu może to być kilkadziesiąt milionów złotych.

  Oprócz rodzin ofiar poznańskiego Czerwca o podobne zadośćuczynienie będą mogli się ubiegać także rodziny zabitych w Warszawie w październiku 1957 roku (po zamknięciu tygodnika "Po prostu"), na Wybrzeżu 1970 roku, w Radomiu w 1976 roku oraz w okresie trwania stanu wojennego.

  Podania będzie można składać tylko przez dwa lata od wejścia w życie ustawy, czyli zapewne do połowy lub końca 2011 roku.

  Według Włodzimierza Marciniaka parlament powinien zająć się też kwestią przyznania uprawnień kombatanckich dla uczestników poznańskiego zrywu. - Powinniśmy być uznani za osoby walczące o wolność Polski z bronią w ręku - postuluje prezes Marciniak.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  otworzyć archiwa

  1956 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  rozliczyć przeszłość, opisać jak należy - a nie w nieskończoność bawić się w ciuciubabkę.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo