Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa TuP TuP: Piesza "metro" mapa powstała w Poznaniu - pierwsza w Polsce

Karolina Koziolek
Mapa TuP TuP: Piesza "metro" mapa powstała w Poznaniu - pierwsza w Polsce
Mapa TuP TuP: Piesza "metro" mapa powstała w Poznaniu - pierwsza w Polsce infografika - Wojciech Błaszczyk
Jako pierwsze miało ją miasto Pontevedra w Hiszpani. Teraz powstała w Poznaniu - piesza "metro" mapa, którą stworzyło Stowarzyszenie Ulepsz Poznań. Mamy ją jako pierwsi, teraz mapę tworzyć chcą kolejne miasta w Polsce m. in. Łódź.

- Nazywa się mapa TuP TuP ponieważ przeznaczona jest dla pieszych i ma promować pieszą komunikację w mieście - mówi Paweł Głogowski, szef stowarzyszenia Ulepsz Poznań. I żartuje, że pomysł idealnie wpisał się w niedawną sugestię prezydenta Mirosława Kruszyńskiego, który był przeciwny wprowadzeniu biletów 5-minutowych, "bo poznaniacy krótkie dystanse powinni pokonywać pieszo".

CZYTAJ TEŻ:
PAWEŁ GŁOGOWSKI - PRZYBLIŻAMY POZNANIAKOM CIEKAWYCH LUDZI

Mapa Tup Tup poznańskiego "metra" ma sporo bo aż siedem linii: trzy tematyczne oraz cztery na każdą stronę świata, jest więc północ, południe, wschód i zachód.

Przystanki wszystkich linii to miejsca, w które warto... wybrać się pieszo. Z mapy Tup Tup dowiemy się jakie odległości dzielą poszczególne punkty oraz orientacyjnie ile czasu zajmie pokonanie każdego odcinka.

Punktem przesiadkowym jest oczywiście Stary Rynek. Przebiega przez niego chyba najbardziej popularniejsza trasa niebieska. Łączy Nowe ZOO ze Starym ZOO, a przystanki po drodze to punkty Traktu Królewsko - Cesarskiego z Ostrowem Tumskim i Zamkiem na czele. Trasa zielona to trakt parkowy, którego przystankiem początkowym jest park Jana Pawła II, a końcowym kampus Morasko. Po drodze można "wysiąść" w parku Marcinkowskiego, parku Chopina, na św. Wojciechu czy na Cytadeli.

Szef komisji rewitalizacji podkreśla, że takie "miękki" oddolne inicjatywy są w mieście bardzo potrzebne.

- Podoba mi się. Proste w realizacji, no i ta zabawna gra słów - mówi Mariusz Wiśniewski. - Myślę, że projekt można rozbudować, włączyć do niego podmioty działające w miejscach zaznaczonych na mapie. A może warto wciągnąć mapę do systemu informacji miejskiej - zastanawia się radny.

Paweł Głogowski przyznaje, że wszystkie trasy członkowie stowarzyszenia rzeczywiście przeszli.

- No, poza jedną, która rzeczywiście może zmienić myślenie o spacerowaniu po mieście - żartuje. Chodzi mu o linię fioletową, Poznań Zachód, która prowadzi z Lasku Marcelińskiego przez Fort VII i Ogród Botaniczny aż nad Rusałkę. - Mapa Tup Tup ma zmienić myślenie o dystansie łączącym sporo miejsc. Zwykle jest on krótszy niż nam się wydaje - mówi Głogowski.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski