Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Im bardziej egzotyczny język, tym lepiej z pracą będzie...

Anna Jarmuż
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu od września będą uczyć się języka hebrajskiego. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem w jednej z poznańskich szkół realizowany będzie też pilotażowy program nauki japońskiego. Moda na egzotyczne języki "zagląda" do kolejnych szkół. Cel? Zwiększyć atrakcyjność szkoły oraz szansę młodych na rynku pracy.

Uczniowie II LO na lekcje hebrajskiego będą uczęszczać dwa razy w tygodniu. Oczywiście, nikt nie będzie do tego zmuszony.

Polecamy:
Języki obce, praca, zarobki. Co warto wybrać i dlaczego

- Będą to zajęcia nieobowiązkowe - tłumaczy Małgorzata Dembska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. - Ze wstępnych rozmów wiemy już, że znajdzie się grupa zainteresowanych. Nawet jeśli będzie to pięć osób, zajęcia i tak się odbędą. Jesteśmy bardzo zdeterminowani.

Dlaczego? Ponieważ egzotyczne języki to przyszłość. Młodzież coraz chętniej się ich uczy, bo zwiększa tym swoje szanse na rynku pracy.

- Jesteśmy szkołą, która realizuje program matury międzynarodowej. Wielu naszych uczniów to obcokrajowcy - mówi Małgorzata Dembska. - Dlatego, stawiamy na języki obce. W naszej ofercie jest już hiszpański, francuski, niemiecki, angielski, a od roku - na specjalne życzenie uczniów - również rosyjski.

Od września dojdzie do tego hebrajski. Zajęcia z młodzieżą poprowadzą studentki hebraistyki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Na lekcjach uczniowie będą poznawać nie tylko język, ale też żydowską kulturę.

- Czasy się zmieniają. Języki Wschodu zyskują na popularności - przyznaje prof. Piotr Muchowski, kierownik Zakładu Hebraistyki, Arameistyki i Karaimoznawstwa UAM. - W tym roku nasz wydział opuści drugi rocznik absolwentów. Miłym zaskoczeniem jest dla nas to, że mają pracę. Wiele polskich firm współpracujących z Izraelem poszukuje specjalistów władających tym językiem.

Pomysł nauki hebrajskiego w szkołach spodobał się również przedstawicielom poznańskich środowisk żydowskich.

Czytaj też:
Poznań: Lekcje języka chińskiego na UAM

- W stolicy Wielkopolski mamy już studia hebraistyki na wysokim poziomie. Nauka języka w szkole średniej będzie ich dopełnieniem. Dzięki temu, uczniowie, którzy skończą II LO, będą mogli kontynuować naukę na wyższej uczelni - analizuje Alicja Kobus, przewodnicząca zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP w Poznaniu.

To jednak nie koniec nowości, których możemy spodziewać się w nowym roku szkolnym. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem. Uczniowie jednej z poznańskich szkół ponadgimnazjalnych od października realizować będą pilotażowy program nauki języka i kultury Japonii. O tym, czy znajdą się na to pieniądze, zadecydują dzisiaj radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Polecamy:
Języki obce, praca, zarobki. Co warto wybrać i dlaczego

W poprzednich latach kurs języka japońskiego realizowali już m.in. uczniowie XI LO w Poznaniu. Natomiast XII LO oferuje swojej młodzieży kurs języka chińskiego.

Bogatą ofertę edukacyjną w zakresie języków obcych ma Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 na poznańskich Krzesinach. Uczniowie oprócz języka hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, angielskiego, rosyjskiego i niemieckiego uczą się także chińskiego i hindi. Ten ostatni znajduje się w ofercie zajęć dodatkowych.

- Początkowo lekcje języka chińskiego realizowane były pilotażowo przy współpracy z Instytutem Konfucjusza, później zagościły w planie zajęć już na stałe - mówi Andrzej Karaś, dyrektor ZSO nr 2. - To był dobry krok. Osoby, które pracują w firmie współpracującej z Chinami i znają język tego kraju zarabiają o 30-40 procent więcej niż ci, którzy nie posiadają takich umiejętności. W szkole są uczniowie, którzy zrobili już sobie certyfikaty z języka chińskiego.

Czytaj też:
Poznań: Lekcje języka chińskiego na UAM

Hindi narodził się przypadkiem. - Kiedy okazało się, że jedna z nauczycielek chińskiego ma męża Hindusa - wspomina Andrzej Karaś. I zdradza, że zastanawia się nad wprowadzeniem do planu lekcji języka arabskiego. - Nastawienie do tego języka nie jest zbyt dobre, ale jest on przyszłościowy. Szkoła jest gotowa na ten krok. Myślę, że jest to perspektywa około dwóch lat - dodaje dyrektor ZSO nr 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski