Menu Region

Nowa matura: Wiemy jak będzie wyglądać egzamin maturalny w...

Nowa matura: Wiemy jak będzie wyglądać egzamin maturalny w 2015 roku!

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

RED

4Komentarze Prześlij Drukuj
Nowa matura: Wiemy jak będzie wyglądać egzamin maturalny w 2015 roku! Nowa matura: Wiemy jak będzie wyglądać egzamin maturalny w 2015 roku!

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała we wtorek na swojej stronie internetowej informatory maturalne dotyczące wszystkich przedmiotów, które zdawane będą przez abiturientów wiosną 2015 r. (© www.cke.edu.p)

Wiemy jak będzie wyglądała nowa matura! Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała we wtorek na swojej stronie internetowej informatory maturalne dotyczące wszystkich przedmiotów, które zdawane będą przez abiturientów wiosną 2015 r.
TU ZNAJDZIESZ:
INFORMATORY O EGZAMINIE MATURALNYM 2015


- Wykonaliśmy kolejny krok w przygotowaniach do przeprowadzenia egzaminu maturalnego w 2015 r., do egzaminu, który będzie przeprowadzony według nowej formuły - zaznaczyła minister edukacji Krystyna Szumilas na konferencji prasowej poświęconej nowej maturze.

W maju 2015 r. do egzamin maturalnego w liceach ogólnokształcących przystąpi pierwszy rocznik abiturientów, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego (to obecni absolwenci klas I liceów ogólnokształcących).
Rok później w maju 2016 r. maturę według nowych zasad zdawać będą po raz pierwszy abiturienci z techników.

Jak zaznaczyła Szumilas, aby ułatwić uczniom przygotowanie się do egzaminów przeprowadzanych w nowej formule przygotowane zostało informatory maturalne. Zgodnie z przepisami powinny być one opublikowane do końca sierpnia tego roku. "Są już gotowe" - podkreśliła minister.

Przygotowano 25 informatorów do poszczególnych przedmiotów. Znajdują się w nich ogólne informacje na temat egzaminu z danego przedmiotu, przykładowe zadania z rozwiązaniami oraz przykłady oceny rozwiązanych zadań. Jak zaznaczono na konferencji prasowej, nie pojawiają się w nich żadne nowe treści, które nie zostały uwzględnione w nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego. Przygotowano też jeden specjalny informator, w którym szczegółowo opisano zasady obowiązujące na egzaminie maturalnym w 2015 r.

MATURA, GIMNAZJUM, TESTY, NAJNOWSZE INFORMACJE DLA UCZNIA - ZOBACZ SERWIS EDUKACJA


Jak zaznaczył prof. Sławomir Żurek, kierownik Katedry Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w przykładowych zadaniach zamieszczonych w informatorze są zadania odnoszące się nie tylko do teksów literackich omawianych w szkołach ponadgimnazjalnych, ale także omawianych wcześniej.

- Na maturze sprawdzany będzie zakres wiedzy uczniów z całych 12 lat nauki - podkreślił.

Z kolei prof. Zbigniew Marciniak z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, poinformował, że w informatorze znajdują się tylko przykładowe zadania.

- Jeśli jakiego zagadnienia w informatorze nie będzie, to nie znaczy, że nie może być go na maturze. Na maturze sprawdzana będzie wiedza z zakresu całej podstawy programowej nauczania - wyjaśnił.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Artur Gałęski poinformował, że na przełomie listopada i grudnia tego roku opublikowane zostaną przykładowe arkusze maturalne do nowej matury, a rok później przeprowadzone zostaną egzaminy próbne.

Najważniejsze zmiany na maturze w 2015 r. to odejście od prezentacji na rzecz wypowiedzi na wylosowane pytanie na egzaminie ustnym z języka polskiego oraz obowiązek przystąpienia do egzaminu pisemnego z jednego z tzw. przedmiotów do wyboru.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w 2015 r. maturzyści będą musieli zdać - tak jak dotąd - trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki. Egzaminy te będą przeprowadzane tylko na jednym poziomie, odpowiadającym obecnemu podstawowemu. Maturzysta będzie musiał też przystąpić do, co najmniej, jednego pisemnego egzaminu z grupy tak zwanych

JAK WYGLĄDAĆ BĘDZIE MATURA 2015
1 »
Reklama
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

matura z matmy

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mila (gość)  •

czy jesli ktos zdaje mature z matmy rozszerzona to bedzie tez musial pisac podstawe tak jak bylo teraz?

odpowiedzi (0)

skomentuj

matura ustna 2015

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zestawy + cwiczenia (gość)  •

najlepsza książka z zestawami i ćwiczeniami do nowej matury ustnej to Nowa Matura Ustna z Języka Angielskiego od 2012 wydawnictwa London Academy (londonacademy.pl). Polecam maturzystom 2015!

odpowiedzi (0)

skomentuj

fff

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ffff (gość)  •

Jeśli JAKIEGO zagadnienia w informatorze nie będzie... Tacy ludzie tworzą nam matury?

odpowiedzi (0)

skomentuj

33 KSIĄŻKI DO POLSKEIGO MATURA ZA 5ZŁ!!!

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ankaa (gość)  •

33 OPRACOWANIA DO MATURY Z J. POLSKIEGO ZA 5ZŁ!!!

allegro.pl/matura-polski-lektury-epoki-sciaga-gratis-i3548185583.html

NIE CZEKAJ!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama