Nie warto brać kredytu na mieszkania pod wynajem

  Nie warto brać kredytu na mieszkania pod wynajem

  Beata Tomaszkiewicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jeszcze dwa lata temu, kupując mieszkanie za kredyt hipoteczny, można było śmiało je wynająć i tak spłacać raty. Obecnie rata, jaką zapłacimy bankowi, jest wyższa od dochodu z wynajmu
  Teraz, kupując dwupokojowe mieszkanie na wynajem, musimy się niestety liczyć z tym, że rata kredytu, niezależnie czy będzie on zaciągnięty w złotych, frankach czy euro, będzie wyższa niż przychód z najmu - wynika ze wspólnego raportu "Polski" i firmy doradczej Expander.

  - Podczas gdy średnia cena wynajmu dwupokojowego mieszkania we Wrocławiu wynosi obecnie ok. 1769 zł, to rata kredytu w złotych, frankach lub euro będzie wynosiła odpowiednio: 2200 zł, 1834 zł lub 1887 zł - wylicza Jarosław Sadowski, analityk produktów finansowych Expandera. - Miesięcznie właściciel mieszkania musi więc dopłacić do raty z własnej kieszeni od 65 zł do 431 zł. Poza tym musi jeszcze zapłacić czynsz i opłacić media - dodaje.

  Jednak z badanych miast to właśnie we Wrocławiu posiadacze mieszkań na wynajem dopłacają najmniej. Najwięcej natomiast muszą dopłacać właściciele mieszkań w Warszawie. Średnia cena wynajmu w tym mieście jest co prawda najwyższa (2066 zł), ale ceny mieszkań są na tyle wysokie, że właściciel musi do raty dołożyć z własnej kieszeni nawet 798 zł, jeśli zadłużył się we frankach szwajcarskich.

  W znacznie lepszej sytuacji znajdują się natomiast osoby, które mieszkanie na wynajem kupiły jakiś czas temu, gdy ceny mieszkań i marże kredytowe były niższe. W przypadku mieszkania we Wrocławiu kupionego dwa lata temu właściciel płaci obecnie niższą ratę (niezależnie od waluty kredytu) niż wynosi zysk z najmu.

  Największe zyski mają osoby, które dwa lata temu zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. W przypadku Wrocławia najwyższa nadwyżka zysku z wynajmu nad ratą wynosi 358 zł, a w pozostałych badanych miastach jest to kilkadziesiąt złotych. - Jedynie w Krakowie, gdzie zysk z wynajmu jest stosunkowo niski, a ceny mieszkań wysokie, w każdym badanym przypadku rata kredytu była o kilkaset złotych wyższa niż kwota uzyskana z najmu - zauważa Jarosław Sadowski.

  Nie można jednak zapomnieć o tym, że mieszkania na wynajem są kupowane nie tylko dlatego, że przynoszą dochód z wypożyczania ich innym, ale także z nadzieją, że ceny nieruchomości będą rosły. Aby więc ocenić opłacalność takiej inwestycji, należy uwzględnić o ile w ciągu roku czy dwóch lat wzrosła cena mieszkania.

  Ponieważ teraz ceny nieruchomości są zwykle niższe niż przed rokiem, to ich właściciele stracili bardziej, niż wynika to z różnicy w wysokości raty i zysku z wynajmu. Dopiero w roku 2008 nieruchomości zaczęły tanieć, co jest związane z trudniejszym dostępem klientów do kredytów i wyższymi marżami. Natomiast w porównaniu z marcem 2007 r. czy latami wcześniejszymi ceny nadal są wyższe.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  komentarz

  cn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  Bardzo wybiórcza analiza.
  W Warszawie rata kredytu na 30 lat na zakup nowej kawalerki: 1200 - 1300 miesięcznie.
  Koszt wynajmu przeciętnej ładnej kawalerki to minimum 1500 pln + opłaty.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo