Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec Marcela Szarego w Cegielskim?

Andrzej Rembowski
Czy czas Marcela Szarego jako członka zarządu spółki Hipolit Cegielski Poznań dobiega końca?
Czy czas Marcela Szarego jako członka zarządu spółki Hipolit Cegielski Poznań dobiega końca?
Czy czas Marcela Szarego jako członka zarządu spółki Hipolit Cegielski Poznań dobiega końca? Tak przynajmniej twierdzą oponenci szefa Inicjatywy Pracowniczej.

W czwartek odbędzie się pierwsza tura wyborów na członka zarządu HCP - stanowiska, które od 2003 r. piastuje właśnie Szary. Marcel Szary od wielu lat sprawia kłopoty władzom Cegielskiego. Co roku lider Inicjatywy Pracowniczej obiecuje pracownikom znaczne pod-wyżki i straszy władze firmy strajkiem. Paradoksalnie straszy… siebie, bo sam w tych władzach zasiada. Co roku też jego wnioski o strajk przepadają w referendum, a jedyny zastój w pracy skończył się dla Szarego przed sądem.

Prokuratura zarzuciła mu zorganizowanie trzech nielegalnych strajków w Cegielskim, które miały spowodować straty finansowe poznańskiego przedsiębiorstwa. Sporne spotkania załogi odbyły się w lutym, marcu i kwietniu 2008 r., w czasie negocjacji płacowych z zarządem HCP. Na tak zwanej "płycie", czyli placu w samym środku zakładu, zebrało się za każdym razem ponad 100 pracowników, głównie z Fabryki Silników Okrętowych.

W czasie tych spotkań Marcel Szary zachęcał pracowników do walki o większe podwyżki. W tym roku Szary znów postawił twarde zażądania:
- Oczekujemy 8-procentowej podwyżki i utrzymania zatrudnienia w firmie. Chcemy też wprowadzenia do produkcji nowego wyrobu - silników na biogaz. Jeżeli władze firmy się na to nie zgodzą, wejdziemy w spór zbiorowy, a potem będzie strajk - mówił jeszcze kilka tygodni temu.

Sytuacja w Cegielskim jest jednak zła. Wciąż nie wiadomo, ile będzie zamówień na 2010 rok. Dlatego pozostałe, cztery związki zawodowego działające w HCP chcą się skupić na utrzymaniu zatrudnienia, a nie na podwyżkach. Nieoficjalnie mówi się bowiem, że może w Cegielskim dojść do zwolnień grupowych. - W obecnej sytuacji najważniejsze jest utrzymanie zatrudnienia. Podwyżki to ważna część negocjacji, ale przede wszystkim chcemy uniknąć zwolnień w zakładzie - mówi Tadeusz Pytlak, szef Solidarności w HCP.

Zarówno zarząd firmy, jak i pozostałe związki zawodowe, najchętniej pozbyliby się niewygodnego związkowca, jakim niewątpliwie jest Marcel Szary. W lutym władze HCP próbowały nawet dokonać zmian w statucie Cegielskiego, które zakładały m.in., że reprezentować załogę w zarządzie firmy będzie mógł jedynie pracownik z wyższym wykształceniem. Szary go nie posiada. Ten pomysł jednak upadł.

W wyborach na członka zarządu HCP, związki wystawiły trzech kandydatów. W kolejnych etapach wyborów poparcie ma jednak przechodzić na jednego z nich, który powalczyć ma z Szarym o zwycięstwo. Związkowcy nie chcą jednak oficjalnie tego komentować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski