Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w Poznaniu faktycznie nie ma problemu ze zdobyciem biletu MPK?

Katarzyna Fertsch
Zdaniem Zbigniewa Rusaka z ZTM-u, poznańscy pasażerowie nie mają żadnego problemu ze dobyciem biletu
Zdaniem Zbigniewa Rusaka z ZTM-u, poznańscy pasażerowie nie mają żadnego problemu ze dobyciem biletu fot. sławomir seidler
Niedługo na poznańskich przystankach stanie czterdzieści automatów biletowych. Większość z nich pojawi się jednak w centrum. Mieszkańcy peryferyjnych części miasta wciąż będą mieli problem z zakupem biletów.

Czy w Poznaniu, podobnie jak w innych dużych miastach, nie mogliby ich sprzedawać też kierowcy i motorniczowie? Okazuje się, że Zarząd Transportu Miejskiego nie bierze nawet takiej możliwości pod uwagę.

Poznaniacy mogą kupić bilety MPK w pojazdach, ale tylko nocnych. Każdy z nich wyposażony jest w kasę fiskalną. To właśnie konieczność posiadania takiego wyposażenia była głównym argumentem przedstawicieli MPK przeciwko sprzedaży biletów w tramwajach i autobusach. Jak się jednak okazuje, inne duże polskie miasta, w których taka sprzedaż jest prowadzona, inaczej poradziły sobie z tym problemem.

- Kierowcy biorą bilety z zajezdni i to tu się rozliczają - opowiada Adam Stawicki z Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie.
Dokładnie wygląda to tak: MZA kupuje bilety od stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego. Z kolei od MZA kupują je kierowcy, którzy sprzedają bilety pasażerom.
- Bilety kupione u kierowcy są droższe. Dziesięć procent jego wartości zostaje dla kierowcy - opowiada Stawicki.
Podobnie sytuacja wygląda w Krakowie. Tam pasażerowie mają do dyspozycji 62 automaty biletowe, które stoją również na obrzeżach miasta. Bilety dostępne są też w kioskach i urzędach pocztowych. W części pojazdów zainstalowano również biletomaty mobilne.

W Krakowie czy stolicy bilety MPK sprzedają też kierowcy i motorniczowie
- Jeśli pasażer, z różnych powodów, nie kupi biletu w żadnym z tych miejsc, zawsze może jeszcze zdobyć go u kierowcy lub motorniczego - opowiada Marek Gancarczyk z krakowskiego MPK. - Bilet normalny jest droższy o 50 groszy, ulgowy o 25 groszy. Kierowca odprowadza podatek i reszta zostaje dla niego.

Zdaniem Zbigniewa Rusaka, szefa Zarządu Transportu Miejskiego (który od stycznia odpowiada za sprzedaż biletów) poznańscy pasażerowie nie mają żadnego problemu ze zdobyciem biletu MPK. Według niego rozwiązaniem jest moBilet.
- Nie widzę żadnego problemu w tym, żeby zalogować się do systemu i wpłacić kwotę, z której w awaryjnych sytuacjach będziemy korzystać - twierdzi. - Ja wpłaciłem 20 złotych.
Niestety, wśród większości pasażerów moBilety nie cieszą się zbyt wielkim zainteresowaniem. Okazują się one nieprzydatne, gdy potrzeba skorzystania ze środków komunikacji miejskiej pojawiła się nagle.

- Zazwyczaj jeżdżę samochodem i o biletach nie myślę. Ale gdy muszę pojechać gdzieś autobusem, to chciałabym mieć możliwość kupienia biletu tak po prostu, bez konieczności logowania się i wpłacania pieniędzy. To mało praktyczne rozwiązanie - mówi Alina Maj.
Wprowadzenie możliwości kupowania biletu u kierowcy czy motorniczego byłaby także korzystna dla turystów.

- Byłem ostatnio w Warszawie. Na spotkanie dojechałem taksówką. Mój powrót na dworzec wypadł akurat w godzinach szczytu, postanowiłem więc pojechać tramwajem - opowiada Grzegorz Musiał. - Byłem zaskoczony gdy jedna z pasażerek poinformowała mnie, że bilet kupię u motorniczego. Czy w Poznaniu nie można wprowadzić takiej możliwości?
Zbigniew Rusak odpowiada, że takiej możliwości ZTM nie bierze nawet pod uwagę.

- Mamy w Poznaniu bilety czasowe, więc pozostali pasażerowie mieliby pretensje, że takie transakcje wydłużają podróż - mówi. I dodaje też, że docelowo w każdym pojeździe MPK mają się pojawić biletomaty mobilne. A co do tego czasu?

- Pasażerowie powinni nauczyć się korzystać z moBiletów - kończy szef ZTM.
My mimo wszystko dostrzegamy problem, dlatego postaramy się przekonać władze miasta do umożliwienia pasażerom kupowania biletów u kierowców i motorniczych. Przynajmniej do czasu wyposażenia wszystkich pojazdów w biletomaty. Pod adresem [email protected] czekamy też na opinie czytelników i doświadczenia związane z poszukiwaniem biletów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski