Żenujący spór o 3 tysiące

  Żenujący spór o 3 tysiące

  Jacek Tomczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Do dziś władze Pleszewa nie rozliczyły się powiatem w sprawie pokrycia kosztów ekshumacji i kremacji szczątków prochów płk. Ludwika Bociańskiego, przywódcy Powstania Wielkopolskiego w Pleszewie.
  Chodzi o trzy tysięce złotych, których samorząd miasta nie chce uznać starostwu. - To jest chciejstwo starostwa - uważa burmistrz Marian Adamek i po szczegółowe stanowisko w tej sprawie odesłał nas do ratuszowego rzecznika.

  - Umowa jaką zawarliśmy ze starostwem w ubiegłym roku mówiła, co prawda o 50 procentowym udziale miasta w kosztach sprowadzenia szczątków, ale w kwocie nie wyższej niż 15 tysięcy złotych - wyjaśnił Marcin Konieczny.
  - Na wyższą kwotę się nie zgadzamy i jest to sprawa powiatu, w jaki sposób przeprowadził ten kosztorys. Uważamy, że jakakolwiek dyskusja publiczna na temat tych pieniędzy, w perspektywie osoby Bociańskiego jest nie na miejscu i nie damy się przez powiat do tego wciągnąć. Kwotę 15 tysięcy złotych możemy w każdej chwili zapłacić.

  Starostwo obciążyło miasto notą 18 tys. zł, czyli połową kosztów sprowadzenia prochów pułkownika Bociań-skiego do Pleszewa, które wyniosły 36 tysiące złotych. Całkowity koszt pochówku to suma wyższa o kolejne 6 tys. zł (złożyły się na to koszty m.in. ekshumacji szczątków w Londynie, opłaty cmentarne i konsularne, tłumaczenie dokumentów itd).

  - Starostwo Powiatowe w Pleszewie pokryło na razie całość kosztów związanych ze sprowadzeniem i złożeniem prochów śp. płk. Ludwika Bociańskiego - stwierdził rzecznik starosty Tomasz Wojtala. - Burmistrz miasta deklarował publicznie współfinansowanie tego przedsięwzięcia, a do dziś nie przelał żadnych pieniędzy. A przypomnę, że powiat i miasto były współorganizatorami uroczystości, a starosta, burmistrz oraz przewodniczący obu rad, wspólnie firmowali uroczystość na plakatach i zaproszeniach. Kwota 18 tysięcy złotych, jaką oczekujemy od miasta, to zaledwie 42 procent wszystkich wydatków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo