Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2014: Wpłynęło 220 wniosków

ADA
Stadion Golęcin - jego rewitalizacja to jedna z propozycji zgłoszona w ramach budżetu obywatelskiego.
Stadion Golęcin - jego rewitalizacja to jedna z propozycji zgłoszona w ramach budżetu obywatelskiego.
Poznaniacy do ostatniej chwili trzymali urzędników w niepewności. O północy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin składania propozycji do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2014.

Do czwartku do wieczora poznaniacy złożyli niespełna sto propozycji wykorzystania 10 milionów złotych, które miasto oddało do dyspozycji mieszkańców. Wydawało się, że zainteresowanie po pierwszej edycji budżetu obywatelskiego znacznie opadło. Jednak w weekend skrzynka mailowa Urzędu Miasta przeżyła istny szturm.

Czytaj także:

Budżet obywatelski: Projekt "Sportowy Golaj" - aby przywrócić Golęcin Poznaniowi!

– Jesteśmy w trakcie klasyfikowania wniosków, ale już mogę powiedzieć, że jest ich około dwustu dwudziestu – mówi Maciej Milewicz z Urzędu Miasta.

To mniej niż w zeszłym roku (wtedy złożono około trzystu propozycji), jednak urzędnicy uważają, że tegoroczne przewyższają ubiegłoroczne pod względem jakości. – Niektóre propozycje zostały złożone po raz drugi. Widać po nich, że ich autorzy pracowali cały rok nad poprawieniem niedociągnięć – przekonuje Maciej Milewicz.

Poszczególne wydziały Urzędu Miasta otrzymały wiele zapytań – m.in. o planowane remonty, plany miejscowe, czy własność gruntów. Dzięki temu mniejsza ilość projektów odpadnie ze względu na niemożność ich realizacji: – W zeszłym roku pojawiła się m.in. propozycja rewitalizacji terenu parkingu pomiędzy ulicami Piekary a Święty Marcin. Pewnie wszyscy poznaniacy byliby za, w tym ja również, ale niestety – to grunt prywatny – wyjaśnia Milewicz.

Poznań: Muzeum Motoryzacji nadal bez siedziby. Czy powalczy o budżet obywatelski 2014?

Wnioskodawcy starali się nie tylko dopracować swoją propozycję, ale także wyróżnić. Jeden z mieszkańców składających wniosek w urzędzie pojawił się... w koszulce promującej własny projekt. Stwierdził przy tym: „Jak się angażować, to na całego”.

Złożone do budżetu propozycje można podzielić na cztery główne obszary tematyczne. Pierwszy to infrastruktura – budowa dróg, ścieżek rowerowych i chodników. Drugi obszar to sport i rekreacja – m.in. projekt budowy Centrum Wrotkarskiego, torów łuczniczych czy rewitalizacji stadionu na Golęcinie. Poznaniacy złożyli też wiele wniosków dotyczących estetyki miejskiej i upiększania najbliższej okolicy. Ostatnia grupa projektów to te, które są trudne do sklasyfikowania – choćby pomysł remontu lwiarni w Starym Zoo.

Budżet obywatelski to nowa, ale coraz bardziej powszechna forma dialogu społecznego. Idea budżetu partycypacyjnego polega na tym, że miasto oddaje pewną pulę pieniędzy z miejskiej kasy na projekty, które zarówno zgłaszają, jak i wybierają sami mieszkańcy.

Do września projektami zajmować się będą zespoły merytoryczne (urzędnicy i niezależni eksperci), które wytypują dwadzieścia finałowych propozycji. Te trafią na karty do głosowania, na której krzyżyki poznaniacy stawiać będą od 18 do 29 września. Pięć zwycięskich projektów, które zostaną sfinansowane z 10 mln zł, poznamy już na początku października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski