Playbackowe oszustwo

  Playbackowe oszustwo

  Marcin Kostaszuk

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Ireneusz Dudek objawił się jako polskiej sceny muzycznej... Prometeusz. Powiedział głośno to, co wiedzą tylko małomówni panowie, pracujący na koncertach za konsoletami: granie z playbacku jest w Polsce na porządku dziennym. Sztuką jest tylko to, żeby nie dać się złapać.
  Od czasu gdy Dudek ogłosił swą krucjatę pod hasłem "Stop playbackowi", pytamy każdego "wywiadowanego" artystę o ten problem. Odpowiedzi zazwyczaj sprowadzają się do jednego schematu: "gram/śpiewam zawsze na żywo, playbackiem się brzydzę i czuję się fatalnie... kiedy muszę z niego korzystać".

  Tak, muszę! Bo w studiu telewizyjnym nie ma czasem nawet mikrofonu, a na festiwalu trzeba hasać po scenie, a to zawsze szkodzi emisji głosu.
  A potem w Youtube znaleźć można fragment programu telewizyjnego, w którym Ryszard Rynkowski "śpiewa" z efektem przeskakującej płyty, a Enrique Iglesiasa demaskuje nagranie z mikrofonu przy jego ustach, bo z głośników leciało coś zupełnie innego.

  Playback nie zawsze jest oszustwem - wystarczy, że artysta korzystający z nagranych wcześniej fragmentów muzyki czy wokaliz, uprzedzi o tym słuchacza, poprzez na przykład stosowny dopisek na bilecie - taka praktyka działa w USA, gdzie koncert odróżniany jest od "show". Telewizja też nie musi zmuszać artysty do otwierania ust bez wydawania dźwięku (tzw. karpia) - przecież po to są teledyski, by dać muzyce ładne tło.

  W Polsce jednak zapanowała swoista gwiazdomania, połączona z ignorancją i pogardą dla muzyki - animatorom finansowanych często z publicznych funduszy imprez często nie zależy na rzetelnym uprawianiu sztuki, a po prostu na odbębnieniu obowiązku zabawienia publiczności poprzez obecność znanej twarzy. Tyle że czasem lepiej stracić głos, niż twarz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo