Menu Region

Świadczenie opiekuńcze. Zasiłek opiekuńczy. Sprawdź czy...

Świadczenie opiekuńcze. Zasiłek opiekuńczy. Sprawdź czy dostaniesz!

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Milena Kochanowska

23Komentarze Prześlij Drukuj
Świadczenie opiekuńcze. Zasiłek opiekuńczy. Sprawdź czy dostaniesz! Świadczenie opiekuńcze. Zasiłek opiekuńczy. Sprawdź czy dostaniesz!

Świadczenia opiekuńcze. Zasiłki opiekuńcze. Na pytania odpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń (© Paweł Miecznik)

Świadczenia opiekuńcze. Zasiłek opiekuńczy. Świadczenie pielęgnacyjne. Sprawdź czy dostaniesz! To warto wiedzieć. Na pytania odpowiada Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń
Zostało jeszcze 97% treści

Aby przeczytać cały artykuł - kliknij tutaj Mam już konto Piano

Pozostała część artykułu dostępna jest dla abonentów Piano.
Pełen dostęp do tego i 41 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od
9,90zł tygodniowo.

Czym jest Piano?
Jak rozdzielane są pieniądze?

23

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

:)

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Paty (gość)  •

Czy rolnikowi przysługuje opiekuńcze nad matka, gdy zostało zatrzymane ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

zasiłek

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

monika (gość)  •

mam pytanie dostaniemy zasiłek opiekunczy?czy ktoś wie coś na ten temat prosze odp

odpowiedzi (0)

skomentuj

zasiłki

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

kiedy trybunał odpowie na zasadność o zasiłkach opiekuńczych,z czego mamy żyć,,,,,,,,,,,,,,,

odpowiedzi (0)

skomentuj

świadczenie pielęgnacyjne

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Joanna (gość)  •

Witam!
Jestem matką dziecka niepełnosprawnego – ciężko chorej córki. Posiadam też gospodarstwo rolne, którego jednak nie prowadzę, bo nie jestem w stanie w nim pracować, opiekując się chorym dzieckiem (jest ono wydzierżawione). Do czerwca br pobierałam świadczenie pielęgnacyjne, ale od lipca GOPS odmówił mi tego świadczenia ze względu na posiadanie ww gospodarstwa, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze , gdzie się odwoływałam, podtrzymało decyzję GOPS.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w swej odpowiedzi na interpelację posła Macieja Orzechowskiego wyraźnie mówi, że świadczenie pielęgnacyjne należy się rolnikom sprawującym opiekę nad niesamodzielnymi dziećmi :
http://www.maciejorzechowski.pl/23638/interpelacja-w-sprawie-swiadczenia-pielegnacyjnego-dla-rolnikow.html
Ustawa mówi o odebraniu świadczeń osobom, które opiekują się dorosłymi niepełnosprawnymi, a nie dziećmi ( ustawa ta jest już podana do Trybunału Konstytucyjnego przez Rzecznika Praw Obywatelskich), a kilka osób w naszej gminie zostało dotkliwie skrzywdzonych, chyba poprzez nadinterpretację tej ustawy, bo w gminach sąsiednich (np. Ostrzeszów, Kępno) osoby w podobnej sytuacji do mojej, pobierają świadczenie bez problemów.
Uważam, że bezprawnie zostały odebrane mi środki do życia, jak i ubezpieczenie w ZUS (wydzierżawiając gospodarstwo, już wcześniej, straciłam prawo do ubezpieczenia w KRUS).
Chodzi o uchwałę, w której Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że prowadzenie gospodarstwa rolnego, pomimo że nie mieści się w definicji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej zawartej w art. 3 pkt 22 ww. ustawy, jest równoznacznie z prowadzeniem działalności i wykonywaniem pracy w tym gospodarstwie. W konsekwencji, zdaniem NSA, rolnikowi nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne.

MPiPS przypomina, że uchwała ta nie ma mocy wiążącej, a źródłem prawa są ustawy i rozporządzenia. - Rolnik, który nie wykonuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, niezależnie od wielkości gospodarstwa rolnego może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne – podkreśla wiceminister Elżbieta Seredyn.
Co mam zrobić ? Odwołać się do Trybunału Konstytucyjnego? Rzecznika Praw Obywatelskich?

Proszę o odpowiedź.
Joanna

odpowiedzi (0)

skomentuj

Co ma zrobić z chorą mamtką-oddać?

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ela (gość)  •

Witam
W 2010 roku okazało sie że moja mama ma nowotwór mózgu przeszła operacje po roku czasu przyplątał sie udar..rechabilitacja częste wizyty u lekarzy (specjalistów)zmusiło mnie do tego żeby zrezygnowac z pracy zawodowej.Otrzymałam zasiłek opiekuńczy na chorą mame po starych zasadach od czerwca 2013r zmieniły sie kryteria weszło iż dochody rodziny wchodzą w gre. Ja do dnia dzisiejszego nie pracuje bo niestety ktoś musi sie nia opiekować mama posiada emeryture która prawie w całosci wykożystana jest na leki i wizyty u lekarzy.Małżonek pracuje ale jego dochód przeznaczony jest na utrzymanie domu rodziny w tym 2 dzieci.Jesli dochód przekracza to świadczenie nie bedzie mi sie należeć ale dlaczego ja wykonuje cięższą prace tu w domu z chorą osobą .Czy w Polsce musi tak być że trzeba wszysto pozabierać.Czy mam jakieś kolwiek szanse na pomoc z Państwa -wydaje mi sie że raczej nie

odpowiedzi (0)

skomentuj

gosc

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

opiekun (gość)  •

Czy ktoś z państwa wie czy będą zasiłki opiekuńcze na starych zasadach

odpowiedzi (0)

skomentuj

Na co ma starczyć zasiłek pielęgnacyjny na dziecko ?

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ANIA (gość)  •

Mam 10-cio letniego syna z orzeczeniem o niepełnosprawności ,przed komisją stajemy co dwa lata dostaje na niego zasiłek w kwocie 153zł, tylko dla tego że mam na siebie ręte do której mogła bym dorobić ,ale ze względu na chore dziecko nie mogę bo wymaga stałej opieki osoby dorosłej ,świadczenie pielęgnacyjne mi na syna nie przysługuje właśnie z tego powodu ,że mam ręre.Pytanie dla tych ,którzy wymyślili tą śmieszną kwotę zasiłku (153zł),co za to kupić ? gdy dziecko chodzi do 8 specjalistów i naprawde potrzebuje opieki 24godz na dobę.Dlaczego podniesiono kwotę świadczenia pielęgnacyjnego ,a zasiłek pielęgnacyjny od lat stoji w miejscu przecież to nawet na leki nie starcza. Polityka w tym kraju dba tylko o siebie ,co ich obchodzą chore dzieciaki i ich bliscy ,tylko w naszym kraju jest taka rozpierducha .

odpowiedzi (0)

skomentuj

zasiłek

+10 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

anita (gość)  •

to są chore warunki. Nie przemyślane wcale. Opiekowałam się babcią, a warunkiem był brak pracy. A teraz specjalna rezygnacja

odpowiedzi (0)

skomentuj

specjalny zasiłek opiekuńczy

+20 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Radek W (gość)  •

Witam byłem 3 lata na zasiłku opiekuńczym bo ma chorą matkę teraz starałem się o specjalny zasiłek opiekuńczy dostałem odmowę wszystkie kryteria wypełniałem oprócz jednego w którym napisało ze nie ma faktycznego zrezygnowania z pracy .... i to jest moje pytanie jak mogłem zwolnic się z pracy jak pobierałem zasiłek opiekuńczy...To z znakiem tego ze moglem pobierać zasiłek i pracować ? przeciez w tedy bym złamał kodeks kary i bym poniósł tego konsekwencje bym musiał oddać te marne pieniądze i bym dostał jeszcze wyrok .:( PROSZĘ O PORADĘ CO MOGĘ ZROBIĆ ŻEBY DOSTAĆ TEN SPECJALNY ZASIŁEK OPIEKUŃCZY ?

skomentuj

specjalny zasiłek opiekunczy

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Barbara M. (gość)  •

Witam opiekuje sie siostra po śmierci mamy inwalidka I-szej grupy przez niecały rok pobierałam swiadczenie pilęgnacyjne na siostre i jestem w tej samej sutuacji jak Pan Radek po prostu odmowiono mi po 1 lipca dalszego świadczenia.Prócz tego mam syna chorego na astme i z 2 grupy lekarz orzecznik dał mu 3 grupę, gdzie automatycznie syn stracił zasiłek pielęgnacyjny. ja mam 55 lat też mam problemy z pracą bo juz nie ten wiek. Co robic syn potrzebuje leków i siostra też a nasza Opieka Społeczna ma to gdzieś, wiec jak tu żyć?

odpowiedzi (0)

skomentuj

bbb

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

opiekun (gość)  •

CZY pan premier o tym wie że zabrano ludziom opiekuńcze,,czy to państwa nie WSTYD.gdzie są redaktorzy którzy by nagłośnili sprawe w tv czy radiu gdzie..............................błagam niech kyoś tym się zajmie

odpowiedzi (0)

skomentuj

specjalny zasilek opiekunczy

+18 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mala (gość)  •

popieram to samo bylo ze mna jak mozna zrezygnowac z pracy skoro moja praca byla opieka nad mama

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nowa ustawa zaskarżona w TK

+19 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Julek (gość)  •

Nic Pan nie zrobi.W świetle tej nowej bandyckiej ustawy nie ma Pan szans na to świadczenie. Sprawa ostała skierowana do Trybunału Konstytucyjnego przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest duża szansa, że wszyscy pobierający świadczenia pielęgnacyjne na podstawie starej ustawy będą je nadal pobierać.

odpowiedzi (0)

skomentuj

akurat

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

as (gość)  •

dostaniemy wtedy jak kaktusy na tyłku u tuska ministra finansów wyrosną

odpowiedzi (0)

skomentuj

Swiadczenie opiekuńcze

+26 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maciej (gość)  •

Ustawa miała wyeliminować kombinatorów, oszustów i naciągaczy. Czytało się w prasie o rzeczywistych opiekunach. I co ? Załatwiła faktycznych opiekunów osób niepełnosprawnych !!!

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »