Za opcje polecą głowy

  Za opcje polecą głowy

  Tomasz Dominiak

  Aktualizacja:

  Straty na opcjach walutowych mogło ponieść ponad 30 spółek, w których udziały ma Skarb Państwa.
  W tylu bowiem firmach trwa właśnie kontrola. Informację o tym ujawnił wczoraj szef minister skarbu Aleksander Grad w wywiadzie dla Radia PiN.

  Minister przestrzegł, że członkowie zarządów tych firm państwowych, które podjęły nadmierne ryzyko, muszą się liczyć z utratą pracy. Decyzje kadrowe zamierza podjąć po zakończeniu audytu w poszczególnych spółkach na przełomie kwietnia i maja. Na razie audyt zakończył się tylko w kilku spółkach i w nich zdaniem Aleksandra Grada nie stwierdzono zawierania transakcji o charakterze czysto spekulacyjnym.


  O sprawie strat w firmach z udziałem Skarbu Państwa pisaliśmy w dzienniku "Polska" już we wtorek. Sześć z nich - m.in. Katowicki Holding Węglowy, Jastrzębska Spółka Węglowa czy Ciech - łącznie mogło stracić na opcjach 1 mld zł.

  Prawda niewskazana
  Zdaniem wysokiego rangą zastrzegającego anonimowość urzędnika ministerstwa liczba spółek, które poniosły straty, może być dużo większa niż 30. Jednak zbytnie nagłaśnianie problemu nie leży w interesie ani Skarbu Państwa, ani przedsiębiorstw, bo to byłby zły sygnał dla kontrahentów i banków.

  Być może dlatego liczba kontroli jest skromna, choć samych tylko spółek, w których Skarb Państwa ma decydujący głos, jest ponad 660.

  - Nie zdziwiłbym się, gdyby na liście dotkniętych opcjami firm znalazły się jeszcze te z pierwszych stron gazet - mówi Ireneusz Jabłoński, ekspert z Centrum im. Adama Smitha.
  Przedstawiciele największych firm z udziałem Skarbu Państwa zdecydowanie zaprzeczają, by spekulowali opcjami, by poprawić wyniki finansowe.

  - Mamy zawarte jedynie typowe transakcje zabezpieczające - mówi Marcin Zachowicz, rzecznik Lotosu.

  Co gorsza cześć firm oprócz opcji walutowych korzystała jeszcze z innych ryzykownych instrumentów finansowych, np. związanych z cenami surowców.

  Nie tylko waluty
  LOT, który co prawda zarobił w ubiegłym roku 2,5 mln zł na opcjach walutowych, jednocześnie stracił 400 mln zł na opcjach paliwowych. Obstawiał w nich, że ropa będzie wciąż droga, tymczasem jej ceny spadły niespodziewanie w pół roku aż o dwie trzecie do 40 dol. za baryłkę. W efekcie z pracą pożegnali się prezes Dariusz Nowak, przewodniczący rady nadzorczej Jacek Kseń oraz członek zarządu ds. finansowych Konrad Tyrajski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo