Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa: Nie złożyłeś deklaracji śmieciowej? Zrób to!

Bogna Kisiel, Katarzyna Dobroń, Justyna Bryske
Pojemniki na odpady plastykowe są przepełnione.
Pojemniki na odpady plastykowe są przepełnione.
Do końca czerwca do Związku Międzygminnego GOAP wpłynęło około 80 tys. deklaracji o wysokości opłat za odbiór śmieci. Stanowi to ponad połowę wszystkich, jak się szacuje, które powinny być złożone w ramach obowiązywania nowej ustawy śmieciowej.

- Ciągle pojawiają się ludzie i składają deklaracje - mówi Przemysław Gonera, dyrektor biura ZM GOAP.

Obecnie nie sposób jednoznacznie stwierdzić ilu właścicieli i zarządców nieruchomości zamieszkałych oraz niezamieszkałych, na których powstają odpady, nie wywiązało się z tego obowiązku.

Czytaj także:

Ustawa śmieciowa: Chcemy wyrzucić śmieci. Ale gdzie?

- Trudno powiedzieć, jaka jest skala tego zjawiska - przyznaje Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania i przewodniczący zarządu GOAP. - Będziemy to wiedzieć, gdy wprowadzimy wszystkie deklaracje do systemu i porównamy je z adresami nieruchomości.

Jednocześnie Mirosław Kruszyński zapewnia, że wszystkie śmieci będą odbierane. Także od tych, którzy nie złożyli prawidłowo deklaracji. Prezydent wskazuje na spółdzielnie mieszkaniowe, które dostarczyły zestawienia liczby mieszkańców w poszczególnych budynkach, ale prezesi nie podpisali deklaracji.

Mieszkańcy dziesięciu gmin - Buku, Czerwonaka, Kleszczewa, Kostrzyna, Murowanej Gośliny, Obornik, Pobiedzisk, Poznania, Suchego Lasu i Swarzędza - należących do GOAP, którzy nie złożyli deklaracji, powinni zrobić to, jak najszybciej. Wobec nich nie będą wyciągane żadne konsekwencje. Ale warunek jest jeden, trzeba to zrobić nim związek zabierze się do wydania decyzji administracyjnej. Bo wtedy to właśnie GOAP ustali stawkę za odbiór śmieci. Osoby, które uchylają się od złożenia deklaracji, muszą liczyć się z karami nawet do 2,8 tys. zł.

GOAP weźmie pod lupę deklaracje śmieciowe

- Złożyłam deklarację jeszcze przed 3 czerwca - twierdzi pani Magda, mieszkanka Poznania. - Nadal jednak nie wiem komu mam zapłacić za wywóz śmieci.

Walerian Ignasiak, rzecznik ZM GOAP uspokaja wszystkich tych, którzy czekają na taką informację: - Przystępujemy do wysyłania mieszkańcom pism, w których zostanie podany numer subkonta każdego klienta, kwota do zapłaty oraz termin płatności.

Za śmieci będziemy płacić co dwa miesiące. Opłatę za lipiec i sierpień trzeba uiścić do 15 sierpnia, za wrzesień i październik do 15 października itd.

Mieszkańcy, którzy nie otrzymali jeszcze pojemników i worków na odpady powinni zgłosić ich brak do ZM GOAP - telefon 61 646 74 24 lub do firmy, która wywozi śmieci w danym sektorze. Informacje, w którym sektorze znajduje się nasz dom, jaka firma go obsługuje wraz z numerami telefonów do niej zainteresowani znajdą na stronie GOAP: www.goap.org.pl. Tutaj również zostały zamieszczone harmonogramy odbioru śmieci zmieszanych, zbieranych selektywnie oraz zielonych. Remondis, który wraz z podwykonawcami obsługuje Poznań, Swarzędz, Kostrzyn i Kleszczewo informuje, że nowym klientom harmonogram odbioru śmieci będzie dostarczony wraz z pojemnikami lub pocztą.

Raport z dzielnic: Drugi dzień rewolucji śmieciowej na poznańskich osiedlach

RATAJE

Aby rozwiązać problem "podrzucania" odpadów do osiedlowych kontenerów, większość śmietników ma zamykane na klucz drzwi. Jednak w wielu przypadkach (np. Os. Piastowskie) drzwi są przez cały czas otwarte, bo mieszkańcy nie dostali jeszcze kluczy, albo nie zamontowano zamków. Mieszkańcy, jak dotychczas, zostawiają przy śmietnikach stare meble, a po 1 lipca tzw. gabaryty będą zabierane raz w roku.

JEŻYCE

Kontenerów do segregacji śmieci brakuje na Jeżycach. Najbardziej przepełnione są pojemniki na plastikowe butelki i makulaturę. - Niektóre pojemniki powinny być większe, albo powinno być ich więcej. Wiadomo, że latem wyrzucamy dużo plastikowych butelek. Obserwuję też, że są potężne ilości makulatury, która nie mieści się w kontenerze. Potem tych walających się śmieci firma wywozowa nie sprząta - mówi Jolanta Kasprzak, mieszkanka Jeżyc.

ŚWIERCZEWO

Po kilka worków z posegregowanymi śmieciami można spotkać co krok przed posesjami na Świerczewie. Właściciele domów jednorodzinnych w tej części miasta narzekają, że wywóz śmieci raz w miesiącu to za rzadko.
- Gdy człowiek decyduje się na segregację, to worków na odpady przybywa. Teraz większość z nas ustawia je za furtką, bo w nocy nieraz się zdarza, że ktoś kopnie je przechodząc - mówią państwo Wasilewscy, mieszkańcy Świerczewa.

Tu znajdziesz więcej informacji na ten temat: USTAWA ŚMIECIOWA 2013

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski