Menu Region

Dodatkowy macierzyński. Urlop rodzicielski. Sprawdź na...

Dodatkowy macierzyński. Urlop rodzicielski. Sprawdź na jakich zasadach!

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Milena Kochanowska

1Komentarz Prześlij Drukuj
Dodatkowy macierzyński. Urlop rodzicielski. Sprawdź na jakich zasadach! Dodatkowy macierzyński. Urlop rodzicielski. Sprawdź na jakich zasadach!

Dodatkowy macierzyński. Urlop rodzicielski. Sprawdź na jakich zasadach! Wyjaśnia Małgorzata Wojtała z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu (© Archiwum)

Dodatkowy macierzyński. Urlop rodzicielski. Sprawdź na jakich zasadach! Wyjaśnia Małgorzata Wojtała z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu
Żona urodzi w lipcu. Jaki urlop macierzyński będzie jej przysługiwał?
– Jeśli urodzi jedno dziecko, będzie miała prawo do 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego, sześciu tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czyli łącznie do 52 tygodni.


Urodzę niedługo bliźniaki. Jak długo będę mogła być na urlopie?

– W razie urodzenia bliźniaków, przysługuje 31 tygodni urlopu macierzyńskiego, osiem tygodni dodatkowego macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Ten ostatni wynosi zawsze 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu.

Nowe przepisy wprowadziły możliwość korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w częściach i dzielenia się nim między matką i ojcem dziecka


Po 22 tygodniach macierzyńskiego chcę na próbę wrócić do pracy, a potem ewentualnie wystąpić o dalszy dodatkowy urlop macierzyński. Czy jest to możliwe?
– Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany pracownikowi jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności. Nie ma więc możliwości przerwania dodatkowego macierzyńskiego na jakiś czas i późniejszego wykorzystania jego części. Poszczególne urlopy i ich części muszą przypadać bezpośrednio po sobie.


Co zrobić, aby dostać 80 procent zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego, a nie najpierw 100 procent a potem przez 26 tygodni 60 procent?

– Różna wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od daty złożenia wniosku oraz rodzaju i okresu urlopów Jeżeli wystąpi pani z wnioskiem o urlop dodatkowy i rodzicielski w ciągu 14 dni po porodzie oraz dotyczył on będzie pełnego okresu urlopu dodatkowego i pełnego okresu urlopu rodzicielskiego – wysokość zasiłku za cały okres wyniesie 80 procent. Gdy wniosek złoży pani po upływie 14 dni po porodzie – wysokość zasiłku za okres urlopu podstawowego i dodatkowego wyniesie 100 procent, zaś za okres urlopu rodzicielskiego dostanie pani 60 procent.


Czy z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w całości musi skorzystać tylko matka?
– Nowe przepisy wprowadziły możliwość korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w częściach i dzielenia się nim między matką i ojcem dziecka. Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.


Chciałabym po wykorzystaniu 26 tygodni macierzyńskiego wrócić do pracy na część etatu. Czy jest to możliwe?
– Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy udzielającego urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy Pracodawca uwzględnia taki wniosek, jeśli jest to możliwe. To samo dotyczy dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jednak w tym przypadku, pracodawca nie jest zobowiązany do uwzględnienia wniosku. Oczywiście, zasiłek jest wówczas proporcjonalnie pomniejszony.

1 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Dodatkowy urlop macierzynski

+33 / -53

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Malina (gość)  •

Urodziłam córeczkę 24 lutego 2013 roku. Urlop macierzynski konczy mi sie 10 sierpnia 2013 r.. Na poczatku lipca zlozylam rowniez wniosek o przedluzenie urlopu maciezynskiego o 4 tygodnie, czy ten urlop nadal mi przysluguje?

odpowiedzi (0)

skomentuj