18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowy macierzyński. Urlop rodzicielski. Sprawdź na jakich zasadach!

Milena Kochanowska
Dodatkowy macierzyński. Urlop rodzicielski. Sprawdź na jakich zasadach! Wyjaśnia Małgorzata Wojtała z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu
Dodatkowy macierzyński. Urlop rodzicielski. Sprawdź na jakich zasadach! Wyjaśnia Małgorzata Wojtała z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu Archiwum
Dodatkowy macierzyński. Urlop rodzicielski. Sprawdź na jakich zasadach! Wyjaśnia Małgorzata Wojtała z I Oddziału ZUS-u w Poznaniu

Żona urodzi w lipcu. Jaki urlop macierzyński będzie jej przysługiwał?
– Jeśli urodzi jedno dziecko, będzie miała prawo do 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego, sześciu tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czyli łącznie do 52 tygodni.


Urodzę niedługo bliźniaki. Jak długo będę mogła być na urlopie?

– W razie urodzenia bliźniaków, przysługuje 31 tygodni urlopu macierzyńskiego, osiem tygodni dodatkowego macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Ten ostatni wynosi zawsze 26 tygodni, niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu.
**


Nowe przepisy wprowadziły możliwość korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w częściach i dzielenia się nim między matką i ojcem dziecka

**

Po 22 tygodniach macierzyńskiego chcę na próbę wrócić do pracy, a potem ewentualnie wystąpić o dalszy dodatkowy urlop macierzyński. Czy jest to możliwe?
– Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany pracownikowi jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności. Nie ma więc możliwości przerwania dodatkowego macierzyńskiego na jakiś czas i późniejszego wykorzystania jego części. Poszczególne urlopy i ich części muszą przypadać bezpośrednio po sobie.


Co zrobić, aby dostać 80 procent zasiłku macierzyńskiego i rodzicielskiego, a nie najpierw 100 procent a potem przez 26 tygodni 60 procent?

– Różna wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od daty złożenia wniosku oraz rodzaju i okresu urlopów Jeżeli wystąpi pani z wnioskiem o urlop dodatkowy i rodzicielski w ciągu 14 dni po porodzie oraz dotyczył on będzie pełnego okresu urlopu dodatkowego i pełnego okresu urlopu rodzicielskiego – wysokość zasiłku za cały okres wyniesie 80 procent. Gdy wniosek złoży pani po upływie 14 dni po porodzie – wysokość zasiłku za okres urlopu podstawowego i dodatkowego wyniesie 100 procent, zaś za okres urlopu rodzicielskiego dostanie pani 60 procent.

Czy z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w całości musi skorzystać tylko matka?
– Nowe przepisy wprowadziły możliwość korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w częściach i dzielenia się nim między matką i ojcem dziecka. Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

Chciałabym po wykorzystaniu 26 tygodni macierzyńskiego wrócić do pracy na część etatu. Czy jest to możliwe?
– Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy udzielającego urlopu, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy Pracodawca uwzględnia taki wniosek, jeśli jest to możliwe. To samo dotyczy dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Jednak w tym przypadku, pracodawca nie jest zobowiązany do uwzględnienia wniosku. Oczywiście, zasiłek jest wówczas proporcjonalnie pomniejszony.

Czy możemy wykorzystać urlop rodzicielski wspólnie z mężem?
– Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach. Każda z części nie może być krótsza niż 8 tygodni, w wymiarze wielokrotności tygodnia, a części urlopu muszą przypadać bezpośrednio jedna po drugiej. Z urlopu mogą korzystać na zmianę lub jednocześnie oboje rodzice. Łączny wymiar urlopu nie może przekraczać jednak maksymalnego wymiaru, czyli 26 tygodni.

Czy to prawda, że jeśli urlop macierzyński przypada w trakcie urlopu wychowawczego na poprzednie dziecko, to zasiłek macierzyński przysługuje dwa tygodnie krócej?

– Zmiana ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. uchyliła przepis dotyczący okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego w razie urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego. Obecnie zasiłek macierzyński przysługuje przez pełny okres. Wcześniej był on rzeczywiście skracany o dwa tygodnie.

Co należy zrobić, aby skorzystać z urlopu rodzicielskiego?
– Urlop rodzicielski jest udzielany na wniosek pracownika złożony na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Do wniosku należy dołączyć pisemne oświadczenie, że drugi rodzic nie będzie korzystał z urlopu w tym samym czasie lub wskazać okres, w którym zamierza on z niego korzystać. Pracodawca musi uwzględnić wniosek.


Córka urodzi za kilka miesięcy. Kiedy należy wystąpić z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski, żeby niczego nie przegapić?

– Zarówno w przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jak i urlopu rodzicielskiego, pisemny wniosek o dodatkowy urlop macierzyński rodzic składa w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

W ciągu 14 dni po porodzie złożyłam wniosek o urlop macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski. Co będzie, jeśli w trakcie postanowię zrezygnować z urlopu rodzicielskiego i wrócę do pracy, a ojciec dziecka z niego nie skorzysta?

– Rodzic może zrezygnować z korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz z urlopu rodzicielskiego w całości lub w części i wrócić do pracy. W razie rezygnacji z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze – wypłaca się wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100 procent podstawy wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, pod warunkiem, że z urlopu rodzicielskiego nie będzie korzystał ojciec dziecka.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski