Film
Odc. 2/4: Broń cenna jak życie

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

Rozwiń

Jak powstańcy zdobywali uzbrojenie?

W 2. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" opowiadamy, jak powstańcy zdobywali i konstruowali uzbrojenie w oblężonym mieście. Sprawdzamy też, jak działały Błyskawice, Piaty, powstańcze katapulty, granatniki i miotacze płomieni. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Speaking concert - Ile Bacha i Haendla w muzyce The Beatles

Speaking concert - Ile Bacha i Haendla w muzyce The Beatles

Marek Zaradniak

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Przewodnikiem po muzyce podczas Speaking concertu był jak zawsze Marcin Sompoliński
1/6
przejdź do galerii

Przewodnikiem po muzyce podczas Speaking concertu był jak zawsze Marcin Sompoliński ©Grzegorz Dembiński

Bronisław Cieślak czyli porucznik Borewicz był gościem specjalnym Speaking concertu "Poszukiwacze zaginionej arii"
Najważniejsza w życiu jest miłość i przede wszystkim jej życzyli w Nowym Roku publiczności w Auli UAM wykonawcy sobotniego "Speaking concertu" "Poszukiwacze zaginionej arii". Życzyli przy dźwiękach wielkiego preboju grupy The Beatles "All You Need Is Love", którego wykonawcą był m.in. Chór Akademicki UAM. A przy okazji Marcin Sompoliński zauważył ile w muzyce tej grupy jest inspiracji muzyką Georga Friedericha Haendla i Jana Sebastiana Bacha.
Dodał, że choć Haendel, Bach i Vivaldi nigdy nie spotkali się ze sobą to w ich utworach można zauważyć jakby "pożyczali" sobie tematy. I tak jest w muzyce od lat. Stąd także w utworach wykonawców z kręgu muzyki pop i rocka znaleźć można inspirację klasyką.
Gościem specjalnym koncertu był Bronisław Cieślak, aktor którego doskonale znamy jak porucznika Sławomira Borewicza z serialu "07 zgłoś się". Nom się jednak zjawił zabrzmiał sygnał Eurowizji czyli "Te Deum" Marca-Antoine Charpetiera w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, a Marcin Sompoliński oświadczył, że porucznika Borewicza nie będzie. W tym jednak momencie zadwoniła komórka Sompolińskiego i okazało się że Bronisław Cieślak dojechał. Jest z przyjaciółmi na Winogradach i będzie za cztery minuty. Zabrzmiała dwa razy "Muzyka na wodzie" Haendla i oto Bronisław Cieślak zjawił się na scenie wspominając, że ostatni raz był w Auli UAM gdy brylowali tam Zbigniew Górny i Zenon Laskowik. Wkrótce obaj przystąpili do puszukiwania zaginionej arii. Dzięki telebimowi i skype'owi szukano jej w Hamburgu, Londynie i w Wenecji. Pomagał w tym porucznik Jaszczuk, w którego wcielił się Arnold Pujsza. Poszukiwania ubogacała oczywiście muzyka. Raz była to "Wiosna" z "Czterech pór roku" Antonio Vivaldiego to znów "Hallelujah" z "Mesjasza" Haendla, albo duet Kotów Rossiniego w brawurowym wykonaniu Anny Mikołajczyk i Benno Schachtnera
Aż w końcu Marcin Sompoliński otrzymał napisaną sympatycznym atramentem wiadomość, z której to wynikało , że Haendel i Bach stanowili inspirację dla zespołu The Beatles, a świadczyła o tym suita utworów tej grupy w opracowaniu Somplińskiego.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo