Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończą odbudowę Kopca Wolności?

Norbert Kowalski
07.04.2015 poznan ww mariusz wisniewski stary rynek policja straz miejska. glos wielkopolski. fot. waldemar wylegalski/polska press
07.04.2015 poznan ww mariusz wisniewski stary rynek policja straz miejska. glos wielkopolski. fot. waldemar wylegalski/polska press Waldemar Wylegalski
Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski popiera dokończenie odbudowy Kopca Wolności, który znajduje się przy Malcie. – Kopiec wpisał się już w krajobraz Malty. A gdyby został ukończony i na jego szczycie powstał taras widokowy, to z pewnością stałby się kolejną atrakcją jeziora i całego Poznania – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że Kopiec Wolności został usypany przez poznaniaków, by upamiętnić zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Został uroczyście otwarty 3 maja 1919 roku. W czasie okupacji niemieckiej kopiec został jednak zniszczony. Do jego odbudowy przystąpiono dopiero w latach 90. XX wieku. Nie ukończono jej wówczas. Obecnie pojawiła się jednak szansa na dokończenie dzieła sprzed prawie 100 lat.

Jak wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, to sami inicjatorzy odbudowy kopca z lat 90. zwrócili się do niego z propozycją, by ponownie spróbować dokończyć rozpoczęte dzieło.

– Z różnych powodów w latach 90. nie dokończono odbudowy, a dziś na szczyt nie wolno wchodzić. Jednak myślę, że warto podjąć temat dokończenia odbudowy Kopca Wolności nad Maltą na 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego w 2018 roku. Byłoby to ważne działanie społeczne i zarazem patriotyczne, nawiązujące do inicjatywy mieszkańców Poznania z 1919 roku – opowiada Mariusz Wiśniewski.

Chęci wiceprezydenta mogą pokrzyżować jednak problemy technicznej. Jak bowiem wynika z dokumentacji technicznej odbudowy Kopca Wolności, do której udało się dotrzeć, zadanie nie będzie łatwe, między innymi z powodu budowy geologicznej terenów nadmaltańskich. Usypanie konstrukcji będzie poważnym wyzwaniem. Aby obecny kopiec był tak wysoki jak jego poprzednik z 1919 roku, musiałby być wyższy jeszcze o 10 metrów.

Mariusz Wiśniewski jest jednak przekonany, że warto przeprowadzić badania techniczne oraz geologiczne, by sprawdzić czy zadanie jest wykonalne. Zastępca prezydenta ma również nadzieję, że inicjatywę wesprą także poznańscy radni. Jeśli natomiast chodzi o pieniądze potrzebne na przygotowanie dokumentacji, jest szansa na otrzymanie ich z Ministerstwa Kultury w ramach środków przeznaczonych na obchody 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski