MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie gorąco wokół Toru Poznań. Władze mają wyjaśnić zaniedbania

Krzysztof M. Kaźmierczak
Waldemar Wylegalski
Radni i wiceprezydent maja wyjaśnić zaniedbania przy przekazaniu nieruchomości Automobilklubowi. Sprawą zajmują się też ministerstwa infrastruktury i spraw wewnętrznych, policja i wojewoda.

Problem oddania przez władze miasta bezpłatnie bez pisemnej umowy wielomilionowej wartości Toru Poznań w bezterminowe użyczenie Automobilklubowi Wielkopolski będzie tematem interwencji i dyskusji na wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania. Szykuje się do tego nie tylko opozycja.

Jak informowaliśmy w środę, od 1998 roku Automobilklub dysponuje Torem i według własnego uznania wykorzystuje go do własnej działalności komercyjnej i udostępnia go innym w celach zarobkowych (korzysta z niego m.in. firma członka zarządu AW). Tylko w latach 2011-2014 uzyskał dzięki nieruchomości co najmniej 14 mln zł przychodu.

- Dotarły do mnie sygnały wskazujące na to, że to, co opisano w „Głosie” to poważny problem, a nieprawidłowości związanych z Torem Poznań i Automobilklubem jest jeszcze więcej - powiedziała nam wczoraj Lidia Dudziak (PiS). Radna kończy przygotowywać pisemną interpelację. Zamierza ponadto spotkać się z wojewodą wielkopolskim. O pilne wyjaśnienie i uregulowanie sprawy umowy wystąpi również Katarzyna Kretkowska (ZL), wiceprzewodnicząca Rady Miasta Poznania.

Niezależnie od radnych, sprawą zajmuje się wiceprezydent. Polecił już zebrać w Wydziale Gospodarki Nieruchomości wszelkie informacje dotyczące przekazania Toru .

Zobacz też: Tor Poznań: Władze miasta przekazały półmiliardowy majątek bez umowy i kontroli

- Zostanie przeprowadzona ich analiza i na tej podstawie będą podjęte działania - zapowiedział w rozmowie z nami Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że sprawa może nawet trafić do prokuratury. Niemal pewne jest natomiast, że miasto zawrze umowę regulującą zasady korzystania z nieruchomości przez AW i prowadzenie przy jej pomocy działalności zarobkowej.
Sporo dzieje się też w sprawie szkoleń w doskonaleniu jazdy prowadzonych na dużą skalę na Torze Poznań. Jak ujawniliśmy w ubiegłym tygodniu, mimo obowiązku prawnego Automobilklub nie zarejestrował takiej działalności chociaż ją komercyjnie wykonuje. Co więcej, doszkalanie prowadzone jest także dla policji, która wie o braku rejestracji oraz o tym, że Tor Poznań nie spełnia wszystkich norm do takich szkoleń. Prawdopodobnie dlatego w umowie podpisanej przez AW z komendantem wielkopolskiej policji, insp. Rafałem Batkowskim podano, że prowadzone są wspólnie z Automobilklubem... ćwiczenia, chociaż faktycznie odbywa się regularne doszkalanie policjantów.

Zobacz też: Policja szkolona jest bezprawnie na Torze Poznań?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, któremu podlega m.in. szkolenie kierowców poinformowało nas, że przekazało sprawę do wielkopolskiego wojewody, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz komendanta głównego policji. Trwa jej wyjaśnianie także w Biurze Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, bo z doszkalania na Torze Poznań korzystają również inne komendy, nie tylko wielkopolska. Obecnie analizowane są umowy i materiały z przebiegu szkoleń, które były obszernie dokumentowane przez policję. Pierwsze wyniku ustaleń powinny być znane w przyszłym tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski