Bez litości dla piratów drogowych

Bez litości dla piratów drogowych

Marcin Idczak

Głos Wielkopolski

Głos Wielkopolski

W ciągu ostatniego roku odebrano ponad 6600 praw jazdy kierowcom w Wielkopolsce. Zmiany przepisów powodują, że na drogach jest znacznie bezpieczniej. Mniej zabitych i rannych.
W maju 2015 roku zmieniły się przepisy ruchu drogowego. Kierowcy, którzy zostaną przyłapani na tym, że w obszarze zabudowanym przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 kilometrów na godzinę mają automatycznie zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące.

W Wielkopolsce uprawnienia z tego powodu straciło - w zeszłym roku - 1611 kierowców. Pozostałym z 6602 osób w naszym regionie „prawko” odebrano za jazdę na podwójnym gazie, przekroczenie liczby dopuszczalnych punktów karnych lub za stwarzanie poważnego zagrożenia na drogach.


- Przekroczenie prędkości jest jedną z głównych przyczyn najgroźniejszych w skutkach wypadków drogowych - mówi Iwona Liszczyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Maciej Bednik z Wydziału Ruchu Drogowego wielkopolskiej policji dodaje, że już od czerwca widać, że kierowcy znacznie zwolnili. - W tym miesiącu liczba ofiar śmiertelnych w naszych statystkach była jednocyfrowa - wyjaśnia. - Takiego przypadku nie mieliśmy od wielu lat - dodaje funkcjonariusz.

Według niego widać, że kierowcy zaczęli jeździć wolniej. Strach przed utratą prawa jazdy powoduje, że wolą zdjąć nogę z pedału gazu. To ma pozytywny wpływ na statystyki niebezpiecznych zdarzeń na drogach.

Z danych wynika, że w 2015 roku było mniej wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych niż w 2014 roku.

I tak, w 2015 roku doszło do 2191 wypadków, to o 203 mniej niż rok wcześniej. O niemal 300 zmniejszyła się liczba rannych. Przed dwoma laty było ich 2814, a już w zeszłym roku 2516. Zanotowano także mniej ofiar śmiertelnych - ich liczba zmalała z 268 do 244. Dane te mogą jednak ulec zmianie, bo do statystyk wliczane są też osoby, które zmarły w ciągu 30 dni od daty wypadku.

1 »

Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Totalitaryzm się zbliża

Odyn (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Wszystko to, służy zbieraniu pieniędzy. Każdy kto chociaż trochę jeździ samochodem wie gzie policja zazwyczaj stoi, nie tam gdzie jest niebezpiecznie, ale tam gdzie można nabić mandat np. na...rozwiń całość

Wszystko to, służy zbieraniu pieniędzy. Każdy kto chociaż trochę jeździ samochodem wie gzie policja zazwyczaj stoi, nie tam gdzie jest niebezpiecznie, ale tam gdzie można nabić mandat np. na dwupasmówce z ograniczeniem do 60ciu czy 70ciu. Dla gawiedzi kolejne info, że państwo "coś robi", a tymczasem z roku na rok kolejne aspekty naszego życia są pod coraz ściślejszą kontrolą.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przynajmniej jeden wypadek...

Ktosik (gość)

Zgłoś naruszenie treści

...nie jest wynikiem nie ostrożności kierowcy tylko zawału. Wiem, bo to znajomy i wiem jak zginął. Piszę dlatego, że filmik ma być ostrzeżeniem, ale nie zawsze wypadek jest powodem piractwa!

Zdjęcie autora komentarza
Jeszcze jedno :

31 węzłowy Burke

Zgłoś naruszenie treści / 2

w internecie robi furorę film jak naczelnik poznańskiej drogówki Józef Frog Klimczewski pędzi samochodem Porsche z prędkością 213 km/godz na ograniczeniu 80km/godz. Czy pan Idczak wie jakie...rozwiń całość

w internecie robi furorę film jak naczelnik poznańskiej drogówki Józef Frog Klimczewski pędzi samochodem Porsche z prędkością 213 km/godz na ograniczeniu 80km/godz. Czy pan Idczak wie jakie konsekwencje poniósł za tak wybitne łamanie prawa ? 31zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A najbezpieczniej będzie wtedy,

Jotgie (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

...gdy przepisy będą na tyle "ostre" i spowodują, że wszystkim kierowcom zabiorą prawo jazdy! Bo na razie do tego zmierzamy!

Zdjęcie autora komentarza
Z całym szacunkiem ale Pana Idczaka koncertowo lisy wpuściły w kanał.

31 węzłowy Burke

Zgłoś naruszenie treści / 3

Kol ege szege zaczął to ja rozwinę. Czyli powyższe wyniki to tzw. pic i fotomontaż . Albowiem już wszyscy wiemy że milicja nadal nie ma ŻADNEGO przyrządu do prawdziwego pomiaru prędkości...rozwiń całość

Kol ege szege zaczął to ja rozwinę. Czyli powyższe wyniki to tzw. pic i fotomontaż . Albowiem już wszyscy wiemy że milicja nadal nie ma ŻADNEGO przyrządu do prawdziwego pomiaru prędkości który identyfikuje kierującego . Czy to Iskra czy laser czy kamery z nieoznakowanych radiowozów pokazują tylko to co chce widzieć milicjant i to co zobaczy może przypisać dowolnemu pojazdowi ( Szczegółowo opisano rympał na tym polu na stronie Stowarzyszenie Prawo na Drodze, zakładka po prawej stronie ). Jak poniżej napisano lawinowo rośnie ilość zwrotów zabranych nieprawnie praw jazdy i milicja ma z tym problem; ale statystyki wyglądają wspaniale, premie , nagrody, awanse też...Trochę inaczej wygląda sprawa pomiarów zawartości alkoholu bo tu milicja ma kilka rodzajów przyrządów do pomiaru stężenia ale nie ma żadnych do badania narkotyków i dopalaczy !!! A to właśnie dopalacze, narkotyki itp . są dużo bardziej rozpowszechnione od alkoholu . Zauważmy przy tym że tzw. kodeks drogowy wyraźnie mówi że można pobrać próbki moczu do badania a nie tylko krwi! Ale milicja o tym oczywiście nie informuje bo i po co ...Reasumując : wszystkie podane w artykule wyniki to lanie wody i jestem w stanie to udowodnić. 31zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Policja...

Ktoś (gość)

Zgłoś naruszenie treści

...milicję wybili w 39-tym!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
???????

ege szege (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Jakby redaktorzy drążyli temat to by wiedzieli że że 80% tych prawek zatrzymanych przez policję sądy oddają i nakładają jedynie grzywne więc statystyki w górę a sądy oddają. pozdrawiam ;)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bezkolizyjnie

Obiektywny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Największy wpływ na poprawę bezpieczeństwa ma wpływ budowa dróg i skrzyżowań bezkolizyjnych oraz obwodnic miejscowości.
W mniejszych miejscowościach także ma znaczenie budowa chodników i dróg...rozwiń całość

Największy wpływ na poprawę bezpieczeństwa ma wpływ budowa dróg i skrzyżowań bezkolizyjnych oraz obwodnic miejscowości.
W mniejszych miejscowościach także ma znaczenie budowa chodników i dróg pieszo-rowerowych.
Po prostu im bardziej będziemy ograniczać możliwości kolizji, tym będzie nam bezpieczniej.zwiń

PREMIERY

SAMOCHODY UŻYWANE

 • Używany Citroen C3. Styl i komfort w dobrej cenie

  Używany Citroen C3. Styl i komfort w dobrej cenie

 • Toyota Corolla E12 - naprawdę nie do zdarcia? Poradnik zakupowy (WIDEO)

 • Mitsubishi Outlander II (2006 – 2012). Wady i zalety

 • Używane Renault Laguna III (2007-2015). Warto kupić? [galeria]

 • NOWY FIAT TIPO

 • Wyposażenie aut, które ułatwia życie

  Wyposażenie aut, które ułatwia życie

 • Czy nowy samochód musi być drogi w eksploatacji?

 • Klasyczne zawieszenie wciąż zdaje egzamin

 • Nowe Tipo. Fiat wyprzedał większość egzemplarzy

 • PRZEPISY

  PORADY

 • Bezpieczna mama za kierownicą

  Bezpieczna mama za kierownicą

 • Kodeks drogowy. Czy właściciel auta musi wskazać kierującego pojazdem?

 • Kodeks drogowy. Czy kara za brak OC ulega przedawnieniu?

 • Kredyt pod zastaw samochodu - czy to ma sens?