Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez litości dla piratów drogowych

Marcin Idczak
Po zmianie przepisów kierowcy zaczęli jeździć wolniej.Zmniejszyła się liczba wypadków, zabitych i rannych. Jednak wciąż na wielkopolskich drogach ginie około 250 osób rocznie
Po zmianie przepisów kierowcy zaczęli jeździć wolniej.Zmniejszyła się liczba wypadków, zabitych i rannych. Jednak wciąż na wielkopolskich drogach ginie około 250 osób rocznie Adrian Wykrota
W ciągu ostatniego roku odebrano ponad 6600 praw jazdy kierowcom w Wielkopolsce. Zmiany przepisów powodują, że na drogach jest znacznie bezpieczniej. Mniej zabitych i rannych.

W maju 2015 roku zmieniły się przepisy ruchu drogowego. Kierowcy, którzy zostaną przyłapani na tym, że w obszarze zabudowanym przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 kilometrów na godzinę mają automatycznie zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące.

W Wielkopolsce uprawnienia z tego powodu straciło - w zeszłym roku - 1611 kierowców. Pozostałym z 6602 osób w naszym regionie „prawko” odebrano za jazdę na podwójnym gazie, przekroczenie liczby dopuszczalnych punktów karnych lub za stwarzanie poważnego zagrożenia na drogach.

- Przekroczenie prędkości jest jedną z głównych przyczyn najgroźniejszych w skutkach wypadków drogowych - mówi Iwona Liszczyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Maciej Bednik z Wydziału Ruchu Drogowego wielkopolskiej policji dodaje, że już od czerwca widać, że kierowcy znacznie zwolnili. - W tym miesiącu liczba ofiar śmiertelnych w naszych statystkach była jednocyfrowa - wyjaśnia. - Takiego przypadku nie mieliśmy od wielu lat - dodaje funkcjonariusz.

Według niego widać, że kierowcy zaczęli jeździć wolniej. Strach przed utratą prawa jazdy powoduje, że wolą zdjąć nogę z pedału gazu. To ma pozytywny wpływ na statystyki niebezpiecznych zdarzeń na drogach.

Z danych wynika, że w 2015 roku było mniej wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych niż w 2014 roku.

I tak, w 2015 roku doszło do 2191 wypadków, to o 203 mniej niż rok wcześniej. O niemal 300 zmniejszyła się liczba rannych. Przed dwoma laty było ich 2814, a już w zeszłym roku 2516. Zanotowano także mniej ofiar śmiertelnych - ich liczba zmalała z 268 do 244. Dane te mogą jednak ulec zmianie, bo do statystyk wliczane są też osoby, które zmarły w ciągu 30 dni od daty wypadku.

- Jak widać nowe rozwiązania skutkują pozytywnie - dodaje Maciej Bednik. Kwestie nadmiernej prędkości przejeżdżających samochodów są stałym i najczęściej głównym elementem poruszanym podczas spotkań z policjantami.

Obojętnie, czy dotyczy to żyjących na małych osiedlach domków jednorodzinnych w dużych miastach, czy też osób z wiosek, które znajdują się przy drogach wojewódzkich lub gminnych.

Ryszard Fonżychowski ze stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo zwraca uwagę na to, że na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach wpływ ma wiele czynników. - Mamy coraz lepsze drogi, bezpieczniejsze samochody, zmienia się także świadomość kierowców - uważa Ryszard Fonżychowski. Wyjaśnia, że otwarcie granic spowodowało, że więcej polskich kierowców wyjeżdża do krajów Europy Zachodniej. Tam przez lata była inna kultura jazdy niż w naszym kraju. Teraz rodzimi kierowcy zaczynają ją stosować na naszych drogach.

Z przepisów zwiększających bezpieczeństwo Maciej Bednik wymienia także obowiązek noszenia kamizelek odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym. Dzięki temu kierowcy mogą ich znacznie wcześniej zobaczyć i nie dochodzi do potrąceń.

- Na pewno mamy jeszcze wiele do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa na drogach, ale widać, że z roku na rok jest coraz lepiej - dodaje Ryszard Fonżychowski. - Najważniejsze, by na różne sposoby przez kary, ale i akcje społeczne trafiać do użytkowników dróg i zmieniać ich świadomość - dodaje szef stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski