Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaką dietę powinnyśmy stosować, gdy chcemy mieć zdrową cerę? Masz cerę suchą, tłustą lub naczynkową? Co jeść, a czego unikać? Sprawdź!

NAD
Jaka dieta dla zdrowej cery? Radzi Nadzieja Szukała, doradca żywieniowy
Jaka dieta dla zdrowej cery? Radzi Nadzieja Szukała, doradca żywieniowy Archiwum Lekkostrawnia
Wpływ na kondycję naszej cery ma również odpowiednia dieta. Zatem jakich produktów unikać, a jakich jeść jak najwięcej? Radzi Nadzieja Szukała, doradca żywieniowy

Zacznijmy od cery suchej, która charakteryzuje się niską zawartością wody w naskórku. Mając taką cerę przede wszystkim pamiętajmy o regularnym piciu wody – dzienne zapotrzebowanie to około 2 litry, czyli 8 szklanek. Wykluczmy napoje słodkie, które wypłukują wodę z organizmu. Jedzmy produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, między innymi omega 3, które występują głównie w rybach morskich, oleju lnianym czy siemieniu. Siemię lniane znakomicie wspomaga nawilżenie organizmu od wewnątrz. Nie zapominajmy o witaminach. Witaminy A i E odpowiedzialne są za odpowiednie rogowacenie naskórka, ale także poprawiają nawilżenie. Witaminę A znajdziemy m.in. w marchwi, natce pietruszki lub mandarynkach, natomiast witaminę E w kapuście, oliwie, kaszy gryczanej i płatkach owsianych. Włączmy też do swojego jadłospisu produkty bogate w witaminy C, B5 i B6. Witamina C wspomaga tworzenie kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność skóry. Zawierają ją owoce i warzywa. Witaminy B5 i B6 wspomagają metabolizm składników odżywczych. Ich źródłem są jaja, mleko, ryby, mięso i nasiona roślin strączkowych.
**

Dieta dla zdrowej cery to podstawa! To nie cudowne preparaty poprawią naszą cerę, ale przede wszystkim odpowiednia dieta

**

Cera tłusta charakteryzuje się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych, głównie w tzw. strefie T twarzy. Aby ograniczyć ich działanie, przede wszystkim zrezygnujmy z produktów wysoko przetworzonych, czyli tych obfitujących w konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty. Ograniczmy w naszej diecie sól, ale także nie zapominajmy o witaminach oraz składnikach mineralnych, takich jak siarka i cynk, które przyspieszają gojenie ran oraz ograniczają wydzielanie sebum. Składniki te znajdziemy m.in. w rybach, owocach morza, kiełkach, pestkach dyni i żółtku jaj.

Jeżeli mamy cerę naczynkową, ze skłonnością do tworzenia się tzw. „pajączków”, musimy regularnie dostarczać organizmowi witaminy E oraz C, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, co zapobiega ich pękaniu oraz cynku, którego niedobór może mieć wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych. Starajmy się też unikać pikantnych i gorących potraw – otwierają one naczynia, a tym samym mogą również szkodzić naszej cerze.

Masz pytanie do dietetyka?
KONTAKT DIETETYK POZNAŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski