PZU "odnalazł" swoją kamienicę

  PZU "odnalazł" swoją kamienicę

  Karolina Barełkowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wygląda na to, że spółka PZU Życie (córka PZU, w którym Skarb Państwa ma większościowy udział), najprawdopodobniej straciła ok. 600 tysięcy złotych. I to nie na ryzykownych ubezpieczeniach, lecz na zapomnianej nieruchomości.
  Zakupiona przed przeszło dziesięciu laty przez ubezpieczyciela kamienica w centrum Gniezna przy ul. Grzybowo, nigdy nie była wykorzystywana. Budynek niemal od początku stoi pusty i niszczeje. Tym "pustostanem" dwa lata temu zainteresował się gnieźnieński poseł Zbigniew Dolata z Prawa i Sprawiedliwości, który szukał dogodnie położonych lokali w centrum miasta dla kadry profesorskiej gnieźnieńskich uczelni wyższych, a przede wszystkim tutejszej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Wkrótce też dowiedział się, kto jest właścicielem budynku.

  - Rozmawiałem z ówczesnym prezesem PZU, który... otwarcie przyznał, że nie wiedział, że mają w Gnieźnie na ulicy Grzybowo jakąś kamienicę z siedmioma stumetrowymi mieszkaniami - słyszymy od posła.
  - To nie jest dobra wiadomość, że firma, która jest w trakcie prywatyzacji, nie zna dokładnie składników swojego majątku. Nie mam wątpliwości, że mamy tu do czynienia z marnotrawstwem i niegospodarnością.

  W szoku jest również radna Maria Wichniewicz, która wylicza, że państwo z tytułu nieużytkowania kamienicy straciło górę pieniędzy.
  - W tej części Gniezna miesięczny czynsz za 100-metrowe mieszkanie wynosi około 800 złotych. Łatwo obliczyć, że miesięcznie PZU Życie mogłoby zarobić na wynajmie przeszło pięć tysięcy, a rocznie prawie 70 tysięcy złotych - wylicza. - To oznacza, że przez 10 lat firma straciła co najmniej 600 tysięcy złotych.

  Co dalej z nieruchomością położoną w sercu Gniezna, na której nikt nie zarabia? Poseł Dolata wspomina jedynie, że z ówczesnym szefem spółki jemu udało się dojść do pewnego porozumienia, ale sprawa stanęła w miejscu. Również od Mieczysława Baranowskiego, kanclerza Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie, która zgodnie z ówczesnymi rozmowami, miałaby przejąć budynek, słyszymy, że pomysł przejęcia nieruchomości jest w "zawieszeniu".

  - Wiosną ubiegłego roku ówczesne władze PZU Życie obiecały, że poinformują nas, na jakich zasadach moglibyśmy budynek przejąć. Czy miałby to być długoletni najem, czy dzierżawa, do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Być może powodem jest to, że zmieniły się władze w PZU Życie - tłumaczy kanclerz.

  Nam również dość długo przyszło czekać na odpowiedź na nasze pytania. Po prawie dwóch tygodniach Agnieszka Rossa, rzecznik prasowy firmy, poinformowała nas, że PZU Życie S.A. zamierza sprzedać nieruchomość w Gnieźnie przy ul. Grzybowo i podjął już działania zmierzające ku realizacji tych planów.

  - Więcej informacji na temat tej kamienicy nie możemy udzielić, ponieważ są to wewnętrzne sprawy spółki - ucina rzecznik.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo