Jazz w szacownych murach Akademii

  Jazz w szacownych murach Akademii

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Poznańska Akademia Muzyczna kształcić będzie muzyków jazzowych. To najświeższa decyzja Senatu tej uczelni.
  Krzysztof Komeda, Krzesimir Dębski i jego String Connection, orkiestry Alex Band i Zbigniewa Górnego - to tylko niektóre chluby Poznania, jeśli chodzi o jazz i muzykę rozrywkową.

  Utalentowanych muzyków z tego kręgu było i jest wielu, ale aby otrzymać wykształcenie akademickie, musieli oni "emigrować" do innych miast, bo poznańska Akademia Muzyczna do tej pory skupiała się na klasyce i nie oferowała specjalizacji jazzowej i rozrywkowej. Tymczasem rektor Akademii Muzycznej prof. Bogumił Nowicki poinformował nas, że... Senat uczelni właśnie podjął decyzję o powołaniu Zakładu Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej na Wydziale Instrumentalnym. Czy to oznacza koniec emigracji muzykalnych poznaniaków?


  Do tej pory trzeba było wyjechać do Katowic, Zielonej Góry lub Gdańska. Absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach jest m.in. pochodząca z Poznania wokalistka Kasia Klich, Uniwersytet Zielonogórski ukończył znany z grupy Just 5 i Wolny Band wokalista Daniel Moszczyński, a jego młodszy kolega, także wokalista Rafał Sekulak studiuje na kierunku jazz i muzyka estradowa na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wydziału muzyki rozrywkowej ani nawet takiego zakładu na poznańskiej uczelni do tej pory nie było, chociaż zajęcia z muzyki rozrywkowej prowadził tam między innymi Piotr Kałużny.

  - Od kilku lat toczyły się pertraktacje w tej sprawie. Mam swój mały wkład w propozycje programowe, ale trzeba pamiętać, że klasyka to podstawa, a rozrywka to talent - dodaje dyrygent i kompozytor Zbigniew Górny.

  Jak zapowiada rektor Bogumił Nowicki, kadrę naukową stanowić będą przede wszystkim muzycy pochodzący z Poznania, którymi kierować będzie znany perkusista Krzysztof Przybyłowicz.

  - To duże wyzwanie, bo spore tradycje mają już w tej dziedzinie Katowice i Wrocław. Od paru lat specjalizacja jazzowa istnieje też na Wydziale Instrumentalnym w Krakowie. Po drugie, zapotrzebowanie na taką specjalność jest ogromne. Będzie można studiować grę w sekcji rytmicznej, a więc na perkusji, kontrabasie, fortepianie i gitarze, ale również na perkusji, instrumentach dętych jak saksofon, trąbka czy puzon. Dalsze działania określi sytuacja po pierwszym roku - zapowiada Krzysztof Przybyłowicz.

  - Szkoda, że tak późno. Rozrywka to nie tylko inny feeling i inna wrażliwość i zupełnie inne wykonawstwo, ale 95 procent muzyki, która nas otacza - mówi dyrygent i kompozytor Aleksander Maliszewski.

  Pierwszych studentów Zakład Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej przyjmie 1 października tego roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Magazyn

  Wideo