Dziedziczenie ustawowe: kto po kim dziedziczy i w jakiej...

  Dziedziczenie ustawowe: kto po kim dziedziczy i w jakiej kolejności?

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Jakie są dwie podstawowe formy dziedziczenia? Kto może być spadkobiercą ustawowym? Wyjaśnia Adam Mazurek, radca prawny
  Dziedziczenie ustawowe: kto po kim dziedziczy? Gdy zmarły nie spisze testamentu, krewni dziedziczą spadek na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego

  Dziedziczenie ustawowe: kto po kim dziedziczy? Gdy zmarły nie spisze testamentu, krewni dziedziczą spadek na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego ©Archiwum

  Dziedziczenie ustawowe: kto po kim dziedziczy?
  1 Przepisy prawa cywilnego przewidują dwie podstawowe formy dziedziczenia: ustawową i testamentową. Zgodnie z Kodeksem cywilnym powołanie do spadku wynika bowiem z ustawy, albo z testamentu. Do dziedziczenia ustawowego dochodzi w kilku przypadkach. Na przykład jeśli spadkodawca nie sporządził testamentu lub spisał taki, w którym powołał spadkobiercę do ułamkowej części majątku, na przykład do jego połowy – wówczas mamy do czynienia z tzw. dziedziczeniem „mieszanym”, w części na podstawie testamentu, w części na podstawie ustawy. Również wtedy, gdy spadkodawca sporządził testament, w którym ustanowił wyłącznie zapisy na rzecz poszczególnych osób, albo gdy powołany spadkobierca nie może dziedziczyć (został uznany za niegodnego dziedziczenia) lub odrzucił spadek.


  Dziedziczenie ustawowe: kto po kim dziedziczy?
  2 W jakiej kolejności krewni dziedziczą spadek po zmarłym, który nie spisał testamentu? Do dziedziczenia ustawowego powołane są osoby określone w Kodeksie cywilnym. Krewnych dzielimy na: zstępnych – dzieci, wnuki, prawnuki itd. i wstępnych – rodzice, dziadkowie itd. Przepisy ustanawiają trzy kręgi spadkobierców (art. 931 - 940 K.c.).

  Dziedziczenie ustawowe: kto po kim dziedziczy?
  3 Pierwszeństwo mają dzieci spadkodawcy i jego małżonek – dziedziczą oni w częściach równych, przy czym część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeśli dorosłe już dziecko zmarło wcześniej, do przypadającego mu udziału mają prawo jego dzieci, także w równych częściach.

  Dziedziczenie ustawowe: kto po kim dziedziczy?
  4 Jeżeli spadkodawca nie ma dzieci, przepisy powołują do spadku jego małżonka, rodziców i rodzeństwo. Udział spadkowy małżonka wynosi w tym przypadku połowę.

  Dziedziczenie ustawowe: kto po kim dziedziczy?
  5 Gdy brak wstępnych, rodzeństwa i dzieci rodzeństwa, prawo do całości spadku ma małżonek.

  Dziedziczenie ustawowe: kto po kim dziedziczy?
  6 W przypadku braku zstępnych i małżonka, spadek przypada rodzicom, rodzeństwu i zstępnym rodzeństwa.

  Dziedziczenie ustawowe: kto po kim dziedziczy?
  7 Przepisy umożliwiają także wyłączenie małżonka od dziedziczenia, gdy spadkodawca wystąpił o rozwód z jego winy, a żądanie to było uzasadnione.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo