Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przekazać majątek? Sprawdź jak zrobić to bezpiecznie!

Milena Kochanowska
Jak przekazać majątek? Radzi Michał Wieczorek, rzecznik Izby Notarialnej w Poznaniu.
Jak przekazać majątek? Radzi Michał Wieczorek, rzecznik Izby Notarialnej w Poznaniu. Piotr Jasiczek
Jak przekazać majątek? Radzi Michał Wieczorek, rzecznik Izby Notarialnej w Poznaniu. To trzeba wiedzieć!

Jak przekazać majątek?
Czy sprawy spadkowe można załatwić u notariusza czy tylko w sądzie?
Michał Wieczorek, Izba Notarialna w Poznaniu: Notariusz może poświadczyć, kto dziedziczy po zmarłym, jednak nie w każdym przypadku. Może to zrobić, gdy występuje dziedziczenie ustawowe, to znaczy zmarły nie pozostawił testamentu lub przy dziedziczeniu testamentowym, jeśli testament nie jest przez spadkobierców ustawowych kwestionowany.

**

Testament nigdy nie może być wspólny, czyli na przykład spisany razem przez żonę i męża

**

Jak przekazać majątek?
Co oznacza pojęcie dziedziczenie ustawowe?
Michał Wieczorek, Izba Notarialna w Poznaniu: O dziedziczeniu ustawowym mówimy wówczas, gdy zmarły nie pozostawił testamentu, a dziedziczą po nim osoby najbliższe, to jest w pierwszej kolejności dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek, a jeśli nie ma dzieci, to małżonek i rodzice. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, to udział spadkowy, który bu mu się należał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE I SKOMENTUJ:
WYKLUCZENI OPIEKUNOWIE

Jak przekazać majątek?
W jakich częściach dziedziczą dzieci i małżonek?
Michał Wieczorek, Izba Notarialna w Poznaniu: Dzieci i małżonek dziedziczą w częściach równych, jednak część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Jak przekazać majątek?
Czy jeśli małżonkowie pozostają w separacji, to również stosuje się przepisy dotyczące dziedziczenia?
Michał Wieczorek, Izba Notarialna w Poznaniu: Nie. Przepisów o powołaniu do dziedziczenia z ustawy nie stosuje się do małżonka pozostającego w separacji.

Jak przekazać majątek?
Czy dziedziczą z ustawy dzieci przysposobione?
Michał Wieczorek, Izba Notarialna w Poznaniu: Dziecko przysposobione w sposób pełny dziedziczy tak, jakby było naturalnym dzieckiem przysposabiającego.

Jak przekazać majątek?
Co to jest testament?
Michał Wieczorek, Izba Notarialna w Poznaniu: Testament jest to rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci. Może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy, to znaczy, że nie można sporządzić testamentu wspólnego, na przykład przez małżonków.

Jak przekazać majątek?
Kiedy można uznać testament za nieważny?
Michał Wieczorek, Izba Notarialna w Poznaniu: Jeśli został sporządzony w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, albo został sporządzony pod wpływem błędu lub pod wpływem groźby.

Jak przekazać majątek?
Jak długo czeka się na poświadczenie dziedziczenia u notariusza?
Michał Wieczorek, Izba Notarialna w Poznaniu: Jeśli notariusz dostanie od spadkodawców komplet wymaganych dokumentów, cała procedura poświadczenia dziedziczenia nie trwa zazwyczaj dłużej jak dwie godziny.

Jak przekazać majątek?
Jakie dokumenty wymagane są przez notariusza do aktu poświadczenia dziedziczenia?
Michał Wieczorek, Izba Notarialna w Poznaniu: Potrzebne będą: akt zgonu spadkodawcy, odpis aktu małżeństwa - jeśli do dziedziczenia wchodzi małżonek, odpisy aktów urodzenia dzieci - jeżeli dziecko zmieniło nazwisko, bo zawarło związek małżeński i odpis aktu małżeństwa tego dziecka. Jeśli do dziedziczenia wchodzą wnuki, to oprócz ich aktów urodzenia również odpis aktu urodzenia rodzica, który dziedziczyłby po zmarłym gdyby dożył otwarcia spadku.

Jak przekazać majątek?
Co to jest zachowek?
Michał Wieczorek, Izba Notarialna w Poznaniu: Zachowek to część udziału spadkowego, która należy się zstępnym - dzieciom, wnukom, małżonkowie oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, a zostali pominięci w testamencie. Zachowek stanowi połowę wartości udziału, a w przypadku gdy uprawniony jest małoletni albo trwale niezdolny do pracy - dwie trzecie wartości udziału spadkowego.

Jak przekazać majątek?
Jak długo można dochodzić zachowku?
Michał Wieczorek, Izba Notarialna w Poznaniu: Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się z upływem pięciu lat od ogłoszenia testamentu.

Jak przekazać majątek?
Kiedy można spadkobiercę wydziedziczyć?
Michał Wieczorek, Izba Notarialna w Poznaniu: Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku, jeżeli uprawniony wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności lub rażącej obrazy czci, uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Jak przekazać majątek?
Co to jest "zapis" i "zapis windykacyjny"?
Michał Wieczorek, Izba Notarialna w Poznaniu: Zapis jest to rozrządzenie testamentowe zobowiązujące spadkobiercę do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby, na przykład zobowiązanie do przeniesienia własności samochodu pochodzącego ze spadku na rzecz osoby trzeciej. Zapis windykacyjny natomiast, to postanowienie w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego, na mocy którego oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku.

Jak przekazać majątek?
Jakie są rodzaje testamentów?
Michał Wieczorek, Izba Notarialna w Poznaniu: Rozróżniamy testamenty zwykłe, to jest:

  • holograficzny - sporządzony w całości pismem ręcznym, podpisany i opatrzony datą, testament notarialny - to znaczy sporządzony w formie aktu notarialnego,
  • alograficzny - to znaczy taki, w którym spadkodawca w obecności dwóch świadków oświadcza swoją wolę ustanie wobec wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego, a takie oświadczenie spisuje się w protokole z podaniem daty. Protokół ten podpisuje spadkodawca, osoba przed którą złożono oświadczenie oraz świadkowie.
  • Rozróżniamy też testamenty szczególne, to jest: testament ustny, jeśli istnieje obawa rychłej śmierci, to spadkodawca może oświadczyć swoją wolę w obecności co najmniej trzech świadków, z których jedna w terminie roku od daty oświadczenia spisze to oświadczenie z podaniem daty, miejsca i wszyscy świadkowie to oświadczenie podpiszą.
  • Istnieją też testamenty ustane w trakcie Podróży statkiem morskim lub powietrznym, czy też testament żołnierza.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski