Praca za granicą. Jak rozliczyć? Przeczytaj koniecznie!

Praca za granicą. Jak rozliczyć? Przeczytaj koniecznie!

Milena Kochanowska

Głos Wielkopolski

Aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Praca za granicą. Jak rozliczyć podatek? Wyjaśnia Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych. Dorabiasz poza krajem? To musisz wiedzieć!
Praca za granicą. Co trzeba wiedzieć na temat podatków? Wyjaśnia Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych

Praca za granicą. Co trzeba wiedzieć na temat podatków? Wyjaśnia Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych ©Piotr Jasiczek

W wakacje będę zatrudniony w firmie w Londynie. Czy po powrocie do kraju we wrześniu będę musiał rozliczyć się z fiskusem?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Dochody z pracy uzyskiwane w Wielkiej Brytanii są opodatkowane w kraju wykonywania pracy, czyli w Anglii. W Polsce dochody te są zwolnione z podatku, nie ma więc potrzeby ich rozliczenia i płatności we wrześniu. Jeśli jednak uzyska pan w tym roku również dochody w Polsce, to w zeznaniu rocznym trzeba będzie wykazać również dochody zagraniczne, żeby ustalić stopę procentową.


Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Dwa miesiące przepracuję na umowę zlecenie we Włoszech. W sierpniu wracam do Polski, bo tu mieszkam i studiuję. Czy po powrocie do kraju muszę zapłacić jakiś podatek?

Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: W przypadku umowy zlecenia, dochody te są opodatkowane w kraju zamieszkania. Musi pan sam wyliczyć podatek od uzyskanego dochodu we Włoszech stosując 20 procentowe koszty uzyskania przychodów i zapłacić go do 20 września. Później, do 30 kwietnia 2014 wykazujemy te dochody oraz wpłaconą zaliczkę w zeznaniu rocznym.

Tylko dochody opodatkowane w Polsce ograniczają prawo do ulgi prorodzinnej


Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Córka jest studentką, ma 23 lata, więc odliczam na nią ulgę prorodzinną. Zamierza wyjechać na wakacje do Niemiec, gdzie przez dwa miesiące będzie pracowała na umowę o pracę. Czy z powodu tych dochodów nie będę mogła rozliczyć ulgi za 2013 rok?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Dochody z pracy uzyskiwane w Niemczech są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce, nie ograniczają więc prawa do ulgi prorodzinnej. Tylko dochody opodatkowane w Polsce ograniczają to prawo.


Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Syn ma 21 lat i rozpoczął studia w Niemczech, gdzie podjął też dodatkową pracę. Czy nadal będę mogła się rozliczać wspólnie z nim jako matka samotnie wychowująca dziecko?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Tak. Dochody uzyskane w Niemczech ze stosunku pracy są zwolnione z podatku w Polsce, nie ograniczą więc pani prawa do wspólnego rozliczenia z synem.


Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Od lipca przez pięć miesięcy będę pracował we Francji. Uzyskiwałem dotychczas dochody ze stosunku pracy w Polsce. Czy będę musiał się rozliczać z podatku w Polsce, czy we Francji?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Jeśli jest pan polskim rezydentem tzn. centrum interesów życiowych nadal znajduje się w kraju - rodzina, miejsce zamieszkania - to oznacza, że z wszystkich uzyskanych dochodów trzeba się rozliczyć w Polsce. Jednak same dochody z pracy uzyskiwane we Francji trzeba rozliczyć w tym kraju. Są one zwolnione z podatku w Polsce, ale należy je wykazać, by wyliczyć stopę procentową służącą do ustalenia podatku od polskich dochodów.


Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Zacząłem dorywczo uzyskiwać dochody na podstawie umowy zlecenia w Norwegii. Czy będę musiał połączyć je z dochodami uzyskiwanymi w Polsce i zapłacić przez to wyższy podatek?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Dochody z tytułu umowy zlecenia w Norwegii podlegają opodatkowaniu w Polsce. Trzeba je połączyć w zeznaniu rocznym z innymi dochodami uzyskiwanymi w Polsce.

1 »

Komentarze (18)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Praca w Polsce po pracy w Anglii

Anna (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Jeżeli wrócę do Polski w listopadzie 2016 roku to zeby nie musieć rozliczac się ze skarbowka musze czekać rok zeby zaczac prace w Polsce czy mogę podjąć się pracy juz po kwietniu 2017r?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Praca w niemczech jak mam się rozliczyć w Polsce

JURAS (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Witam pracuje w niemczech na umowe o prace na czas określony 2 miesiące w umowie mam wpisaną minimalną kwotę tak aby mój szef nie odprowadzał podatku. Czy ja muszę się rozliczyć z uzyskanych...rozwiń całość

Witam pracuje w niemczech na umowe o prace na czas określony 2 miesiące w umowie mam wpisaną minimalną kwotę tak aby mój szef nie odprowadzał podatku. Czy ja muszę się rozliczyć z uzyskanych dochodów w polsce?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Rozliczanie z Holandii

Paula78 (gość)

Zgłoś naruszenie treści

http://zwrotpodatku.eu Pomagają we wszystkich formalnościach, dostaniesz zwrot nawet jak pracowałeś mniej niż rok. Polecam, sama korzystałam pracując w Holandii.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Praca za granicą jak rozliczyć

Ewelina (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Witam mam pytanie mąż 4 miesiące pracował w Polsce a 8 miesięcy w Niemczech ( jest tam zameldowany ) czy musi z niemieckiego Pitu rozliczyć się także w Polsce?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Praca w Niemczech i Polsce

Ewa (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Witam, w 2014 roku pracowałam w Niemczech, na pełen etat, jak również jako FReelencer(nie płaciłam podatku jako Freelencer). W Polsce pracowałam 2 miesiące. Jak rozliczyć się w podatku?I gdzie?...rozwiń całość

Witam, w 2014 roku pracowałam w Niemczech, na pełen etat, jak również jako FReelencer(nie płaciłam podatku jako Freelencer). W Polsce pracowałam 2 miesiące. Jak rozliczyć się w podatku?I gdzie? Łączna kwota dochodu to ok. 8000 Euro w Niemczech i około 2000 zł w Polsce. Jestem studentką, nie chcę stracić stypendium socjalnego w przyszłym roku. Proszę o pomoczwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Podatek

inez (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Pracuję za granicą od dwóch lat moja firma jest z
Polski pensję także mam wypłacaną w Polsce czy muszę odprowadzić podatek? odprowadzam go także za granicą....

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Renta rodzinna

Ania (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Czy pobierając w Polsce rentę rodzinną po zmarłym ojcu mogę wyjechać za granicę do pracy ? Jeśli tak to na jaką umowę ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Proste rozliczenie przez program

Grześ (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nie ma nic prostszego. Bez latania i dopytywania po biurach rachunkowych możecie w prosty i nieszkodliwy sposób rozliczyć się przy pomocy programu internetowego, który udostępnia Obywatelska...rozwiń całość

Nie ma nic prostszego. Bez latania i dopytywania po biurach rachunkowych możecie w prosty i nieszkodliwy sposób rozliczyć się przy pomocy programu internetowego, który udostępnia Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom OPP, która posiada programy dla każdego. Wpisujecie podstawowe dane, a program sam was rozlicza. Wychodzi taniej niż u księgowej, bo oddajecie tylko swój 1% a to z pewnością tylko kilka złotych. Na dodatek te pieniądze idą na konkretne cele ratowania zdrowia i życia dzieci, rehabilitację. Sam skorzystałem z ich pomocy dzięki pomocdzieciom.eu i dowiedziałem się trochę o samej fundacji.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
praca za granica i praca w polsce

jacek (gość)

Zgłoś naruszenie treściwitam
Do sierpnia 2013r pracowalem w polsce , umowa o prace,zwolnilem sie za porozumieniem stron a od wrzesnia podjolem prace w niemczech ipracowalem tam 4 misiace , umowa zlecenie i wrocilem...rozwiń całośćwitam
Do sierpnia 2013r pracowalem w polsce , umowa o prace,zwolnilem sie za porozumieniem stron a od wrzesnia podjolem prace w niemczech ipracowalem tam 4 misiace , umowa zlecenie i wrocilem do kraj
moja zona tez pracowala w niemczech 6 miesiecy lecz nie pracowala w polsce w ostatnich latach mamy
dziecko....jakie dokumenty potrrzebujemy do zwrotu podatku z niemiec
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
praca za granica

Ewa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

od stycznia do kwietnia pracowalam w Polsce. W kwietniu przenioslam sie na stale do Wielkiej Brytanii. Czy musze rozliczyc sie w Polsce za okres 4 miesiecy?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo