Menu Region

Praca za granicą. Jak rozliczyć? Przeczytaj koniecznie!

Praca za granicą. Jak rozliczyć? Przeczytaj koniecznie!

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Głos Wielkopolski

Milena Kochanowska

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Praca za granicą. Jak rozliczyć? Przeczytaj koniecznie! Praca za granicą. Jak rozliczyć? Przeczytaj koniecznie!

Praca za granicą. Co trzeba wiedzieć na temat podatków? Wyjaśnia Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych (© Piotr Jasiczek)

Praca za granicą. Jak rozliczyć podatek? Wyjaśnia Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych. Dorabiasz poza krajem? To musisz wiedzieć!
W wakacje będę zatrudniony w firmie w Londynie. Czy po powrocie do kraju we wrześniu będę musiał rozliczyć się z fiskusem?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Dochody z pracy uzyskiwane w Wielkiej Brytanii są opodatkowane w kraju wykonywania pracy, czyli w Anglii. W Polsce dochody te są zwolnione z podatku, nie ma więc potrzeby ich rozliczenia i płatności we wrześniu. Jeśli jednak uzyska pan w tym roku również dochody w Polsce, to w zeznaniu rocznym trzeba będzie wykazać również dochody zagraniczne, żeby ustalić stopę procentową.


Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Dwa miesiące przepracuję na umowę zlecenie we Włoszech. W sierpniu wracam do Polski, bo tu mieszkam i studiuję. Czy po powrocie do kraju muszę zapłacić jakiś podatek?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: W przypadku umowy zlecenia, dochody te są opodatkowane w kraju zamieszkania.
Musi pan sam wyliczyć podatek od uzyskanego dochodu we Włoszech stosując 20 procentowe koszty uzyskania przychodów i zapłacić go do 20 września. Później, do 30 kwietnia 2014 wykazujemy te dochody oraz wpłaconą zaliczkę w zeznaniu rocznym.

Tylko dochody opodatkowane w Polsce ograniczają prawo do ulgi prorodzinnej


Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Córka jest studentką, ma 23 lata, więc odliczam na nią ulgę prorodzinną. Zamierza wyjechać na wakacje do Niemiec, gdzie przez dwa miesiące będzie pracowała na umowę o pracę. Czy z powodu tych dochodów nie będę mogła rozliczyć ulgi za 2013 rok?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Dochody z pracy uzyskiwane w Niemczech są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce, nie ograniczają więc prawa do ulgi prorodzinnej. Tylko dochody opodatkowane w Polsce ograniczają to prawo.


Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Syn ma 21 lat i rozpoczął studia w Niemczech, gdzie podjął też dodatkową pracę. Czy nadal będę mogła się rozliczać wspólnie z nim jako matka samotnie wychowująca dziecko?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Tak. Dochody uzyskane w Niemczech ze stosunku pracy są zwolnione z podatku w Polsce, nie ograniczą więc pani prawa do wspólnego rozliczenia z synem.


Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Od lipca przez pięć miesięcy będę pracował we Francji. Uzyskiwałem dotychczas dochody ze stosunku pracy w Polsce. Czy będę musiał się rozliczać z podatku w Polsce, czy we Francji?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Jeśli jest pan polskim rezydentem tzn. centrum interesów życiowych nadal znajduje się w kraju - rodzina, miejsce zamieszkania - to oznacza, że z wszystkich uzyskanych dochodów trzeba się rozliczyć w Polsce. Jednak same dochody z pracy uzyskiwane we Francji trzeba rozliczyć w tym kraju. Są one zwolnione z podatku w Polsce, ale należy je wykazać, by wyliczyć stopę procentową służącą do ustalenia podatku od polskich dochodów.


Praca za granicą. Jak rozliczyć?
Zacząłem dorywczo uzyskiwać dochody na podstawie umowy zlecenia w Norwegii. Czy będę musiał połączyć je z dochodami uzyskiwanymi w Polsce i zapłacić przez to wyższy podatek?
Paweł Małecki, prezes Wielkopolskiego Oddziału Krajowej izby Doradców Podatkowych: Dochody z tytułu umowy zlecenia w Norwegii podlegają opodatkowaniu w Polsce. Trzeba je połączyć w zeznaniu rocznym z innymi dochodami uzyskiwanymi w Polsce.

« 2

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.