Poznań: Nowa Biblioteka Raczyńskich - pomóż w przeprowadzce!...

Poznań: Nowa Biblioteka Raczyńskich - pomóż w przeprowadzce! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska

Głos Wielkopolski

Głos Wielkopolski

Nowy gmach Biblioteki Raczyńskich będzie oferować czytelnikowi wszystko to, co nowoczesne biblioteki na świecie.
1/21
przejdź do galerii

Nowy gmach Biblioteki Raczyńskich będzie oferować czytelnikowi wszystko to, co nowoczesne biblioteki na świecie. ©Paweł Miecznik

W święto miasta Piotra i Pawła, 29 czerwca będzie jeszcze jedna okazja do świętowania. Otwarty zostanie nowy gmach Biblioteki Raczyńskich. Prawdopodobnie dokona tego prezydent RP, Bronisław Komorowski.
- Otworzymy gmach w święto miasta - mówi Ryszard Grobelny, prezydent miasta poznania. - Po chichu liczymy na przybycie prezydenta Komorowskiego. Wystosowaliśmy zaproszenie i czekamy na odpowiedź.

Oficjalne otwarcie to tylko jeden z punktów programu. Sporo będzie się także działo dla poznaniaków. Prezydent Grobelny szczególnie namawia do wzięci udziału w dwóch akcjach.

- W pięciu miejscach w centrum miasta zorganizowane zostaną czytelnie na świeżym powietrzu , gdzie będzie można poczytać książki - zachęca prezydent Grobelny. - zapraszam także o godz. 15, żebyśmy wspólnie przenieśli ostatnie książki z księgozbioru na św. Marcinie do nowego skrzydła.

Powstanie specjalny "wężyk" osób (potrzebnych jest co najmniej 800 ludzi), które z rąk do rąk przekazywać sobi8e będą pakiety książek. To jedyna taka okazja, żeby wziąć udział w przeprowadzce biblioteki. Po zakończeniu przenosin będzie można zwiedzić nowy gmach.

Dodatkowo Interdyscyplinarna Grupa Teatralna Asocjacja 2006 zaprasza na składający się z trzech części wędrowny spektakl, który odbywać się będzie na ulicach miasta.

- Stary gmach biblioteki był pierwszym budynkiem wybudowanym w Polsce na cele biblioteczne. Dzisiaj to już tylko symbol i wizerunek Biblioteki Raczyńskich, gdzie odbywać się będą ciekawe imprezy kulturalno-literackie - mówi Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. Nowy gmach będzie oferować czytelnikowi wszystko to, co nowoczesne biblioteki na świecie. W kolejnym roku trzeba będzie pomyśleć o remoncie wnętrz starego gmachu, tak aby przystosować go do pełnienia funkcji centrum kultury.

Ważnym punktem otwarcia będzie także wystawa pt. "księga i sztuka. Dziedzictwo po Edwardzie i Atanazym Raczyńskich". Będzie można nie tylko poznać życie i dokonania wybitnych mecenasów, ale także zobaczyć bardzo rzadko prezentowane starodruki, jak choćby autograf wiersza Adama Mickiewicza "Do H*** Wezwanie do Neapolu", czy Biblię w tłumaczeniu J. Wujka z 1599 roku.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES WYDAWCA@GLOS.COM!


Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano
Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
11-dniowy magister

Władysław (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 26 / 37

Kolega Palikota z pewnością oleje imprezę jajogłowych. Jeszcze musiałby wpisać się do księgi pamiątkowej..., strach w jego oczach widzę.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Rychu i Ożół . POruta całom sznupom.

31 węzłowy Burke (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 29 / 33

Jadę na ryby . Ale bibliotece życzę wszystkiego najlepszego choćby dlatego że wiele godzin tam spędziłem. I panie przemiłe. 31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Biblioteka Raczyńskich

Chichotek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 52 / 58

"Po chichu liczymy na przybycie prezydenta" - czyli chichocząc ?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Gorący temat

Wideo