Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aglomeracji poznańskiej grozi katastrofa! Dołącz się do protestu

Bogna Kisiel
Ujęcie wody w Mosinie zapewnia około 70 proc. zapotrzebowania na wodę całej aglomeracji
Ujęcie wody w Mosinie zapewnia około 70 proc. zapotrzebowania na wodę całej aglomeracji Aquanet
Grozi nam gigantyczna katastrofa! 70 proc. mieszkańców aglomeracji poznańskiej nie będzie miało wody, do kolejny 20 proc. zostanie dostarczona woda o gorszej jakości. Kilkadziesiąt miejscowości może być zlikwidowanych. Woda z Warty zostanie zasolona i „ucieknie” częściowo z rzeki. Wielkopolski Park Narodowy przestanie istnieć. Kilka gmin przestanie się rozwijać poprzez wyłączenie części terenów z zabudowy. Na skutek zmiany przeznaczenia gruntów w planach miejscowych, samorządy będą musiały wypłacić ich właścicielom odszkodowania.

To nie science fiction, ale realna groźba. 3 listopada minister środowiska opublikował w internecie „Białą Księgę Złóż Kopalin”. Uwagi do niej można składać do 15 grudnia. Celem projektu jest przedyskutowanie zmian prawnych, które umożliwią państwu eksploatację złóż węgla brunatnego z Rowu Poznańskiego. Złoża znajdują się na terenie gmin Mosina, Czempiń, Gostyń, Krzywiń i Oczkowice.

Problem w tym, że nikt nie wiedział o tych konsultacjach. – Poinformowała nas o tym gmina Mosina – mówi Dorota Wiśniewska, rzecznik Aquane-tu. – Jeśli wynik konsultacji będzie pozytywny, a projekt zostanie zatwierdzony, to rozpocznie się eksploatacja złoża. Mówimy temu „nie”, ponieważ na trasie ewentualnego przebiegu wykopu znajdują się nasze ujęcia wody w Mosinie i na Dębinie. Około 70 proc. mieszkańców aglomeracji poznańskiej nie będzie miało wody. To perspektywa nie 100 lat, ale kilkunastu.

Pobierz: APEL PRZECIWKO BUDOWIE KOPALNI

Renata Litwiniuk, kierownik zarządzania środowiskowego w spółce Aquanet tłumaczy, że aby ujęcie funkcjonowało musi ściągać wodę z okolicznego obszaru. Aquanet czerpie wodę z 60 metrów. Złoże węgla brunatnego zalega na głębokości 250 metrów.

– Chcąc dostać się do niego, trzeba zrobić olbrzymi wykop, do którego spłynie woda i będzie odpompowywana – dodaje R. Litwiniuk. I podkreśla, że nie ma alternatywnego poboru wody, bo ujęcie w Gruszczynie jest za małe.

Docelowo stacja uzdatniania wody w Mosinie, którą właśnie Aquanet zmodernizował za 300 mln zł, może przestać istnieć.

Władysław Ślisiński, zastępca burmistrza Puszczykowa uważa, że to tragedia dla gmin. – Całe „górne” Puszczykowo jest na terenie tego rowu – mówi W. Ślisiński. – To są jedyne nasze tereny, które mogą się jeszcze rozwijać, a nie będzie mógł powstać żaden budynek.

Przemysław Mieloch, zastępca burmistrza Mosiny pokazuje stanowisko Rady Miejskiej, która spotkała się 9 grudnia na nadzwyczajnej sesji i przyjęła stanowisko, sprzeciwiające się tym planom. – Woda jest nadrzędnym dobrem – zaznacza P. Mieloch. I dodaje, że w przypadku zmiany planów miejscowych na barki gmin spadnie wypłata odszkodowań.

– Część naszych terenów pod zabudowę zostanie z niej wyłączona – twierdzi Michał Popławski, zastępca burmistrza Lubonia.

Pod złożami konińskich kopalni czy bełchatowskiej znajdują się słodkie wody. – Tu są solanki. Mają one olbrzymie ciśnienie. Nastąpi ich wypływ i zaczną zasalać wodę znajdującą się wyżej. Coś z tą słoną wodą trzeba będzie zrobić. Najlepiej do Warty, bo ze względu na koszty nikt nie będzie prowadził odsalarni wody morskiej – mówi prof. Jan Przybyłek z UAM. I dodaje: – Jak się wody nie ochroni, to przegraliśmy wszystko.

Profesor przypomina, że pomysł eksploatacji tego złoża pojawił się w latach 70. ubiegłego wieku. Ówczesne władze województw poznańskiego i leszczyńskiego zleciły ekspertyzy. Gdy okazało się, czym grozi wydobywanie tutaj węgla brunatnego, skutecznie zaprotestowali wszyscy – mieszkańcy, naukowcy, rolnicy, ale także działacze PZPR szczebla wojewódzkiego. Zaniechano tego pomysłu z uwagi na ważny interes społeczny.

– Mieszkańcy! Jeśli nie zgadzacie się na kopalnię węgla brunatnego, wysyłajcie maile protestacyjne na adres [email protected] – apeluje D. Wiśniewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski