Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowo Podgórne: Budowa po starej trasie albo skarga do Unii Europejskiej

Robert Domżał
W piątek przy  jednym stole usiedli przedstawiciele gmin Tarnowo Podgórne, Dopiewo i dyrektorzy  ze spółki PSE Była też  Renata Beger, była posłanka obecnie działaczka stowarzyszenia ekologicznego. Wspiera rolników i sadowników którzy mają do czynienia z budującymi linię energetyczną  Piła - Bydgoszcz.Na długo przed protestami w gminie Dopiewo i Tarnowo  Podgórne rozbudowie linii eneregtycznej sprzeciwali się mieszkańcy gminy Kornik. Po  protesatch w  gminie stanęłi z transparentami na Placu  Mickiewicza.Przeszli pod  Urząd Wojewódzki. Spór między gminą Kórnik a PSE  nie został rozstrzygnięty do dzisiaj. Sądy nakazały polubowne  rozwiązanie. Prawnicy stron próbują znaleźć rozwiązanie. PSE żądało od gminy około 50 mln zł odszkodowania. Niektórzy mieszkańcy gminy, mimo że linia energetyczna przebiega nisko nad ich domami, nie mogli uzyskać gratyfikacji od spólki.
W piątek przy jednym stole usiedli przedstawiciele gmin Tarnowo Podgórne, Dopiewo i dyrektorzy ze spółki PSE Była też Renata Beger, była posłanka obecnie działaczka stowarzyszenia ekologicznego. Wspiera rolników i sadowników którzy mają do czynienia z budującymi linię energetyczną Piła - Bydgoszcz.Na długo przed protestami w gminie Dopiewo i Tarnowo Podgórne rozbudowie linii eneregtycznej sprzeciwali się mieszkańcy gminy Kornik. Po protesatch w gminie stanęłi z transparentami na Placu Mickiewicza.Przeszli pod Urząd Wojewódzki. Spór między gminą Kórnik a PSE nie został rozstrzygnięty do dzisiaj. Sądy nakazały polubowne rozwiązanie. Prawnicy stron próbują znaleźć rozwiązanie. PSE żądało od gminy około 50 mln zł odszkodowania. Niektórzy mieszkańcy gminy, mimo że linia energetyczna przebiega nisko nad ich domami, nie mogli uzyskać gratyfikacji od spólki. Robert Domżał
Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały umowę z firmą, która ma wybudować linię energetyczną z Plewisk do Piły Krzewiny. W Tarnowie Podgórnym z energetykami spotkali się przeciwnicy budowy tej linii po nowej trasie.

Kilkaset osób zebrało się w piątkowy wieczór w sali Ośrodka Kultury w Tarnowie Podgornym, by rozmawiać o budowie linii energetycznej z Plewisk do Piły Krzewiny. Do porozumienia między mieszkańcami gmin Dopiewo oraz Tarnowo Podgórne i przedstawicielami Polskich Sieci Elektroenergetycznych nie doszło. PSE nie potrafiły odpowiedzieć na wiele pytań. Pod koniec trwającej blisko 3 godziny debaty energetycy przypominali wojska, które napotkawszy zorganizowany opór, umykają w popłochu z placu boju. Lucyna Roszyk, dyrektor pionu komunikacji PSE Inwestycje stwierdziła, że przed spotkaniem zapoznana została tylko z niektórymi z zadawanych pytań. Prowadzący debatę był jej zdaniem agresywny. Zaproponowała więc kolejne spotkanie już z wykonawcą. Na tą firmę spada zaś nie tylko obowiązek budowy, ale też przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Dlaczego doszło do konfliktu? Z Plewisk do Piły Krzewiny prąd przesyłany jest od pięćdziesięciu lat. Sfatygowaną linię, PSE chcą więc modernizować. Zaproponowały 6 wariantów linii. Jeden nazwali w swojej dokumentacji rekomendowanym.
Większość mieszkańców Dopiewa i Tarnowa Podgórnego a także samorządy gminne chcą, by linia biegła dotychczasową trasą.
Waldy Dzikowski, poseł i wieloletni wójt gminy Tarnowo Podgórne mówił, że przez lata w dokumentach gminy pod modernizację linii energetycznej Plewiska – Piła Krzewina był rezerwowany teren istniejącej linii.
- Jako wójt gminy odmawiałem wielu właścicielom gruntów w pobliżu tej linii zmiany przeznaczenia ich ziemi, mimo że mieli na nią inwestorów. Co się zmieniło, że PSE chce teraz poprowadzić linię inną trasą, pytał. Apelował do PSE, by poniechały wariantów, które wywołują protesty, a skupiły się na istniejącym przebiegu.

Bartosz Twardowski, protestujący mieszkaniec pokazał, że w planach krajowych do roku 2030, jak i wojewódzkich linia Plewiska – Piła Krzewina wytyczona jest według obecnego przebiegu.

Tereny takie jak Lusowo i Lusówko wyznaczone są jako obszary pod rekreację i wypoczynek.
Robert Jankowski z Sierosławia podkreślał, że do niedawna nabywający działki budowlane w Dopiewcu, Jankowicach, Rozalinie , Lusówku płacili ogromne kwoty, bo byli przekonani, że nie natrafią na uciążliwe inwestycje. - Kto zapłaci odszkodowanie za utratę wartości gruntów – pyta.

Mieszkańcy przekonani, że PSE chce wydostać pieniądze na budowę z Unii Europejskiej zagrozili, że poinfomują Unię o niszczeniu terenów wartościowych przyrodniczo. To odbierze szanse na dofinansowanie. Robert Jankowski nie pwoiedział jednak o jaką roślinę chronioną czy zwierzę chodzi. Ale pamiętajmy, że pewien ślimak wstrzymał na bardzo długo budowę zachodniej obwodnicy Poznania.
- My nie prosimy, my oczekujemy, że dotychczasowy porządek zostanie zachowany. Jako samorząd wspieramy protest mieszkańców - mówi Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne.

O swoim poparciu dla mieszkańców zapewniał też Bartłomiej Wróblewski poseł, który kilka miesięcy temu kupił działkę w Lusówku, nie wiedząc, że za sąsiada może mieć taką linię.

Zdaniem Lucyny Roszyk, dyrektorki pionu komunikacji w PSE Inwestycje słowo rekomendowany nie oznacza, że wariant nr 6 będzie wybrany. Zadecyduje o tym wykonawca. Same zaś warianty wyznaczono w oparciu o mapy z Centralnego Ośrodka Kartograficznego. Wynikało z nich, że w wariancie 6 będzie najmniej budynków mieszkalnych.
Jak się okazało są one nieaktualne.

Zgromadzeni pytali dlaczego spółka nie respektuje woli gmin, skoro wcześniej chciała wiedzieć za jakim wariantem opowiadają się samorządy. Zdaniem Lucyny Roszyk część gmin, w tym Tarnowo Podgórne, nie odpowiedziała na ich pismo. Wójt Tadeusz Czajka postawił na równe nogi urzędników. Odszukano odpowiedź, jaką wysłano do PSE. Przedstawiono też dowód doręczenia.
Kolejne spotkanie tym razem z udziałem wykonawcy ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski