Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańscy uczniowie wyszli na ulicę. Walczą o gimnazja!

Anna Jarmuż
Poznańscy uczniowie walczą o gimnazja
Poznańscy uczniowie walczą o gimnazja Łukasz Gdak
Uczniowie Gimnazjum nr 58 i ich rodzice zbierali podpisy przeciwko planowanej reformie. Młodzież nie chce powrotu do ośmioklasowej szkoły podstawowej.

„Ratujmy gimnazja”, „Nie dla likwidacji” - z takimi transparentami uczniowie Gimnazjum nr 58 pojawili się w piątek po południu na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Palacza. Młodzież, wraz z rodzicami, zbierała podpisy pod protestem w sprawie reformy.

- Po co likwidować coś, co się sprawdziło? Zwłaszcza, że niesie to za sobą ogromne koszty. Trzeba będzie zwolnić nauczycieli, zmienić podstawę programową - wylicza Błażej Machnik, jeden z rodziców. Kontynuację akcji protestacyjnej przewidziano na sobotę. Młodzież będzie można spotkać na ul. Grunwaldzkiej w godz. 9.30-17.

- Czujemy się dotknięci opiniami na temat gimnazjów, które wygłasza minister edukacji i inni politycy - mówi Wiktor Marcinkowski z klasy 3 c, przewodniczący szkolnego samorządu. - Słyszymy, że pijemy, palimy, nie jesteśmy patriotami... To wszystko nieprawda.

Zobacz też: Gimnazjaliści protestują. Nie chcą reformy szkolnictwa
Świadczą o tym akcje, w jakie angażują się gimnazjaliści. To m.in. projekt „Wolność kocham i rozumiem”, którego celem było upamiętnienie 35. rocznicy utworzenia NSZZ „Solidarność”, a także liczne akcje charytatywne czy opieka nad grobami powstańców i Romka Strzałkowskie- go - ofiary Poznańskiego Czerwca.
Jak podkreślają nauczyciele, kłamstwem jest też, że w gimnazjach jest niski poziom nauczania, o czym świadczą m.in. badania Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów PISA. Polscy gimnazjaliści są w czołówce Europy. Uczniowie ci też, rzadziej niż podstawówek, skarżą się, że doświadczają w szkole agresji.

- Badania Instytutu Badań Edukacyjnych z lipca tego roku pokazują, że 80 proc. gimnazjalistów czuje się w szkole bezpiecznie, a do aktów agresji częściej niż w gimnazjach dochodzi w szkołach podstawowych - wyjaśnia Miłosz Piękny, nauczyciel z Gimnazjum nr 58.

- Skoro uchodzimy za taką patologię, dlaczego chce łączyć się nas z maluchami? - ironizuje Hubert z klasy 2d. - Kiedy byłam w pierwszej klasie szkoły podstawowej, więksi koledzy budzili moje przerażenie. Teraz siedmiolatki będą spotykać na korytarzu jeszcze starszych uczniów - zauważa Ola z klasy 2c.

Gimnazjaliści uważają też, że zmiana szkoły była dla nich szansą rozwoju - dała im możliwość nauki w klasach sportowych czy dwujęzycznych, czego nie ma w podstawówkach.

- Zmiana środowiska, choć czasem bywa trudna, przygotowuje nas do dorosłego życia - mówi Maya z klasy c.
- Gimnazjaliści powinni zostać wysłuchani. To ich dzieci będą doświadczali skutków reformy - uważa Lucyna Kędzierska, nauczycielka z Gimnazjum nr 58.

- Osobiście nie wyobrażam sobie, by w przyszłości moje dzieci chodziły do ośmioklasowej podstawówki - przyznaje obecny trzecioklasista Kuba.

Uczniowie Gimnazjum nr 58 liczą nie tylko na odzew ze strony polityków, jak i swoich rówieśników z innych szkół.
- Może uczniowie pozostałych gimnazjów zainspirują się naszym działaniem i także rozpoczną walkę przeciwko likwidacji szkół - mówi Zuzanna z klasy 3c.

Inicjatorzy protestu zaapelowali już do samorządów poznańskich gimnazjów, by włączyły się do akcji.

- W styczniu, wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej, zorganizujemy spotkanie na temat zarówno plusów, jak i minusów gimnazjów. Będziemy mówić o problemach oraz naszych pomysłach, jak je rozwiązać - tłumaczy Wiktor Marcinkowski. Efektem tego spotkania będzie list otwarty, który - wraz z podpisami - trafi do minister edukacji narodowej.

Zobacz komentarz: Młodzież nie gęsi, potrafi mówić

Nie dla likwidacji szkół!
Przeciwko powrotowi do ośmioklasowej szkoły podstawowej, co proponuje minister edukacji narodowej, wypowiadają się też inni. Pod koniec listopada Związek Nauczycielstwa Polskiego powołał ogólnopolską koalicję „Razem dla gimnazjów”. ZNP i członkowie NSZZ „Solidarność” zachęcają do zbierania podpisów przeciw reformie i przesyłania ich do minister edukacji. Pierwsze listy protestacyjne trafią do MEN już 11 grudnia. Będzie to finał akcji zainicjowanej przez jedną z toruńskich szkół, do której włączyli się też nauczyciele, uczniowie i ich rodzice z Gimnazjum nr 56. Dyrektorzy poznańskich gimnazjów zamierzają też spotkać się z posłami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski