Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Najpopularniejsze szkoły. Co wybierali gimnazjaliści?

Anna Jarmuż, Współpraca: GOK
Tegorocznym hitem okazał się technik weterynarii, utworzony w szkole na Golęcinie.
Tegorocznym hitem okazał się technik weterynarii, utworzony w szkole na Golęcinie.
W tym roku największym zainteresowaniem gimnazjalistów cieszy się II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej - tak wynika z wstępnego etapu rekrutacji do szkół średnich w Poznaniu. Podobnie jak w zeszłym roku młodzi widzą się w roli fryzjerów, informatyków i - tutaj nowość - weterynarzy.

"Dwójka" tym razem prześcignęła LO im. Marii Magdaleny. To właśnie "Magdalenkę" - mimo wysokiego progu naboru (średnia z egzaminu powyżej 160 punktów) - wybierało w poprzednich latach najwięcej gimnazjalistów. Na drugim miejscu znajduje się Liceum Ogólnokształcące nr 8, a na trzecim V LO. W pierwszej "piątce" pojawił się też "Paderek", czyli VI LO i LO im. Marii Magdaleny.

Młodzi, którzy chcą mieć "w ręku" maturę i pewny zawód, najchętniej wybierają Zespół Szkół Komunikacji. Popularnością cieszy się tam zwłaszcza profil informatyczny. Tegorocznym "hitem" okazał się jednak technik weterynarii w Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu na Golęcinie.

- Szkoła nawiązała współpracę z Uniwersytetem Przyrodniczym - tłumaczy Andrzej Kabaciński, dyrektor szkoły na Golęcinie. - Dzięki temu od września uczniowie będą mogli korzystać z pracowni uniwersyteckich. Lekcje także będą prowadzić nauczyciele akademiccy - wylicza.

To przekonało młodzież. Szkoła, która na początku zeszłego roku była wskazywana do likwidacji dziś cieszy się ogromną popularnością. O jedno miejsce w technikum weterynarii walczą 2,5 osoby.

Nowością jest też technik eksploatacji portów i terminali w Zespole Szkół Handlowych.

- Absolwent kształcący się w tym zawodzie może pracować w terminalach lotniczych, samochodowych i kolejowych, a także przedsiębiorstwach transportowo-spedycyjnych, agencjach obsługi portów rzecznych, morskich i lotniczych - wylicza Alicja Jurczak, wicedyrektor Zespołu Szkół Handlowych.

Gimnazjaliści często wychodzą z założenia, że dobrym pomysłem jest zawód mechanika samochodowego lub fototechnika. Stąd zainteresowanie takimi szkołami jak Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Łączności czy Zespół Szkół Zawodowych nr 1. Niesłabnącą popularnością cieszy się też zawód fryzjera w Zespole Szkół Odzieżowych. Żaden z młodych poznaniaków nie chce być w przyszłości krawcem, monterem, technikiem księgarstwa, chemii i... ochrony środowiska.

Około 63 proc. wszystkich gimnazjalistów jako szkołę pierwszego wyboru wskazało liceum ogólnokształcące, 30 proc. technikum, a 6 proc. szkołę zawodową. Zmian uczniowie mogą dokonywać do 26 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski