Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebarwienia skóry. Jak się przed nimi uchronić i jak z nimi walczyć? Sprawdź!

Milena Kochanowska
Przebarwienia skóry, plamy na twarzy i na całej skórze mogą stanowić poważny problem. Na pewno warto unikać solarium
Przebarwienia skóry, plamy na twarzy i na całej skórze mogą stanowić poważny problem. Na pewno warto unikać solarium Archiwum
Przebarwienia skóry, plamy na twarzy i na całej skórze mogą stanowić poważny problem. Jak sobie z nim radzić? Przeczytaj koniecznie!

Przebarwienia skóry mogą stanowić poważny problem. Co innego mieć trochę piegów, a co innego, gdy na twarzy pojawiają nam się nieregularne ciemnobrązowe plamy. Niestety, tak zdarza się dość często pod wpływem promieniowania słonecznego, które właśnie o tej porze roku staje się coraz bardziej intensywne.


Dieta i alergie

Rzadszą przyczyną takich objawów mogą być także rozmaite schorzenia lub stosowanie niektórych leków.

Przebarwienia na skórze mogą pojawić się również, gdy jemy dużo marchwi, pietruszki lub limonki.

W taki sposób uczulają nas nieraz rośliny ozdobne: chryzantemy, złocień, barszcz olbrzymi, albo te rosnące na łąkach - niektóre trawy, piołun, osty.

**

Jeśli nie chcemy mieć przebarwień, unikajmy słońca i solarium

**


Ochrona przed promieniowaniem

Spośród czynników powodujących powstawanie przebarwień najważniejszą rolę przypisuje się promieniowaniu słonecznemu, dlatego bardzo istotna jest odpowiednia ochrona przed jego działaniem. Powinniśmy więc stosować preparaty fotoprotekcyjne (światłoochronne) z wysokim faktorem, najlepiej 50 +, oraz takie, które zawierają w składzie dwutlenek tytanu lub tlenek cynku.

Jest także szereg kosmetyków, które pomagają w usuwaniu przebarwień dzięki zawartości substancji hamujących proces ich powstawania oraz rozjaśniających te już istniejące.

- Powinny być to preparaty przebadane dermatologiczne i sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa stosowania - radzi Katarzyna Smolak, kosmetolog.


Niektóre kosmetyki mogą szkodzić

Jeśli nie chcemy mieć przebarwień, unikajmy słońca i solarium oraz regularnie, przez cały rok, stosujmy preparaty z odpowiednimi filtrami UV.

Zwróćmy baczniejszą uwagę na używane kosmetyki kolorowe, olejki zapachowe, perfumy, preparaty do pielęgnacji zawierające w swym składzie alkohol. W czasie ciepłych dni używajmy lekkich wód toaletowych, wolnych od alkoholi. Jeżeli nie jesteśmy pewne tego, czy któryś z używanych kosmetyków może nam zaszkodzić, zwróćmy się po poradę do kosmetologa.

- Szczególnie ryzykowne jest używanie ciepłą wiosną i latem preparatów z retinolem oraz perfum - przestrzega Katarzyna Smolak.


Zabiegi w gabinetach kosmetycznych:

- Zabieg wykonywany przy pomocy ultradźwięków. Likwiduje płytkie przebarwienia. Należy go wykonywać w 6-8 seriach co 10 dni. Jest bezbolesny i można go wykonać o każdej porze roku.
- Złuszczanie kwasem glikolowym, który otrzymuje się z trzciny cukrowej. Zabiegi należy wykonywać w okresie jesienno-zimowym lub wczesną wiosną, ze względu na niewielką liczbę dni o dużym natężeniu światła słonecznego.
- Green peeling. Zabieg polega na średnio-głębokim złuszczaniu skóry, przy pomocy preparatu mineralno- ziołowego, przy jednoczesnym wykonywaniu odpowiedniego ucisku. Może być nieprzyjemny.
- Peeling mechaniczny, polegający na ścieraniu górnych warstw naskórka przy pomocy specjalnych kryształków. Zabieg jest bezbolesny, poleca się wykonanie serii 4-6 zabiegów.

Zabiegi u dermatologa:
- Krioterapia. Po zabiegu bardzo ważna jest ochrona przed przed promieniowaniem słoneczynym.
- IPL - intensywne źródło światła, oddziałujące na skórę wiązką światła na podobnej zasadzie jak laser.
- Peeling GlyKoPeel - peeling dermatologiczny. Należy wykonać serie 3-6 zabiegów, co 10-14 dni.
- Peeling Yellow Peel - stosuje się przy przebarwieniech, nierównościach skóry, po wyleczonym trądziku młodzieńczym. Wykonywany w miesięcznych odstępach czasowych kilka razy.
- Laserowe usuwanie przebarwień.
- Cosmelan - bardzo skuteczna terapia usuwająca plamy barwnikowe pochodzenia hormonalnego, jednocześnie przywracając równowagę skórze tłustej i mieszanej. Efekty widoczne są już po tygodniu od rozpoczęcia kuracji. Cosmelan aplikuje się w formie maski. Leczenie kontynuowane jest według ścisłych wskazówek lekarza prowadzącego, przy użyciu preparatów do stosowania w domu otrzymanych w dniu zabiegu.

Domowe sposoby:
- Maseczka z ogórka - na twarz nakładamy plastry ogórka, który działa rozjaśniająco i ściągająco.
- Maseczka z maślanki i cytryny - 2-3 łyżeczki soku z cytryny dodajemy do szklanki maślanki i nakładamy na twarz.
- Napar z natki pietruszki - natkę zalewamy gorącą wodą i po 15 minutach odcedzamy napar, którym, po wystudzeniu, przecieramy twarz.
- Tonik z cytryny - twarz przecieramy wacikiem namoczonym w soku z cytryny, dwa razy dziennie.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski