Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe centrum Poznania proste i elastyczne

Karolina Koziolek
Architekci ze studia ADS zwyciężyli w konkursie na nowe centrum Poznania. Ich projekt jest prosty i funkcjonalny. Jurorzy zaznaczali, że był zdecydowanie najlepszy
Architekci ze studia ADS zwyciężyli w konkursie na nowe centrum Poznania. Ich projekt jest prosty i funkcjonalny. Jurorzy zaznaczali, że był zdecydowanie najlepszy
Jest nowy projekt na centrum Poznania. Jego realizacja zacznie się od ul. Św. Marcin w 2017 r. Pochłonie 100 mln zł i potrwa dwa lata. Potem kolejne ulice.

Rozstrzygnięto konkurs na nowe centrum Poznania. Będzie skromnie, prosto, zielono i bez rewolucji. Autorem zwycięskiej pracy jest Piotr Barełkowski z zespołem ze studia ADS, które zaprojektowało również Stary Browar.

- Najważniejsza w naszym projekcie jest możliwość elastycznego kształtowania przestrzeni - mówi Mateusz Przybyłowski ze studia ADS.

Przybyłowski ma przez to na myśli m.in. miejsca dla ogródków kawiarnianych, szczególnie po północnej, słonecznej stronie Św. Marcina. - Latem miejsca parkingowe będzie można bez problemu zamienić w ogródki kawiarniane - tłumaczy.

Inne projekty zmian w centrum:

Głównym założeniem studia ADS było utworzenie dwóch głównych alei miejskich na osi wschód - zachód. Chodzi o ul. Św. Marcin oraz 27 Grudnia. Ich charakter podkreślono szpalerami drzew. Pojawiają się one na ul. Św. Marcin między al. Niepodległości aż do ul. Ratajczaka oraz dodatkowo przy zamku, ale przede wszystkim na całej długości przy budynkach Alfy. Drzewa pojawiają się także na ul. 27 Grudnia po południowej stronie (przeciwnej niż Teatr Polski).

Co z komunikacją?
Na ul. Św. Marcin w obu kierunkach ruch będzie odbywał się po jednej jezdni. Druga jezdnia zostanie zmieniona w przestrzeń dla pieszych oraz miejsca parkingowe (po południowej stronie). Pojawi się też ścieżka rowerowa oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych. Projektanci założyli wykluczenie ruchu samochodowego na ul. Ra-tajczaka. Wiadomo jednak, że nie zgodzą się na to władze.

Autorzy chcą także przywrócenie ul. Święty Marcin dominat przestrzenny. - Liczymy na odtworzenie wieży zamku oraz kościoła św. Marcina. O ich kształcie mogliby zdecydować mieszkańcy - mówi Mateusz Przybyłowski.

Projekt zakłada jednorodną przestrzeń, jako tło dla miejskich aktywności

Posadzka na całej przestrzeni ulicy ma być zrównana do jednego poziomu z niewielkim wyodrębnieniem jezdni.

Planowane są także dodatkowe przejścia dla pieszych na wysokości ulicy Garncar-skiej i Kantaka.

Autorzy chcą, by plac przed zamkiem był otwarty, bez miejsc parkingowych.

Mocne strony
- Projekt studia ADS zakłada, że przestrzeń ulicy jest jednorodna i stanowi tło dla różnych aktywności. Łatwo ją adaptować i przekształcać - mówi architekt Jerzy Szczepanik-Dzikowski, przewodniczący sądu konkursowego. - Widać duże nakierowanie na potrzeby mieszkańców.

Św. Marcin w tym wydaniu staje się na powrót wielkomiejska aleją. - Uniwersalizm jest najmocniejszą cechą tej pracy. Nie będzie trzeba przebudować pół ulicy, żeby postawić ogródki kawiarniane czy miejsca dla wydarzeń kulturalnych - mówi Piotr Kostka, prezes poznańskiego SARP-u.

To jedyna praca, która porządkuje problem reklam w przestrzeni ulicy. Drobiazgowo rozwiązuje też kwestię wzorów posadzek.

Kiedy realizacja?
Modernizacja kwartału między ulicami Św. Marcin, 27 Grudnia, Al. Marcinkowskiego i al. Niepodległości rozpocznie się nie prędzej niż na początku 2017 r. Przyszły rok miasto rezerwuje na realizację projektu technicznego oraz rozstrzygnięcia przetargu na wykonawcę.

- Pieniądze na realizację będą pochodziły z budżetu miasta oraz Unii Europejskiej. Mamy wstępną pozytywną rekomendację Ministerstwa Infrastruktury - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent.

Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na 100 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski