Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nowy właściciel zrobi ze Starym Browarem?

Karolina Koziolek
Co nowy właściciel zrobi ze Starym Browarem?
Co nowy właściciel zrobi ze Starym Browarem? Adrian Wykrota
Grażyna Kulczyk całkiem nie opuszcza Poznania. Zostawia sobie hotel i start-upy. Nowy właściciel centrum zapewnia, że połączenie sztuki i biznesu jest ważne.

Stary Browar jest połączeniem Tate z Harrodsem. Przynajmniej tak uważa Grażyna Kulczyk. To się właśnie kończy. Grażyna Kulczyk sprzedała Stary Browar niemieckiemu funduszowi inwestycyjnemu za 290 milionów euro. Kolejną dużą inwestycję planuje już nie w Poznaniu, a Warszawie.

- Wspólnie pokazaliśmy, że idea 50/50 działa - mówi Grażyna Kulczyk. - Można zrealizować rentowne przedsięwzięcie biznesowe, które w połowie dedykowane jest także sztuce. Można prowadzić biznes, robiąc coś dobrego dla innych.

Żegnając się ze Starym Browarem, Kulczyk pożegnała się równocześnie z pomysłem budowy muzeum sztuki, które początkowo miało stanąć w Poznaniu. Wielu żałuje.

- Tracimy wyjątkową ekspozycję dzieł sztuki wartą sto milionów euro, jak również obiekt, który z pewnością sam w sobie stałby się niesamowitą atrakcją - ocenia Jacek Jaśkowiak.

Prezydent żałuje, że poprzednie władze nie przystały na propozycję Kulczyk dotyczącej budowy muzeum w podziemiach Starego Browaru. - Bardzo żałuję, że Poznań stracił tak wyjątkowe przedsięwzięcie - mówi i obiecuje, że wróci do tematu. - Będę jeszcze o tym rozmawiał z Grażyną Kulczyk - zapewnia.

Zarazem nie daje tym rozmowom większych szans powodzenia. Prezydent uważa, że jest małe prawdopodobieństwo pozostawienia choć części kolekcji w Poznaniu. - Raczej nie mamy wpływu na miejsce jej wystawienia. Niełatwo byłoby też znaleźć i zaproponować w Poznaniu odpowiednią lokalizację - mówi.

Prof. Marian Gorynia, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, gdzie Grażyna Kulczyk była częstym gościem: - Wielka szkoda. Starego Browaru nam wszyscy zazdrościli. Chodziłem tam często z oficjalnymi gośćmi, którzy przyjeżdżali na uczelnię. Trasę zwiedzania zawsze planowaliśmy tak, by zahaczyć o Stary Browar i tamtejszą galerię sztuki Art Stations. Galerii będzie brakowało - mówi prof. Gorynia.

Temat zamknięty
Dr hab. Piotr Korduba historyk i krytyk sztuki z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza oraz obserwator poznańskiego życia kulturalnego ocenia, że sprawa muzeum oraz dalszej ekspozycji kolekcji Grażyny Kulczyk jest przegrana. - Dla mnie temat muzeum sztuki nowoczesnej GK w Poznaniu jest raczej zamknięty i stało się to przed laty, gdy dawne władze Poznania nie podjęły inicjatywy kolekcjonerki. Przyznaję zarazem, że precedens takiej propozycji musiał budzić lęk i najróżniejsze obawy i zapewne jest tak i dziś w przypadku Warszawy - mówi.

Kulczyk zapowiedziała, że chce zbudować w Warszawie Muzeum Sztuki Współczesnej i Performensu. Tak, jak w przypadku Poznania, chce zapłacić za działkę, projekt i budowę, a jej funkcjonowanie miałoby finansować miasto. Nieoficjalnie mówi się, że chodzi o skwer Kahla, przy Centrum Nauki Kopernik nad Wisłą. Kulczyk buduje też w tej chwili galerię sztuki wSzwajcarii w prestiżowym rejonie pomiędzy Davos a Saint Moritz.

Korduba przypomina zarazem, że od czasu złożenia propozycji Poznaniowi kolekcja Grażyny Kulczyk znacznie wzbogaciła się. Zbiór sztuki poznanianki, jako jedynej Polki, jest odnotowywany w światowych rankingach. Działalność Kulczyk jest zauważalna w świecie. - Jej perspektywa zmieniła się i zapewne doszła do słusznego przekonania, że stołeczna lokalizacja kolekcji jest bardziej prestiżowa, a zbiory oraz wystawy będą tam oglądane przez szerszą publiczność i większą liczbę ekspertów oraz krytyków- uważa Korduba.

Teraz, kiedy wiadomo, że Grażyna Kulczyk opuszcza Poznań, pojawiają się głosy, by „ratować sytuację”, namówić bogatą poznaniankę, by zostawiła tu choć część swojej cennej kolekcji. - Nie potrafię sobie wyobrazić jak w zaistniałej sytuacji taka „ratunkowa” akcja zatrzymania kolekcji w Poznaniu miałaby wyglądać - głośno myśli Korduba.

Co ze Starym Browarem?
Grażyna Kulczyk zostawia sobie Blow Up Hotel działający przy Starym Browarze.

Galeria sztuki Art Stations ma działać w Starym Browarze do końca maja. Potem jej kolekcja spoczywać będzie w magazynach na Franowie. Niewykluczone, że tam przeniesie się też siedziba fundacji.

Przez dłuższy czas, choć nie wiadomo jaki, funkcjonować będzie w Słodowni program związany z tańcem. W dalszym ciągu będzie to miejsce osób tworzących start-upy. Nieoficjalnie wiadomo, że ich działalność w Browarze rozwinie się. Grażyna Kulczyk wraz z sektorem pozarządowym planuje program grantowy dla spółek start-upowych. Jego beneficjentem w szczególny sposób ma być środowisko poznańskie.

Nie wiadomo co dalej z dużą imprezą Art & Fashion Forum dla młodych projektantów i miłośników mody. Sama Kulczyk mówi, że to „jej brand” i miejsce jest wtórne, imprezę można zorganizować z powodzeniem poza Starym Browarem.

Koncerty na szachownicy?
- Chcielibyśmy nadal tam grać - mówi stanowczo Leszek Walkowiak, dyrektor Szkoły Muzycznej II st. przy ul. Solnej, z której uczniowie dają niedzielne koncerty na szachownicy w nowej części centrum handlowego. - To już tradycja. Nasi uczniowie grają tam od siedmiu sezonów. Liczymy, że nowy właściciel będzie chciał współpracę z nami kontynuować.

Jednak nic w tym względzie nie jest pewne. Zadaliśmy pytania o dalszą działalność kulturalną w Starym Browarze nowym władzom centrum. Na razie została bez odpowiedzi.

Dowiedzieliśmy się jedynie, że dyrektor ds. nieruchomości w Deutsche AWM docenia połączenie kultury i biznesu w Starym Browarze jako „ważne i niepowtarzalne”.

Saga rodziny Kulczyków
Co do tego, że to źle, że Stary Browar został sprzedany, wszyscy są zgodni. Andrzej Głowacki, poznański biznesmen, szef grupy kapitałowej DGA, zwraca uwagę na co innego. - Dla mnie interesujące jest, czy w ślady mamy pójdą dzieci, czy też opuszczą Poznań? - zastanawia się. - Wtedy rzeczywiście poznański rozdział sagi rodziny Kulczyków zakończy się. Byłaby to strata. Poza tym będzie to znak, że Poznań nie jest atrakcyjny inwestycyjnie.

Sprzedaż Starego Browaru to jedna z największych transakcji w Polsce. Obiekt kupił fundusz Deutsche Asset & Wealth Management należący do grupy Deutsche Bank.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski