Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seksedukacja w Europie. Zobacz, jak wygląda to u naszych zachodnich sąsiadów. Kontrowersyjny raport

AJ
Seksedukacja w Europie. Zobacz, jak wygląda to u naszych zachodnich sąsiadów. Kontrowersyjny raport
Seksedukacja w Europie. Zobacz, jak wygląda to u naszych zachodnich sąsiadów. Kontrowersyjny raport archiwum polskapresse
Pod koniec kwietnia Ministerstwo Edukacji narodowej zorganizowało konferencje naukową poświęconą seksualności osób nieletnich. Jednym z punktów programu była prezentacja "standardów edukacji seksualnej w Europie" oraz analiza zachowań seksualnych dzieci. Raport, przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia wywołał burzę. Zobacz dlaczego!

Zdaniem ekspertów z WHO (ang. World Health Organization) konieczność wprowadzenia lub rozszerzenia edukacji seksualnej wśród dzieci i młodzieży to następstwo zmian, które miały miejsce w ostatnich dziesięcioleciach: globalizacja, rozwój mediów (zwłaszcza internetu i telefonii komórkowej), pojawienie się HIV i AIDS, zmiana podejścia młodych ludzi do spraw seksu czy narastające problemy związane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci i młodzieży. Zdaniem naukowców, cenne źródło dla Polski mogły by stanowić wzorce z za granicy. Tylko, że w niektórych krajach - edukację seksualną wprowadza się już w przedszkolu.

CZYTAJ TAKŻE:
Czy sex-boxy zawitają do polskich przedszkoli? Boją się tego niektórzy rodzice

Początek edukacji seksualnej w Europie
W wielu krajach Europy Zachodniej edukacja seksualna została wprowadzona już w latach 70. XX wieku. Zbiegło się to z tzw. "rewolucją seksualną" (a co za tym idzie dostępem do nowoczesnych metod antykoncepcji czy legalizacji aborcji). Na potrzebę edukacji seksualnej w tym okresie wpływ miała niewątpliwie także epidemia HIV, która wybuchła w latach 80.

Edukację seksualną w szkołach jako pierwsi wprowadzili Szwedzi. Przedmiot ten stał się obowiązkowy w 1955 roku. Z czasem za ich przykładem poszli również Niemcy - 1968 r. i Austriacy - 1970 r. W Holandii i Szwajcarii zajęcia z wychowania seksualnego wprowadzono w latach 70. Na przełomie XX i XXI wieku za przykładem sąsiadów poszła tez Francja, Wielka Brytania, Portugalia, Hiszpania i Irlandia (tam - w szkołach podstawowych i średnich - w 2003 r. stała się ona przedmiotem obowiązkowym).

W Europie Środkowej i Wschodniej rozwój edukacji seksualnej rozpoczął się wraz z upadkiem komunizmu. Wcześniej, były to raczej zajęcia przygotowujące do małżeństwa i życia w rodzinie (zresztą nazwa ta pozostała do dziś). W efekcie edukacja seksualna - w formie, w jakiej jest ona rozumiana i praktykowana w większości krajów - rozpoczęło się o 30 lat później niż w krajach Europy Zachodniej. Wyjątkiem jest Estonia i Republika Czeska.

Edukacja seksualna dzisiaj
Wiek, w którym wprowadza się edukację seksualną zależy od kraju. Są państwa, np. Hiszpania, gdzie na zajęcia takie uczęszczają już dzieci 5 - letnie.

Edukacja seksualna od przedszkola jest obowiązkowa także w Niemczech. Maluchy za naszą zachodnią granicą w przedszkolu uczą się m.in. anatomii. Odróżniać męskie i żeńskie narządy płciowe mają uczyć się także przedszkolaki w Szwajcarii. Z kolei np. we Włoszech i na Cyprze zajęcia edukację seksualną rozpoczyna się w wieku 14 lat.

Różny jest także sposób prowadzenia takich zajęć. Czasami przedmiot edukacja seksualna prowadzony jest jako oddzielnie, a czasem łączony z innymi przedmiotami, np. biologią, wiedza o społeczeństwie, przedmiotami dotyczącymi promocji zdrowia, filozofią, religią, a nawet zajęciami sportowymi. Zajęcia z wychowania seksualnego mogą prowadzić lekarze, pielęgniarki, położne, specjaliści pracujący z młodzieżą albo psychologowie.

Edukacja seksualna wśród dzieci
Eksperci WHO zwracają uwagę na konieczności wczesnego rozpoczęcia wychowania seksualnego. Dowodem mają być szczegółowe badania zachowań seksualnych wśród dzieci i młodzieży.

"Rozwój zachowań seksualnych, uczuć i świadomości rozpoczyna się w łonie matki i jest kontynuowany przez cały okres życia człowieka" - czytamy w raporcie.

Początkowo zachowania seksualne dzieci i młodzieży mają charakter zabawy. W ten sposób dzieci i młodzież dowiadują się, co lubią, a czego nie lubią. Eksperci zwracają również uwagę, że proces dojrzewania biologicznego w dzisiejszych
czasach rozpoczyna się dużo wcześniej niż kiedyś.

"Dzieci mają uczucia seksualne nawet we wczesnym okresie niemowlęcym. Między 2. a 3. rokiem życia odkrywają fizyczne różnice między mężczyznami i kobietami. Badają ciało własne i ciała przyjaciół, przez co uczą się swojej o seksualności" - piszą eksperci.

Na podstawie raportu WHO "Standardy edukacji seksualnej w Europie"

TREŚĆ CAŁEGO RAPORTU MOŻNA ZNALEŹĆ W ZAŁĄCZNIKU


GŁOS WIELKOPOLSKI POLECA:


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski