18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie prywatne powinny być dofinansowane przez państwo - apelują rektorzy

Anna Jarmuż
Uczelnie prywatne powinny być dofinansowane przez państwo - apelują rektorzy
Uczelnie prywatne powinny być dofinansowane przez państwo - apelują rektorzy Anna Jarmuż
Rektorzy poznańskich uczelni niepublicznych spotkali się we wtorek z prof. dr hab. Zbigniewem Marciniakiem, byłym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a obecnie doradcą MNiSW ds. uczelni niepublicznych. Tematem dyskusji była przyszłości uczelni niepublicznych w Polsce.

Uczestnicy spotkania poruszyli temat zmian, które planuje się w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym.

- Człowiek uczy się w każdym wieku. Niektóre zawody odchodzą w niepamięć, pojawiają się nowe. Ludzi w starszym wieku trzeba zachęcić do poszerzania swoich kwalifikacji - mówił Zbigniew Marciniak.

Zdaniem byłego ministra w takich wypadkach powinno się brać pod uwagę wiedzę i kwalifikacje zdobyte wcześniej, np. w czasie wykonywania podobnej pracy. Umiejętności takie można wliczyć w poczet dyplomu.

- To mógłby być czynnik zachęcający do dalszej nauki - stwierdza Zbigniew Marciniak.

Podczas dyskusji zebrani doszli do wniosku, że problemem wszystkich wyższych uczelni jest niż demograficzny. Rozwiązanie jest jedno. Szkolić praktyków, którzy odnajdą się na rynku pracy.

- Nadal jest wiele uczelni, które kształcą bezrobotnych absolwentów. Tymczasem, mamy za mało kierunków o profilu praktycznym. System szkolnictwa, w którym brało się pod uwagę elitaryzm musi się przepoczwarzyć - tłumaczy Zbigniew Marciniak.

Zdaniem rektora Wyższej Szkoły Techniczno - Przyrodniczej w Poznaniu - prof. dr hab. Stanisława Dzięgielowskiego (organizatora wtorkowej konferencji) - szkoła powinna być także przyjazna i dobrze wyposażona, np. w nowoczesne laboratoria. Niestety, uczelnie publiczne nie są przez państwo finansowane.

- Największym problemem szkolnictwa niepublicznego jest brak infrastruktury do prowadzenia badań. Na dofinansowanie nie mogą liczyć także nasi studenci - wyjaśnia Stanisław Dzięgielowski. - Młodym ludziom, którzy osiągają dobre wyniki w nauce można by pomóc - dając dofinansowanie w wysokości 40-50 proc. Wtedy zamiast 450 zł czesnego za miesiąc płaciłby on tylko 200 zł.

To właśnie sposób finansowania - a raczej jego brak - uczelni niepublicznych wzbudza najwięcej emocji. Dlatego, rektorzy uczelni prywatnych nie składają broni. Wielu z nich wybiera się na ogólnopolską konferencje naukową, podczas której poruszony zostanie m.in. problem dyskryminacji uczelni niepublicznych. Odbędzie się ona w Warszawie 11 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski