Producent Cardiamidu: nie było nieprawidłowości

  Producent Cardiamidu: nie było nieprawidłowości

  TVN 24, IAR, PW, RB, RP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek Cardiamid Coffein. Numer wycofanej partii to 00480608. Oto odpowiedź producenta, firmy Polfa Pabianice, która stwierdza m.in., że nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w procesie produkcyjnym leku. Wykluczono także możliwość zanieczyszczenia produktu inną substancją, w tym w szczególności amoniakiem, wymienianym w doniesieniach medialnych.
  Oto treść oświadczenia firmy

  W związku z informacjami w mediach dotyczącymi wycofania z obrotu produktu leczniczego Cardiamid-Coffein, podmiot odpowiedzialny Polfa Pabianice S.A. informuje:

  - Po szczegółowej analizie dokumentacji i przeprowadzonej kontroli jakości przez producenta nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w procesie produkcyjnym leku. Wykluczono także możliwość zanieczyszczenia produktu inną substancją, w tym w szczególności amoniakiem, wymienianym w doniesieniach medialnych.


  - Polfa Pabianice S.A przebadała próbki archiwalne leku z tej serii. Nie stwierdzono w nich żadnych niezgodności jakościowych.

  - Opisywany przez media przypadek pacjentki miał charakter jednostkowy. Wskazywane przez lekarzy objawy nieprawidłowej reakcji na lek wskazują, że nie było zagrożenia dla życia pacjentki.

  - Jednocześnie istnieje przypuszczenie, że zastosowany przez pacjentkę preparat, może nie być oryginalnym lekiem Polfy Pabianice S.A. Zgodnie z treścią przekazanego podmiotowi odpowiedzialnemu pisma Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, zdarzenie dotyczy prawdopodobnie "sfałszowania" produktu leczniczego Cardiamid-Coffein.

  - Cardiamid-Coffein jest dostępny na rynku od kilkudziesięciu lat i cieszy się dobrą opinią pacjentów. Dotychczas nie zgłoszono żadnych działań niepożądanych związanych z jego stosowaniem. Jest to pierwszy przypadek wycofania z obrotu jakiegokolwiek produktu leczniczego Polfy Pabianice.

  - Ze względu na przyjęte standardy dbałości o bezpieczeństwo pacjenta Polfa Pabianice S.A. zdecydowała o dobrowolnym wycofaniu serii leku, jeszcze przed podjęciem działań wyjaśniających.
  - Procedura wycofania produktu z obrotu jest koordynowana i monitorowana zarówno przez firmę jak i Ministerstwo Zdrowia oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
  1 »

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jedno zdarzenie??? ukarani wszyscy chorzy

  magdus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Uważam za pomyłkę wycofanie tego leku. Jeden przypadek nie może powodować takich długofalowych pociągnięć. Jaka pewność ,ze pacjentka nie zażyła produktu, który sama wlała do opakowania?? ludzie...rozwiń całość

  Uważam za pomyłkę wycofanie tego leku. Jeden przypadek nie może powodować takich długofalowych pociągnięć. Jaka pewność ,ze pacjentka nie zażyła produktu, który sama wlała do opakowania?? ludzie mają rożne pomysły. Sama borykam się z niskim cnieniem krwi 90/ 45, żyć się nie da ( zwroty głowy, nudności, czasem wymioty, ciągłą senność i ospałość) ten lek pomagał w krytycznych chwilach, a teraz nie ma się czym wspomóc. Optuję za przywróceniem tego leku do obiegu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lek

  adamus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 40 / 29

  oczywiście chodziło mi o "biorą w celu podwyższenia ciśnienia krwi" ;]

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lek

  adamus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 30

  do kssen - krople te stosują osoby w podeszłym wieku, bądź osoby które przy większym spadku ciśnienia atmosferycznego czują się ospałe. Biorą w celu podwyższenia krwi. Sam kiedyś to stosowałem, ale...rozwiń całość

  do kssen - krople te stosują osoby w podeszłym wieku, bądź osoby które przy większym spadku ciśnienia atmosferycznego czują się ospałe. Biorą w celu podwyższenia krwi. Sam kiedyś to stosowałem, ale to zamiast kawki ;) tylko w przypadku jak ciśnienie było naprawdę niskie. Akurat ta partia jest felerna nie wiedzieć czemu. Nie podali konkretów, tzn. czy jest inny skład niż być powinien.
  Najlepiej wycofać większość zagranicznych leków które są gorsze a w dodatku droższe niż Polskie. Wielu lekarzy jest tego zdania.Tylko ciekawe czemu nikt nie piszę, że za zakupiony lek - można wymienić na tą partię dobrą która nie jest wycofana, bądź zwrot kosztów. Nie całe 7 zł za szt. ale w dobie kryzysu dość sporo. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cardiamid

  kssen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 33

  a kto i po co w ogole stosuje cardiamid z kofeina? Moze by jednak przejzec lekospis i wycofac leki szkodliwe, albo bez zadnego udowodnionego dzialania?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo