Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bank wstrzymuje budowę mieszkań w Wielkopolsce

Monika Kaczyńska, Andrzej Kurzyński
Dokończenie budowy mieszkań społecznych stanęło pod znakiem zapytania
Dokończenie budowy mieszkań społecznych stanęło pod znakiem zapytania A. Kurzyński
Kaliskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego od kilku miesięcy czeka na decyzję Banku Gospodarstwa Krajowego w sprawie przyznania około 11 milionów złotych na dokończenie budowy w Kaliszu 144 mieszkań.

Podobnie jest w Koninie. Tamtejsze Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, mimo że czeka na podpisanie umów kredytowych, musiało wstrzymać inwestycję. Powód jest ten sam. BGK nie wypłaca pieniędzy.

- W czerwcu ubiegłego roku podpisaliśmy promesę na kredyt na budowę drugiego budynku przy ulicy Obrońców Westerplatte - opowiada Marek Libertowski, prezes konińskiego MTBS. - Bank miał na podpisanie umowy trzy miesiące. Jest już marzec i umowy nie udało się podpisać. Mieliśmy wyłonionego wykonawcę, ale inwestycję trzeba było zawiesić - podkreśla prezes Marek Libertowski.

Władze MTBS próbują interweniować w tej sprawie m.in. u parlamentarzystów. Jednak - na razie - bez żadnych efektów.

TBS w Kaliszu jest w gorszej sytuacji, bo inwestycja jest bardzo mocno zaawansowana. Pierwsze mieszkania mają być gotowe już jesienią. Pod dużym znakiem zapytania stoi budowa kolejnych bloków, która miała rozpocząć się w tym roku.

- To sprawa bez precedensu. W banku tłumaczą, że wszystko spowodowane jest jego reorganizacją - mówi Jacek Quoos, prezes Kaliskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Kaliszu. - A ja w tej chwili jestem z rozgrzebaną budową, na którą nie mam kredytu. Mam deklaracje ze strony władz Kalisza, że nie zostawią nas samych z problemem, ale przecież nie tędy droga.

- Z moich informacji wynika, że Bank Gospodarstwa Krajowego nie ma po prostu gotówki, żeby udzielać kredytów - uważa Daniel Sztandera, wiceprezydent Kalisza. - Mamy promesę, z której jasno wynika, że po spełnieniu wszystkich warunków KTBS otrzyma pieniądze. Na tej podstawie został rozstrzygnięty przetarg i wyłoniony wykonawca robót. Najgorsze jest jednak milczenie banku. Oczekujemy jednoznacznej deklaracji.
Decyzja w sprawie kredytu dla KTBS powinna być wydana najpóźniej w styczniu. Kiedy zostanie wydana? Na razie nie wiadomo.

- Nie informujemy o decyzjach kredytowych poszczególnych klientów - zaznacza Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik prasowy Banku Gospodarstwa Krajowego. - To tajemnica bankowa - ucina dyskusję Balicka-Sawiak.

Bank Gospodarstwa Krajowego udziela między innymi preferencyjne kredyty z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego dla Towarzystw Budownictwa Społecznego i spółdzielni mieszkaniowych. Dotychczas dzięki współpracy z bankiem w Kaliszu udało się wybudować kilkaset mieszkań. W całej Wielkopolsce kilka tysięcy.

Czy w najbliższym czasie powstaną kolejne? Na razie KTBS ma gotówkę, aby regulować bieżące faktury. Na konto towarzystwa powinno też trafić około miliona złotych od przyszłych lokatorów z tytułu wkładów własnych. To jednak za mało, aby ukończyć tak dużą inwestycję.

O tym, że BGK spóźnia się z płatnościami, mówią także i inni klienci tego banku.
- Nasza spółdzielnia przymierzała się do budowy kolejnego budynku. Gdyby nie zła współpraca z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, pewnie już rozpoczęlibyśmy inwestycję - informuje Jan Niewiedziała, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Przylesie" w Lesznie.

- Po wielu perturbacjach myślimy o przeniesieniu się do wrocławskiego oddziału banku i wtedy powstanie kolejny, trzeci już blok. Dojdzie do tego jednak najwcześniej w 2010 roku - przewiduje prezes Niewiedziała.

Historia nieudanych inwestycji z powodu niedotrzymanych przez BGK obietnic jest jednak znacznie dłuższa. Zawirowania kredytowe z BGK pogrążyły także całkowicie spółdzielnie mieszkaniowe zakładane w Poznaniu przez firmę Makran. Na skutek ich bankructwa ponad 100 osób straciło po kilkadziesiąt tysięcy złotych wkładu.

Kłopoty z BGK
Wojciech Gaczek
prezes Poznańskiego TBS w latach 1996-2006

Opóźnienia w podpisywaniu umów czy przelewaniu pieniędzy przez Bank Gospodarstwa Krajowego nie są dla mnie niczym dziwnym. Praktycznie przy każdej inwestycji, a PTBS zbudowało ponad 1000 mieszkań, mieliśmy do czynienia ze spóźnieniami sięgającymi nawet pół roku. Trzy miesiące to był standard. Z góry uprzedzaliśmy wykonawców, że takie poślizgi mogą się zdarzyć i będą musieli kredytować inwestycję.

Chcemy pomóc
Daniel Sztandera
wiceprezydent Kalisza

Słyszymy, że rząd ma dokapitalizować Bank Gospodarstwa Krajowego kwotą kilku miliardów złotych. Gdyby do tego faktycznie doszło i okazałoby się, że kredyt na dokończenie inwestycji zostanie wypłacony na przykład jesienią, to jesteśmy w stanie na okres przejściowy wesprzeć KTBS z budżetu miasta. Tak, żeby mógł on kontynuować budowę. Najpierw jednak muszą zapaść konkretne decyzje w rządzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski