Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa chorych na SM trafi do Parlamentu Europejskiego

Danuta Pawlicka
Chorzy na SM, którzy nie mogą się doczekać odpowiedniego leczenia, mają sojusznika w europośle Marcinie Libickim, przewodniczącym Komisji Petycji.

Pisaliśmy niedawno o pacjentach ze stwardnieniem rozsianym, którym ogranicza się dostęp do leczenia. Zgodnie z rezolucją Parlamentu Europejskiego leczenie immuno-modulujące powinno być traktowane jako terapia standardowa w SM.

Wśród grupy około 60 tys. polskich chorych tylko pewien procent kwalifikuje się do takiego leczenia. Nigdy dotąd nie wyłoniono tych pacjentów i nie policzono, bo kolejni ministrowie zdrowia odkładali ich problem na następne lata.

Polska jest dzisiaj jedynym krajem w całej Unii Europejskiej, w którym o terapii interferoem, immunomodu-lacyjnym lekiem na SM, decyduje lokalny oddział NFZ , który ustala własne kryteria, także pozamerytoryczne.

Do dzisiaj nie ma programu obejmującego pełne leczenie chorych na SM. Przewlekłe schorzenie neurologiczne, jakim jest stwardnienie rozsiane, wymaga nie tylko terapii farmakologicznej. Chory powinien korzystać przez całe życie z rehabilitacji, która poprawia i przedłuża sprawność fizyczną, umożliwia funkcjonowanie w normalnym życiu.

Projekt Narodowego Programu Leczenia Chorych na SM kolejny raz nie uzyskał wdrożenia. Postawa Ministerstwa Zdrowia, niepokoi również poznańskiego europarlamentarzystę, który w tej sprawie wysłał już petycję do resortu zdrowia, a sprawą zainteresuje Parlament Europejski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski