Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olbrzymi, jasny rozbłysk na niebie. Czy to bolid? Też to widzieliście?

ZSN
Bolid na polskim niebie
Bolid na polskim niebie kadr YouTube
Niezwykłe zjawisko można było dzisiaj (sobota 31 października) zaobserwować na niebie. Po godz. 19 w wielu regionach kraju pojawił się na nim olbrzymi, jasny rozbłysk. Co to takiego?

- Gdy podniosłem wzrok, zobaczyłem na północnym niebie - na lewo od Wielkiego Wozu - gigantyczny bolid o, Jezu Chryste, wielkiej jasności. Ten bolid miał zielono-żółtą barwę, pozostawił po sobie ślad na blisko 30-40 sekund, świecący bardzo intensywnie, skrzący się kolorami - zachwyca się Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

- Bolid leciał z południa na północ pod kątem ok. 45 stopni do horyzontu obniżając swój lot. Był jaśniejszy od Wenus - oceniłem jego jasność na -6 wielkości gwiazdowej. Niebo było bez chmur, lecz lekko zamglone. Widać było tylko najjaśniejsze gwiazdy - relacjonuje w "Dzienniku Zachodnim" dr Artur Winiarski.

Opublikowany przezFacebook

"Na chwilę obecną możemy powiedzieć, że meteoroid, który wszedł w ziemską atmosferę pochodził z roju Taurydów Północnych" - piszą specjaliści z Pracowni Komet i Meteorów. "Taurydy to rój meteorowy pochodzący od komety 2P/Encke. Nie wyróżnia się on specjalnie swoją aktywnością. Zenitalna liczba godzinna (ZHR), czyli liczba meteorów, które zaobserwować możemy w idealnych warunkach pogodowych oraz radiantem w zenicie wynosi ok. 5 zjawisk na godzinę. Rój ten często zaskakuje bardzo jasnymi zjawiskami. Dodatkowo w tym roku według modelu brytyjskiego astronoma Davida Asher’a, Taurydy pomiędzy 29 października a 10 listopada powinny wykazać wyraźnie większą aktywność niż w latach ubiegłych."

Co to jest bolid?

Bolidy to meteory o jasności większej niż –4 wielkości gwiazdowej, czyli jaśniejsze niż Wenus.

Bolidy są bardzo rzadkie, ponieważ powstają wtedy, gdy przez atmosferę przechodzi obiekt nie tak mały, jak w przypadku zwykłego meteoru (czyli przeważnie wielkości ziarnka piasku), lecz większy, często kilku- lub kilkunastocentymetrowy. Kiedy tak duży obiekt wpada w atmosferę Ziemi (co zwykle dzieje się przy prędkości kilkudziesięciu kilometrów na sekundę), jego powierzchnia nagrzewa się do temperatury kilku tysięcy stopni. Wbrew powszechnej opinii, powodem wzrostu temperatury jest silne sprężanie powietrza tuż przed czołem bolidu, a nie samo tarcie. Bolid zaczyna świecić jasno, jego przelotowi niejednokrotnie towarzyszy grom dźwiękowy.

Źródło: wikipedia.pl

Tak bolid wyglądał w Gdańsku:

Może ktoś jeszcze był świadkiem tego niezwykłego zjawiska? Może ktoś zrobił jego zdjęcie albo nakręcił film? Czekamy na Wasze komentarze!

POLECAMY TEŻ:

Polska rakieta wyniesie satelitę w kosmos?

Źródło: Agencja TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski