Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testament z poleceniem [WZÓR]

Milena Kochanowska
Dzięki poleceniu testamentowemu mamy możliwość decydowania o swoim pogrzebie, czy też opiece nad grobem
Dzięki poleceniu testamentowemu mamy możliwość decydowania o swoim pogrzebie, czy też opiece nad grobem 123 RF
Spadkobierca może być przez nas zobowiązany do konkretnej czynności – na przykład do opieki nad rodzinnym grobem. Zobacz wzór testamentu!

Spisując ostatnią wolę zazwyczaj myślimy też o naszym pochówku i o tym, kto zatroszczy się o rodzinne groby. Zwłaszcza, gdy jesteśmy samotni lub nie mamy dzieci. Czy spadkobierców można obciążyć obowiązkiem opieki nad grobami? Tak, jest na to sposób.

Testament z poleceniem
1 Polecenie testamentowe. Rozrządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci możemy jedynie przez testament, w którym do całości spadku lub jego części powołujemy jedną albo kilka osób. Zgodnie z artykułem 982 Kodeksu cywilnego, spadkodawca może też w testamencie zobowiązać spadkobiercę lub zapisobiercę do określonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem. Jest to tak zwane polecenie.

Testament z poleceniem
2 Niesprzeczne z prawem. Polecenie może obejmować świadczenie pieniężne, może również mieć charakter niemajątkowy, jednak nie może być sprzeczne z prawem i zasadami współżycia społecznego.

Testament z poleceniem
3 Polecenie a zapis. Polecenie testamentowe obok zapisu, jest przykładem rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci. W odróżnieniu od zapisu, polecenie może dotyczyć wyłącznie spadkobierców i zapisobierców, bo tylko ich spadkodawca może zobowiązać do określonego działania. Polecenie może być nałożone jedynie w testamencie.

Testament z poleceniem
4 Typowymi przykładami poleceń są na przykład: polecenie dla syna, aby przekazał 1000 zł na rzecz jakiegoś stowarzyszenia, polecenie skierowane do żony, żeby przekazała określony obraz do muzeum, polecenie dla wnuczki, by zorganizowała pogrzeb według danego obrządku wiary, postawiła pomnik i dbała o grób itp. Instytucja polecenia testamentowego daje więc nam możliwość swobodnego decydowania o swoim pogrzebie, nagrobku czy też opiece nad grobem.

Testament z poleceniem
5 Polecenie można odwołać w każdej chwili. Polecenie jako rozporządzenie majątkiem musi znaleźć się w testamencie, prawidłowo sporządzonym i ważnym. Nieważność testamentu powoduje bowiem także nieważność polecenia. Spadkodawca może w każdej chwili odwołać cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia, a więc również samo polecenie.

Testament z poleceniem
6 Obowiązek wykonania polecenia powstaje z chwilą otwarcia spadku, czyli wraz ze śmiercią spadkodawcy, jednak gdy poleceniem obciążony jest zapisobiorca, może on wstrzymać się z jego wykonaniem aż do chwili realizacji na jego rzecz zapisu przez spadkodawcę. Wykonania polecenia może domagać się każdy ze spadkobierców lub wykonawca testamentu, o ile został ustanowiony.
Testament z poleceniem
7 Polecenie podobnie jak zapis należy do długów spadkowych. Odpowiedzialność spadkobiercy obciążonego poleceniem jest ograniczona do wartości spadku. Podobnie zapisobiorca obciążony poleceniem odpowiada do wartości swego zapisu.

WZÓR TESTAMENTU Z POLECENIEM

Poznań, dnia 29 listopada 2015 r.

Testament z poleceniem

Ja, Jan Kowalski oświadczam, że do całego spadku powołuję moją bratanicę Annę Nowak córkę Antoniego i Ewy, urodzoną 15 lipca 1969 r. w Kościanie, zamieszkałą w Poznaniu na osiedlu Piastowskim 1. Jednocześnie zobowiązuję powołaną do spadku Annę Nowak, aby otrzymane w spadku środki finansowe przeznaczyła na zorganizowanie mojego pogrzebu według obrządku katolickiego, postawiła pomnik (prosta płyta z czarnego marmuru z moim imieniem, nazwiskiem i krzyżem) i dbała o mój grób.
Taka jest moja wola, którą wyraziłem świadomie.

Jan Kowalski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski