Jazzowe peregrynacje Fryderyka Chopina

  Jazzowe peregrynacje Fryderyka Chopina

  Andrzej Chylewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Towarzystwo Muzyczne imienia Henryka Wieniawskiego w Poznaniu od lat wykorzystuje kolejne rocznice urodzin i śmierci Fryderyka Chopina, by sukcesywnie prezentować melomanom wspaniałą muzykę naszego wieszcza. W 199. rocznicę jego urodzin, w niedzielny wieczór w Auli Nova Akademii Muzycznej, wystąpiło jazzowe Trio Andrzeja Jagodzińskiego.
  Nie oni jedyni inspiracje muzyką Chopina przekładają na stylistykę jazzową. Wystarczy wymienić choćby niegdysiejsze dokonania grupy NOVI Singers, a obecne Adama Makowicza, Leszka Możdżera czy Krzysztofa Herdzina - by wymienić tylko polskich wykonawców. Wypełniona po brzegi Aula Nova i żywe reakcje publiczności przekonały, że inicjatywa Towarzystwa była strzałem w dziesiątkę.

  Wszystko za sprawą wysokiego poziomu artystycznego Tria. Po pierwsze: lider grupy, pianista Andrzej Jagodziński, kontrabasista Adam Cegielski i legenda polskiej perkusji, Czesław "Mały" Bartkowski to muzycy wrażliwi i doświadczeni.

  Po drugie: grają z sobą wiele lat, od 1993 roku. Po trzecie: kultura muzyczna i estradowa członków Tria sprawia, że nawet dla purystów ich jazzowe widzenie chopinowskich świętości nie jest kontrowersyjne, dyskusyjne. A przynajmniej, jeśli jest w pewnym stopniu, to rzecz dotyczy jedynie spraw formalnych, konstrukcyjnych.

  Tę muzyczną inteligencję i kulturę najlepiej dostrzec można było w nietuzinkowej, stosunkowo monumentalnej (35 minut!) wersji Sonaty b-moll, a zwłaszcza w jej Marszu  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Gorący temat

  Wideo